• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayici artık teşviğe cevap vermeli
05 Haziran 2009 Cuma 15:40

'Sanayici artık teşviğe cevap vermeli'

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, hükümetin açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketiyle ilgili bir değerlendirme yaptı.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, hükümetin açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketiyle ilgili bir değerlendirme yaptı.
 
 Tahir Büyükhelvacıgil’in değerlendirmesi şu şekilde: “Teşvikler ile ilgili çalışmanın çok yönlü ve kapsamlı bir çalışma olduğu görülmektedir. Nitekim bir taraftan bölgeler arası denge sağlanmaya ve bu yönde firmalar isteklendirilmeye çalışılırken, diğer yandan istihdam ile ilgili sorunun çözümü ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Burada dikkat çekici önemli noktalardan birisi de, sürecin orta ve uzun vade dikkate alınarak yönetilecek olmasıdır. Bu bakımdan ele alındığında; paketin bir teşvik paketinden daha çok bölgesel kalkınmanın öncelendiği ve sanayi politikalarının yeniden düzenlendiği bir ekonomik düzenleme olarak ele almak sanırım daha doğru olacaktır. Bu düzenleme ile bölgesel ve sektörel değerlendirme gerçekleşirken doğru yatırım politikası için yatırıma yön verilmesi hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, yatırım vergi politikaları da yeni yatırımcı için cazip bir hale getirilirken bu aynı zamanda kaynak kullanım dengesinin doğru biçimde yönetilmesine katkı sağlayacaktır. Önemli olan bundan sonraki süreçte yatırımcının, girişimcinin ve sanayicinin bu paketi doğru bir biçimde analiz ederek, ciddi anlamda maliyet avantajı sağlayan önlemler ile tedbirlere cevap verebilmesidir. Bu tedbirlerin kısa ve orta vadede doğru bir biçimde algılanması ile yatırım sürecinin yeni bir yöne kayması beklenmelidir. Dikkat edilmesi gereken konu yeni yatırımcılar aracılığı ile sadece bölgeler arasındaki rekabet değil aynı zamanda uluslar arası rekabette de maliyet temelli bir avantajın sağlanacağı görülecektir. Teşvik paketi ile yatırım düşünen mevcut ya da yeni yatırımcının süreci daha doğru bir biçimde yöneteceği ve kaynaklarını kullanacağı, böylelikle bu tedbirlerin ülkenin tümü için önemli bir kaynak sağlayacağını umuyoruz. Bununla birlikte teşvik kapsamının genişletilerek mevcut yatırımcıların da süreçten yararlanmasının önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA