• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şantiye devleti
05 Mart 2014 Çarşamba 09:13

Şantiye devleti

Filistin topraklarında, uluslararası kamuoyunun gündeminde bile yer almayan bir İsrail işgali söz konusu.

Suriye'de üçüncü yılında devam eden çatışmaları gündeminden düşüren dünya kamuoyu, son günlerde Ukrayna'da Rusya'nın savaş resti ile gerilen ortama kilitlenirken, gözlerden uzakta İsrail'in yerleşim işgali ise rekor seviyeye ulaştı. Filistin'in Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde, 2013 yılında inşasına başlanan Yahudi yerleşim birimi sayısı 2012 yılına göre yüzde 132 arttı. İsrail İstatistik Kurumu verilerine göre, Batı Şeria ve Kudüs'te 2012 yılında bin 133 yeni konut inşasına başlanırken, 2013 yılında ise bu sayı 2 bin 534'e ulaştı. Yerleşim birimleri inşasında bir önceki yıla göre, yüzde 132'lik artış yaşandığı belirtilen kurum raporunda, Tel Aviv'de ise Batı Şeria ve Kudüs'e kıyasla yapımına başlanan yerleşim birimi sayısında yüzde 19 düşüş yaşandığı kaydedildi. Bu arada İsrail radyosunun verdiği bilgilere göre Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, 'C' olarak bilinen bölgede 19 yeni yerleşim planını onayladı.

BARIŞIN EN BÜYÜK ENGELİ

Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim faaliyetlerine karşı mücadele eden İsrailli 'Barış Şimdi' isimli kuruluşun Genel Müdürü Yariv Oppenheimer, yaptığı açıklamada, 'İstatistik kurumu verileri, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun yeni yerleşim birimleri inşası projesini arttırarak devam ettirdiğini gösteriyor' dedi. Netanyahu'nun tek hedefinin yerleşim birimi sayısını arttırmak olduğunu savunan Oppenheimer, bu nedenle İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmeleri ve İsrail'de yaşayan Filistinli vatandaşların problemleri konusunda sonuç alınamadığını söyledi.

İsraillilerden boykota destek

İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşim yerlerini protesto etmek için Avrupa Birliği ülkelerinde yükselen İsrail boykotuna içeriden de destek geliyor. Sayıları konusunda kesin bir bilgi vermek oldukça zor ama satın aldıkları ürünün etiketini inceleyen binlerce İsrailli tüketici var. Tel Aviv'de yaşayan tiyatro yönetmeni Vardit Shalfy, aldığı her ürünün etiketini incelemekle kalmıyor çevresindeki müşterileri de uyarıyor. Yerleşim bölgelerinden çıkan ürünleri boykot eden Shalfy, 'Bazen alınan ürünlerin raflara geri konulmasını sağlıyorum, insanlar neye para verdiklerini ve aslında neye yardım ettiklerini bilmiyorlar' diyor. Gush Shalom adlı barış grubunun sözcüsü Adam Keller'in aktardığı bilgilere göre, ürünün nerede üretildiğini saptamak çok kolay değil ve Avrupa'daki bazı marketlerde yerleşim bölgesi ürünlerinin etiketlerini gizleme işlemi uygulanıyor.

Tekerlekten okul bile korkuttu

Batı Şeria'da 'araç tekerleği' de kullanılarak, ilkel şartlarda inşa edilen kerpiç okul, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle İsrail'in yıkım tehditlerinin gölgesinde eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

Filistinlilerin 2009 yılında, 'Elhan El-Ahmar' bölgesinde inşa ettiği ve duvar ile çevre düzenlenmesinde, kerpiçin yanı sıra, teneke ve eski araba lastiklerinin de kullanılması nedeniyle, çevrede 'Tekerlekten okul' olarak bilinen eğitim kurumunda 125 öğrenci bulunuyor. Oslo Anlaşması'yla İsrail'in yönetimine bırakılan 'C bölgesi'nde yer alan okulda, zor şartlar altında 1'nci sınıftan 8. sınıfa kadar eğitim veriliyor. Öğrenciler daha sonra 7 kilometre uzaklıktaki Eriha kentindeki okullarda öğrenimlerine devam edebiliyor. Ancak İsrail yönetimi, söz konusu okulu, 'ruhsatsız' olduğu gerekçesiyle yıkmak istiyor. İsrail ile Filistin arasında imzalanan Oslo Anlaşması'na göre, Batı Şeria'nın idaresi 3'e ayrılıyor. 'A bölgesi' Filistin yönetiminin, 'B bölgesi' her iki tarafın denetiminde bulunurken, C bölgesini ise tamamen İsrail kontrol ediyor.

Çocukların hayalleri de yıkılacak

Sekizinci sınıf öğrencisi Ahmed Ebu Dahuk da okullarının yıkılmasından korktuğunu belirterek, 'Bu okul benim eğitim hayallerimi gerçekleştirdi. Yıkılması halinde hayallerim yıkılacak' dedi.

Obama Bibi'ye kızıyormuş gibi!

Geçtiğimiz günlerde işgal toprakları üzerinde İsrail'in yerleşim faaliyetlerini genişletmesinin barış sürecine zarar verdiğini söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Washington'da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ağırladı. Tel Aviv'in yerleşim raporunun konuşulduğu bir sırada gerçekleşen ziyarette Obama, barış müzakereleriyle ilgili olarak İsrail ve Filistinlilerin hala yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayabilecek iki devletli bir çözümün mümkün olduğuna inandığını belirterek, 'Ancak (bunu başarmak) zor ve tüm tarafların tavizini gerektiriyor' dedi. Obama'nın Netanyahu'ya barış görüşmelerindeki çabalarından dolayı teşekkür etmesi dikkat çekti. Netanyahu ise, barış görüşmelerinde ülkesinin üzerine düşeni yaptığını iddia ederek Filistin tarafını suçladı. Diğer taraftan Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin yıllık konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail'in güvenliğinin sağlanmasının ülkesinin öncelikli konusu olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA