• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi üretimi Ağustos ayında yüzde 3,8 arttı
10 Ekim 2011 Pazartesi 11:54

Sanayi üretimi Ağustos ayında yüzde 3,8 arttı

Sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı
Sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, geçen yılın Ağustos ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,9 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 0,4 azalış kaydedildi.
Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,6 azaldı.

Sanayi üretimi bu yılın ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Sanayi üretimi aylık bazda değerlendirildiğinde ise bir önceki aya göre yüzde 2,6 azaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı ağustos ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, ağustos ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı.
Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 4 gerileme yaşanırken, imalat sanayinde yüzde 4,9 artış yaşandı. Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 0,4 azalma görüldü.
Takvim etkisinden arındırılmış endeks, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,6 azaldı.
   
En yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında   

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 9,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 9,7 ile sermaye malı imalatı, yüzde 4,7 ile ara malı imalatı, yüzde 1,2 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi. Enerji ise yüzde 0,8 azaldı.
İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 29,7 artışla mobilya imalatı aldı. Mobilya imalatı geçen yılın aynı ayında yüzde 4,6 azalmıştı.
Mobilya imalatını yüzde 25,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde 21,9 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etti.
Ağustos ayında diğer imalatlar yüzde 9,8, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı yüzde 9,3 geriledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA