• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayici işçi, mezunlar iş bulamıyor
24 Haziran 2014 Salı 13:51

Sanayici işçi, mezunlar iş bulamıyor

Endüstri meslek liselerindeki eğitimde piyasanın ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulmaması nedeniyle fabrikalar gazetelere yoğun şekilde ilan vererek işçi ararken, mezunlar ise iş arıyor

Endüstri meslek liselerinde piyasanın ihtiyaçlarına göre doğru planlama yapılamaması nedeniyle fabrikalar işçi, mezunlar iş arıyor. Mezunlar istihdama katılmakta zorlanırken, "kalifiye eleman aranıyor" ilanları gazetelerde her gün biraz daha fazla yer kaplıyor.

 

Sanayisi hızla gelişen Konya'da, bazı mesleklerde çalıştırılacak eleman mumla aranıyor, bazılarında ise ihtiyaçtan fazla eğitimli insan bulunuyor. Bu zıtlığa en iyi örneklerden birisi gazaltı kaynakçılığı, diğer ise bilgi işlem ve benzeri işler.

 

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, AA muhabirine, yaşanan bu olumsuzluğun en büyük nedenlerinden birinin endüstri meslek liselerindeki eğitimin sanayinin ihtiyacına göre planlanamaması olduğunu söyledi.

 

İŞKUR'un Konya'da yaptığı bir araştırmayı paylaşan Kütükcü, araştırmada ihtiyaç duyulan ama eleman bulunamayan bir meslekle ihtiyaçtan fazla mezunun olduğu sektörlerle ilgili çarpıcı bilgilerin olduğunu ifade etti.

 

Kütükcü, şöyle konuştu:

 

"Eleman ihtiyacının özünde yatan neden mesleki uyumsuzluk ve örtüşmezlik. Konya Çalışma ve İş Kurumu'nun (İŞKUR) yaptığı araştırmaya göre Konya'da en çok ihtiyaç duyulan meslek gazaltı kaynakçılığı. Kentte 685 gazaltı kaynakçısı açığı tespit edilmiş. Buna karşılık Konya'daki endüstri meslek liselerinin bu branşta öğrenci yetiştiren bölümlere aldığı öğrenci sayısı 2013'te 105 ve 2014'te ise sadece 98. Halbuki bilgi işlem ve benzeri branşlarda alınan öğrenci sayısı da piyasa ihtiyacının yaklaşık 9 katı. Piyasada talep olmayan mesleklerden çok sayıda mezun verdiğimiz için işsiz öğrenciler var. Talep olan bölümlerden mezun veremediğimiz için de oluşan bir iş gücü açığı var. Meslek liselerindeki bölüm planlamalarının doğru yapılmasına, sanayide ve sahadaki ihtiyaçlara göre bölüm açılmasına ve ona göre öğrenci alınmasına ihtiyacımız var."

 

Belirli aralıklarla yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantılarında bu durumu dile getirdiklerini anlatan Kütükcü, gelecek yıl ve sonrasında endüstri meslek liselerinde bölümlere öğrenci alınırken ihtiyaç duyulan meslekleri mutlaka göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı.

 

Kütükcü, "Bu toplantılar vasıtasıyla doğru işlerin yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Sahadaki ihtiyaçlara yönelik bölümlerin açılması için gayret gösteriyoruz. Konya'daki sanayi potansiyeli gittikçe gelişiyor ve büyüyor. İlde çok mozaikli bir sanayi yapısı var. Her sektörde Konya sanayisinin söyleyecek bir sözü var. Hemen hemen her sektörde Konya sanayisinin bir üretimi ve üretim kabiliyeti var. İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının altında olmasına rağmen bir de işgücü açığı var. Özellikle yerel gazetelerdeki yoğun eleman ilanları bunun göstergesi. Konya'da yüzde 4,5 civarında bir işgücü açığından söz edilebilir" değerlendirmesini yaptı.

 

Endüstri meslek liselerindeki eğitimin açığının kapatılması için çeşitli kurumların bir araya gelerek kurslar açtıklarını ve sanayinin ihtiyacını karşılamaya gayret ettiklerini anlatan Kütükcü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde başlatılan UMEM Beceri’10 kursları kapsamında kendilerinin de son bir yılda 20 meslek edindirme kursu açtıklarını söyledi.

 

Kütükcü, "UMEM Beceri 10" Projesi kapsamında açtıkları bu 20 kursa 211 kişinin katıldığını, bunlardan 171'inin işe yerleştirildiğini sözlerine ekledi.

 

- İşsizlik oranı düşük, kalifiye elemana ihtiyaç var

 

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek de Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarının üzerinde bir gelişim sağlayan Konya'nın işsizlik oranlarında da Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkati çekti.

 

Ancak yetişmiş eleman sıkıntısının çekildiğine işaret eden Şimşek, "Bugün Konya'da işsizlik yüzde 4,5 oranlarında. Düşük bir işsizlik oranı var. Gazetelerde sürekli eğitimli teknisyen, tekniker iş ilanlarına rastlıyoruz. Mesleki eğitimin ön planda tutulması, lise döneminde çocukların belli mesleklere yönlendirilmesini her fırsatta savunuyoruz. Fakat, meslek liselerinde de sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik bir eğitim verilmesi şarttır. Hem mezunlar kolayca iş bulur, sanayici de kalifiye eleman" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA