• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarı Binlerce Kadın...
09 Mayıs 2011 Pazartesi 09:00

Sarı Binlerce Kadın...

"Neden biz yokuz?" sorusuna cevap arayan başörtülüler, önce Twitter'da Sarıeylem hareketini başlattılar...

"Neden biz yokuz?" sorusuna cevap arayan başörtülüler, önce Twitter'da Sarıeylem hareketini başlattılar. Ardından da manifesto yayınlayıp imzaya açtılar; "Asırlık tabular 'açılım paketi yapılıp kördüğüme dönmüş kurdeleleri kesilirken, bizim başörtümüz neden tozlu raflardan indirilmez?"


Emine Arslaner, Yasemin Vatandaş, Ayla Karadağ gibi başörtülü kadınların öncülüğünde başlatılan Sarıeylem, rafa kaldırıldığı söylenen başörtüsü sorunun bir an önce çözülmesi amacını taşıyor.

Başbakan'ın "35 sarışın kadın"la yaptığı toplantıya değinilen bildiride, "Sarı eşarp takarsak başımıza bizi de alır mısınız yanınıza?" deniliyor.
 
İmzaya açılan bildiri şöyle:

Sarı Eylem
 
Biz bu yola çıktığımızda devasa bir başörtülüler ordusuyduk ve ezilenlerin yanında durmayı erdem sayan başı açık hemcinslerimiz de yanımızdaydı. Bugün bizimle kolkola yürüyerek ve her seçimde sayıları biraz daha katlanarak meclise taşınan kadınların arasında olmadığımızı görünce, “Neden?” diye soruyoruz.
 
Neden biz yokuz?
 
            Neden çocuklarımızın rızkından keserek topladığımız paralarla kurulan televizyonların karanlık montaj odalarına yollanır, sayfalarında hala alnımızın teri parlayan gazetelerde horlanır, taşlanır ve aşağılanırız?

            Örtümüzü ve davamızın ateşini rant aracı yaparak kasasını dolduranların şirketlerindeki iş anlaşmaları neden ikinci kuma olma kaydıyla sürülür önümüze?

            Neden hep biz sabrederiz? Asırlık tabular ‘açılım’ paketi yapılıp kördüğüme dönmüş kurdeleleri kesilirken, bizim başörtümüz neden tozlu raflardan indirilmez?

Sonra “sarışınlar başbakanla görüşecekler” haberi düşüyor önümüze...

             Kullanma tarihi geçen konserveler gibi kenara köşeye kışkışlanırken, boşalan yerlerimize yerleştirilen yeni imaj aparatlarına sarışın kumaşlar giydirildiğini ve böylece  endişeli ahalinin oylarına göz dikildiğini farkediyoruz.

            Alınacak tepkiyi önceden kestirerek gösteri başlamadan perdeyi kapatan cin fikirli siyasileri, başörtüsü eylemlerinde ellerimize karanfil tutuşturan parmaklarından ve bir on yıl daha sabır telkin eden hastalıklı üsluplarından tanıyoruz.

Ve ardı arkası kesilmeyen sorular yeni soruları doğurarak, sarı yazmalar gibi dolanıyorlar aklımıza;

            Sarı eşarp takarsak başımıza bizi de alır mısınız yanınıza?

            Sarışın ve gürbüz üç çocuk doğurursak teslim eder misiniz işgal ettiğiniz emeklerimizi?

            On yedi yıl önce avucunuza bırakılan bileziğin sahibini hatırlar gibi yapmayıp hatırlar mısınız sahi?

            Ya da devam eder misiniz “evinin karısı, çocuklarının anası ol” siyasetine ve başı açık ama beyni kapalı sarışın afetlerle çevirip etrafınızı, gömülür müsünüz kırmızı koltuklu köşklerinize?

            Hanımlarınıza biçtiğiniz vazifelerin, mücadeleyle bileylenmiş sarı solgun ama eğitimli beyinlerimize dar geldiğini ve haklarımızı gerekirse söke söke alacağımızı geçirir misiniz aklınızdan?

            Siz bu deveyi gütmezsiniz ama biz de bu diyarlardan gitmeyiz!

            Çünkü biz Anadolu kadınlarıyız!

            Ninelerimizle aynı isimleri taşır ve altın başak ipliklerle danteller örmeyi biliriz. Erlerimizle omuz omuza tarlada başak dererek, halay çekerek büyüdük.

            Hanedanlar deviren saray kadınlarına benzetemezsiniz bizi. Sırça köşklerde oturup size nasıl yeni şehzadeler doğuracağımızı düşünemeyecek  ve fitne fesat üretemeyecek kadar gelişmiş bir karakterimiz var bizim.

            Genlerimizden aldığımız güçle ve bir Nene Hatun öfkesiyle, “Sarışın 35 Kadın” kampanyası ekseninde ortaya dökülen şuuraltınızı kınıyor ve sizi derin bir muhasebeye davet ediyoruz!

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Hançerli'ye ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA