• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayilerin üretimi bu sektöre bağlı
08 Haziran 2009 Pazartesi 14:54

Sanayilerin üretimi bu sektöre bağlı

En büyüğünden en küçüğüne kadar bütün sanayilerde üretim bu sektöre bağlı.
Kompresörün sanayiler açısından vazgeçilmez bir alet olduğunu belirten Özen Kompresör ve Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özen, kompresör olmadan fabrikaların üretim yapamadığını söyledi.
 
Kompresörü, basınçlı hava tesisatı için gerekli olan havayı üreten, depolayan ve arzu edilen basınçta tesisata tekrar veren cihazların ortak ismi olarak tanımlayan Özen, kompresörün fabrikaların kalbi konumunda olduğunu ifade etti.
 
Özen, “Bütün fabrikaların üretim yapması için basınçlı havaya ihtiyacı vardır. Basınçlı havayı verende kompresördür. Kompresörü bütün sektörler kullanıyor. Yani kompresör sanayinin olmazsa olmazlarındandır. Böyle olduğu içinde ekonominin gözle görülmeyen temel taşlarından biridir. Çünkü kompresör olmadan fabrika üretime geçemiyor ve ürün üretemiyor, dolayısıyla pazara mal veremiyor. Bir kişi fabrika kuracaksa ilk önce elektrik tesisatını, daha sonra da kompresör tesisatını döşer. Gemilerde, kimya ve plastik sektöründe, hastanelerde, tekstilde aklınıza gelen her yerde kompresöre ihtiyaç duyulabilir. Kompresör sanayisi aslında dünyada büyük bir endüstridir. Türkiye'de de gelecekte daha da gelişmeye müsaittir” dedi.
 
Bazı sanayicilerin bilinçsiz bir şekilde kompresör aldıklarını ve bunun da üretime yansıdığını kaydeden Özen, “Bazı sanayiciler işletmesine uygun kompresör almıyor. Kendisine yetmeyecek küçük kompresörler alıyorlar. Bu sebepten dolayı da üretimde aksaklıklar oluyor. Kompresör tam randımanlı çalışamadığı içinde piyasaya kalitesiz ürünler çıkıyor. Yani aslında kompresör, işletmelerin pazara sundukları ürünlerin kalitesi açısından da çok önemlidir. Kompresör kullanan işletmeler aletin teknik değerlerini çok iyi bilmeli ve o değere göre üretim yapmalı. Günümüzde kompresörde bir diğer önemli hususta, bazı kompresör üreticileri ürününü daha ucuza mal edebilmek için Çin’den ve İtalya’dan kompresör kafası getiriyor ve Türkiye’de montajını yaparak pazara sokuyor. Bu durum hem yerli üretim yapan kompresör üreticisini zora sokuyor hem de müşteri kalitesiz kompresör kullandığı için, üretimden tam randıman alamıyor. Tüketicinin özellikle bu konuya çok dikkat etmesi gerekir” diye konuştu.
 
Tamamen kompresör üretimi yaptıklarını ve Türkiye’de de önemli kompresör üreticilerinden biri olduklarını söyleyen Özen, gelişen teknolojiye uygun ürünler ürettiklerine ve yurt dışından da ürünlerine karşı büyük ilgi olduğuna dikkat çekti.
 
Özen, “ Geçen yıllarda Almanya’da en büyük sanayi fuarlarından biri olan Hanofer Fuarı’na katıldık ve bu fuar bizim yurt dışına açılmamızda önemli rol oynadı. Fuarda ürünlerimize büyük ilgi oldu ve birçok ülkeden sipariş aldık. Ağırlıklı Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesine ürün ihraç ediyoruz. Konya’da en büyük kompresör üreticisiyiz. Türkiye’de yaklaşık 60 kompresör üreticisi firma var, bunlar arasında da firmamızı ilk 5 işletme arasında. Sürekli kendimizi yenileyerek ve geliştirerek yolumuza devam ediyoruz. Kompresörde yüzde yüz yerli ürünleri kullanarak da Türk kompresörünün kalitesini bütün dünyaya gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Bütün sektörlerin birinci gündem maddesi haline gelen küresel ekonomik kriz konusuna da değinen Özen, kriz nedeniyle sektörde ciddi sıkıntılar yaşandığını fakat hiçbir zaman eleman çıkarma yoluna gitmediklerini ve hatta eleman bile aldıklarının altını çizerek, kriz konusunu da işletmelerin kendi içlerinde fazla büyütmeden, farklı yollar ile çözmeleri gerektiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA