• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarayönünde doğaya, 175 bin faydalı böcek salındı
21 Mayıs 2013 Salı 11:10

Sarayönü'nde doğaya, 175 bin faydalı böcek salındı

Sarayönü'nde doğaya, 175 bin faydalı böcek salındı -Konya'nın hububat üretiminin 1 milyon 200 bin dekarla önemli bir kısmının üretildiği Sarayönü'nde, süneyle mücadele için yaklaşık 175 bin...
Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karlı, Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ortaklaşa çalışması neticesinde üretilen faydalı böceklerin, Sarayönü merkez başta olmak üzere kasaba ve köylerde buğday ekili alanlarda doğaya salındığını belirtti.
     Geçen yıl yürüttükleri biyolojik ve kimyasal mücadeleler sayesinde süneyle mücadelede önemli mesafe kat ettiklerini ifade eden Karlı, süne mücadelesinde biyolojik mücadeleye daha fazla ağırlık verdiklerini bu kapsamda ağaçlandırma çalışmaları yapıldığını söyledi.
     Süne emgi oranının yüzde 3,5 ve üzerine çıktığı zaman ürünün yemlik olarak değerlendirildiğini aktaran Karlı, şunları kaydetti:
     "Bu durumda hem çiftçi hem de ülke ekonomisi büyük zarar görüyor. Bu yıl emgi oranı düşük olunca çiftçi de önemli kazanımlar sağladı. Yemlik ürünlerle ekmeklik ürünler arasında ton başına 50-60 lira fark ediyor. Süneyle mücadele için tüm belde ve köylerimizdeki buğday ekili sahalara, 18 Mayıs'tan itibaren 175 bin adet parazitoit (faydalı böcek) salımı yapılmıştır. Parazitoit sünenin çoğalmasını baskı altında tutan faydalı böcektir. Salımı yapılan faydalı böcek süne yumurtalarını delerek içine kendi yumurtasını bırakmakta, Dolayısıyla süne yumurtasından süne yerine faydalı böcek çıkmasını sağlamaktadır. Böylece sünenin çoğalması engellenmektedir. Faydalı böceğin doğada yaşayabilmesi ve çoğalması için sulak ve ağaçlık alanlara gereksinim vardır. Bu sebeple İlçemizde son yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmalarının büyük önemi var. Çiftçilerimiz uygun gördükleri tarlalarını, meyveli ve meyvesiz ağaç dikmek suretiyle, bu çalışmaları desteklemeleri gerekir" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA