• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayicilerden YÖK Başkanına katsayı teşekkürü
07 Şubat 2010 Pazar 14:56

Sanayicilerden YÖK Başkanına katsayı teşekkürü

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcanı, Konya Milletvekili Ali Öztürkle birlikte ziyaret eden KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı, Konya Milletvekili Ali Öztürk’le birlikte ziyaret eden KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve beraberindeki heyet, KSO Meclisi’nin almış olduğu kararı ve teşekkür plaketini sundu.

 

KSO Heyeti’nin YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan’ı ziyaretinde; Prof. Dr. Özcan, Konya’da yeni kurulacak üniversitelerden, sanayicilerin okullarda oluşturulacak danışma kurullarında yer almasına ve Mükemmeliyet Merkezi Üniversiteler kurulmasına kadar bir çok konuya değindi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve beraberindeki heyet makamında ziyaret etti.

KSO Başkanı Büyükhelvacıgil ve beraberindeki heyet KSO Meclisi’nde “Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için üniversite sınavlarında Meslek Liselerine uygulanan katsayı uygulamasının kaldırılması ve her kesime eşit şartlarda yarışma fırsatı verme konusunda göstermiş olduğu çabalarından dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan’a teşekkür edilmesi kararı”nı ileterek, teşekkür plaketini verdi.

Günümüz modern demokrasilerinin ‘temel hak ve özgürlerin güvence altına alındığı’ bir yönetim anlayışını öngördüğünü ifade eden KSO Başkanı Büyükhelvacıgil, “Bu anlayışın en iyi şekilde yansıdığı alanlardan biri şüphesiz ‘eğitimde fırsat eşitliği’dir. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için üniversite sınavlarında Meslek Liseleri’ne uygulanan katsayı uygulamasının kaldırılması ve her kesime eşit şartlarda yarışma fırsatı verme konusunda gösterdiğiniz çaba takdire şayandır. Ayrıca, Meslek Liseleri’ne katsayı uygulamasının sonucu olarak, maalesef sanayimiz için gerekli olan nitelikli ara eleman sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla, özellikle Meslek Liseleri’ne olan ilgi artacak, ülke sanayisinin kalkınması için gerekli nitelikli teknik eleman sıkıntısının ortadan kalkmasına büyük katkı sağlayacağı inancını taşımaktayız. Gerek eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, gerekse de ülke sanayisinin gelişmesine yönelik gösterdiğiniz bu çabadan dolayı öncelikle Şahsınız olmak üzere YÖK Üyelerini, Konya Sanayi Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz adına teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz” dedi.

 

 

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ise ziyarette, Türkiye'de yükseköğretimin kalitesini artırmak için göreve geldiği günden beri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 

 

Mükemmeliyet Merkezi Üniversiteler kurulması yönünde çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri arasından 'mükemmeliyet merkezi' seçmek istediklerini, bu merkezlere de 'ulusal araştırma merkezleri' kurmayı düşündüklerini anlattı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, "En iyi üniversitelerden 3-5 tanesini mükemmeliyet merkezi seçmeyi ve buralara daha fazla kaynak aktarmayı planlıyoruz. Her üniversitede küçük küçük araştırma merkezleri yerine daha çok bu üniversitelere ulusal araştırma merkezi kuracağız. Bu merkezler diğer üniversitelerin hatta özel sektörün kullanımına da açık olacak. Dünyadaki teknolojiyi buraya getirir, dünya çapında araştırmalar yapılmasını sağlayabiliriz" diye konuştu.

 

 

 

 “KONYA, ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ OLACAK”

Devlet Üniversitelerinin kapasitelerini artırabilecekleri kadar artırdıklarına işaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “'Devlet üniversitelerinin kapasitelerini artırabileceğimiz kadar artırdık. Yeni vakıf üniversiteleri kuruluyor. 20 yıl sonra ülkemizin nüfusunun yaklaşık olarak 85-90 milyon arasında olacağı ve 1 milyon 200 bin kişinin yükseköğretim yaşında olacağını tahmin ediyoruz. Konya’da 2 yeni üniversite kuruluyor. Selçuk Üniversitesi’nin bünyesinden doğacak yeni üniversitelerle birlikte Konya üniversiteler şehri olacak. Durum böyle giderse üniversitelerimiz öğrenci bulmada ciddi sorunlar yaşayacak. Üniversite sınavına giren herkes sınavı kazanacak. Üniversiteler öğrenci bulmak için promosyonlar düzenleyecek. “

KSO Heyeti’nin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ziyaretine, Konya Milletvekili Ali Öztürk, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çolak, Ömer Saylık, Veli Tekelioğlu, İbrahim Bozkurt Çağlayan ve Genel Sekreter Sedat Taşkazan katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA