• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayicilere SGK Semineri
18 Şubat 2009 Çarşamba 16:45

Sanayicilere SGK Semineri

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Uygulamaları konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin katkılarıyla Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası işbirliğiyle ”5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Uygulamaları” konulu bilgilendirme toplantısı, KSO Konferans Salonu’nda düzenlendi. Toplantıda SGK Müfettişleri Erdoğan Yatak ve Kazım Göktaş, katılımcılara Sosyal Güvenlik Reformunu anlattılar.
SGK ile ilgili uygulamaların 1 Ekimden itibaren hayatımıza girdiğini söyleyen SGK Müfettişi Erdoğan Yatak, “SGK reformu, uygulamaya konulmasına rağmen uzun süredir üzerinde tartışılıyor. Çünkü, bu yasayla Sosyal Güvenlik tek çatı altına toplanmıştır. SGK reforma çerçevesinde SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı tek şemsiye altında toplanmıştır. Konu bu yüzden önemli” şeklinde konuştu.

 

SGK reformunda da olduğu gibi bütün kanunların bir ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Yatak, Sosyal Güvenlik Reformu’na neden ihtiyaç duyulduğunu ise şu şekilde özetledi: “ Sosyal Güvenlik Sistemi mali açıdan sürdürülebilirliliğini kaybetme noktasına gelmişti. Dolayısıyla mevcut yapıyla sosyal güvenliğin devam etmesine imkan yoktu. Öte yandan nüfusun tamamının kapsam altına alınamaması ve mevcut sistemin yoksullukla mücadelede etkin olmaması önemli bir nedendir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumlarının kurumsal kapasitelerinin yetersizliği de bu reforma olan ihtiyacı artırmıştır.”
Sosyal güvenlikte sigortalılığın tekliliği ilkesi olduğunu hatırlatan Yatak, şahsın birden fazla sigortalılık hali olduğunda bunlardan sadece bir tanesinin geçerli olacağına dikkat çekti. Yatak, ayrıca Yeni SGK reformu ile yurt dışına götürülen işçilerde kısa vadeli sigortalılık koluna bağlanma zorunluluğu getirildiğini belirtti.

SGK müfettişi Kazım Göktaş da, katılımcılara SGK’nin kapsamını ve neler getirdiğini ayrıntılı bir şekilde anlattı.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA