• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sandıkta sabotaj planı
14 Mart 2014 Cuma 08:55

Sandıkta sabotaj planı

Seçimlere şaibe bulaştırmak için yapılan derin planlar ortaya çıktı. İstihbarat birimlerine ulaşan bilgiler paralel yapının seçim günü devreye sokmayı planladığı oyunun işaretlerini verdi.

Yaklaşan yerel seçimlerde sandığın terörize edileceği yönündeki duyumlar istihbarat birimleri tarafından doğrulandı. İstihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre, yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart Pazar günü yurdun değişik bölgelerindeki birçok sandıkta olaylar çıkartılarak, seçime gölge düşürülmesi hedefleniyor.

AK Parti Hükümeti'ne karşı oluşturulan cephenin "sandığı terörize etme" planı, paralel yapının 17 Aralık tarihli darbe girişiminin deşifre olması üzerine oluşturuldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti üzerinden ülkeyi hedef alan derin operasyonun ters tepmesiyle panik yaşayan paralel yapılanma, bu kez de seçime gölge düşürmek için harekete geçti.

Sosyal medyadan tahrik

Plana göre farklı il ve ilçelerde, sandık görevlileri ve gözetmenlerine baskı yapılarak sandık disiplini bozulacak. Birbirinden bağımsız gibi gerçekleştirilecek bu girişimle, sandık güvenliğinin sağlanamadığı görüntüsü yansıtılacak. Sandık başlarında çıkartılacak olaylarla, oy verme işlemi kesintiye uğratılıp, seçmene zorluk yaşatılacak. Daha seçim sonuçlanmadan yurdun değişik bölgelerinde, protesto gösterileri gerçekleştirilerek olayların tırmanması sağlanacak. Bu girişim sürdürülürken, sosyal medyadan yapılacak asılsız haberlerle toplum tahrik edilecek.

Sandıklar kaçırılacak

Sandık sonuçlarının il ve ilçe sandık kurullarına ulaştırılması da engellenecek. Kolluğun yetersiz olduğu bazı bölgelerde ise sandıklar kaçırılacak. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, internet ortamından da faydalanılarak, gerçeği yansıtmayan sonuçlar servis edilecek. Provokasyon planının özellikle AK Parti oylarının yüksek çıkacağı bölgelerde yoğunlaştırılacağı belirtiliyor. İstihbarat birimlerine ulaşan bilgiler ışığında, seçim güvenliği ve sandığa yönelik girişimlere karşı ilgili birimler uyarıldı. Sandık güvenliğine ilişkin önlemler artırıldı.

'Oy pusulasına Esma yazın'

Bu arada twitter'da en çok konuşulanlar arasına giren bir diğer tuzak ise "Oy pusulasının üzerine Esma yazın" oldu. Erdoğan'ın her fırsatta Mısır'da şehit edilen Esma'yı anması üzerinden hareket eden grup, sloganlarını trend topic haline getirdi. Oy pusulasında herhangi bir tahribat ya da yazı olduğu anda oyun geçersiz sayılacağını düşünemeyen grup, daha çok twitter ve eksisozluk.com üzerinden örgütlenmeye başladı. Böylelikle kirli senaryolarını aktif hale getirdi.

52 milyon seçmen sandığa gidecek

Türkiye, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde en kalabalık seçmenle sandığa gidiyor. Rekor sayıdaki seçmenle birlikte sayı 52 milyon 695 bin 831'e ulaştı. Her il, ilçe, kasaba, mahalle ve köyde kurulacak sandıklarla vatandaşlar oylarını kullanabilecek. Yine okullarda yapılacak olan seçimlerde kullanılacak toplam sandık sayısı ise 194 bin 310 olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA