• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şampiyonların okulundan şampiyonluğun sırrı
13 Mayıs 2010 Perşembe 21:46

Şampiyonların okulundan şampiyonluğun sırrı

Mezun verdiği ilk yıl Türkiye birincisi çıkaran ve 18 yıldan bu yana üniversiteye giriş sınavlarında büyük başarı elde eden Meram Fen Lisesi, şampiyonların okulu olarak anılıyor
Mezun verdiği ilk yıl Türkiye birincisi çıkaran ve 18 yıldan bu yana üniversiteye giriş sınavlarında büyük başarı elde eden Meram Fen Lisesi, şampiyonların okulu olarak anılıyor.
 
İLK MEZUNU TÜRKİYE BİRİNCİSİ
1989 yılında kurulan ve 1992 yılında verdiği ilk mezunlarından Necat Kamacı’nın Türkiye birincisi olduğu Meram Fen Lisesi, Konya ve Türkiye genelinde elde ettiği başarılarla adını kısa sürede duyurdu. Okul, üniversite sınavlarında şimdiye kadar 3 defa Türkiye birincisi, defalarca da Konya birincisi çıkardı. Lisenin Kurucu Müdürü Tural Sinanoğlu, kitlesel olarak da büyük bir başarı elde ettiklerini söyledi.
 
BAŞARININ SIRRI DİSİPLİN VE AZİMDE
Mezun verdikleri ilk yılda Türkiye birinciliği elde etmelerinin okuldaki öğrencileri motive ettiğini ve başarının bir sonraki başarıyı tetiklediğini dile getiren Tural Sinanoğlu, “18 yıldan bu yana elde ettiğimiz başarıyı saygı, sevgi, disiplin ve azme borçluyuz. Okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve öğrenciler olarak bir bütünlük oluşturduk. Düzenli ders çalışmanın sonucu olarak bu başarıyı elde ettik” dedi.
 
SİSTEM DEĞİŞSE DE ÇALIŞAN KAZANIR’
Bu yıl yapılan YGS’de Meram Fen Lisesi’nden üç öğrenci ilk 10’da yer almıştı. Okul öğrencilerinden Ayşenur Şam Türkiye birincisi, Mehmet Nuri Akıncı altıncı, Bekir Tok yedinci sırada yer almıştı. Başarılı öğrencilerden Bekir Tok, sistemin sürekli olarak değişiyor olmasının öğrenciler üzerinde olumsuz etkisi olsa da çalışan öğrencinin kazanacağını belirterek, rehavete kapılmadan çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

21 yıllık başarının öyküsü

Mezun verdiği ilk yıldan bu yana öğrencileri üniversiteye giriş sınavında derece elde eden Meram Fen Lisesinin Kurucu Müdürü Tural Sinanoğlu, bu başarının sırrını Merhabaya anlattı.

1989 yılında Meram İlçesi Alpaslan Mahallesi’nde kurulan ve 21 yıldan bu yana eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Meram Fen Lisesi’nin Kurucu Müdürü Tural Sinanoğlu, sınav sistemi sürekli olarak değişse de mezun verdikleri ilk yıldan bu yana üniversiteye giriş sınavlarında derece elde ettiklerini belirtti.
 
MEZUN VERDİĞİ İLK YILDA TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ
İlk mezunlarını verdikleri 1992 yılında, üniversiteye giriş sınavında Türkiye birinciliği elde ettiklerini ifade eden Tural Sinanoğlu, “1992 yılındaki ilk mezunlarımızdan Necati Kamacı o yıl Türkiye birincisi olmuştu. Mezun verdiğimiz ilk yılda elde ettiğimiz bu büyük başarı okulumuzda büyük sevinç oluşturmuştu. Bu birincilik okul yönetimini, öğretmenleri ve diğer öğrencileri daha motive etti. Sonraki yıllarda bu başarımız büyüyerek kitlesel bir hal aldı. Üniversiteye giriş için yapılan sınavlarda sistem değişse de her yıl yüzde 100 başarı elde ettik. Türkiye genelinde 7 bin lise içinde fen liseleri grubunda ilk 3 içinde yer aldık. Elde ettiğimiz başarılar, bir sonraki dönem için daha çok motive ediyor. Bu sayede sınavlara daha iyi hazırlanıyor, eğitimimizin kalitesini her geçen gün artırıyoruz” dedi.
 
BAŞARININ SIRRI SAYGI, SEVGİ, DİSİPLİN VE AZİMDE
Konya ve Türkiye genelinde elde ettikleri başarılar ile kısa sürede Meram Fen Lisesi’nin ismini duyurmayı başardıklarını dile getiren Tural Sinanoğlu, “Bu başarının temelinde saygı, sevgi, disiplin ve azim büyük önem arz ediyor. Okul idaresi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler bir bütün halinde olduk. Öğrencilerimize ders çalışmalarının yanı sıra morallerini artırıcı çalışmalar yaptık. Düzenli olarak ders çalışmalarını önerdik. Ve sonunda gördük ki, sınav sisteminde yapılan değişiklikler öğrencinin başarısına büyük oranda etki etmiyormuş. Çalışan her zaman kazanıyormuş. 1992 yılında Türkiye birincisi olan Necat Kamacı, 2003 yılında Türkiye birincisi olan Emre Kacar, 2010 yılında Türkiye altıncısı olan Mehmet Nuri Akıncı, yedincisi olan Bekir Tok, dokuzuncusu olan Ayşenur Şam ve 1995 ile 2000 yıllarında ilk 10’da yer alan öğrencilerimiz, başarıya olan inancın, düzenli çalışmanın ve azmin getirdiği sonuçların göstergesidir” diye konuştu. Meram Fen Lisesi Kurucu Müdürü Sinanoğlu, bu başarıyı YGS’nin ikinci aşamasında ve bundan sonraki yıllarda da sürdürebilmek için var güçleriyle çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
‘SIKI ÇALIŞMANIN MEYVESİNİ ALIYORUZ’
Nisan ayında yapılan YGS’de Türkiye 7.’si olan Meram Fen Lisesi öğrencisi Bekir Tok da elde ettiği başarıda lisenin ilk yılından itibaren düzenli olarak çalışmasının etkili olduğunu ifade etti. Sıkı çalışmanın ürünü olarak 7.’lik elde ettiğini dile getiren Bekir Tok, “Sınav öncesinde uzun bir periyotta ders çalıştım. Son dönemde de tekrar ettikten sonra bol bol dua ettim. Elde ettiğim başarı benim için sürpriz olmadı. Ama rehavete kapılmadan bir sonraki sınava hazırlanmam gerektiğinin inancındayım. Diğer bütün arkadaşlarıma da rehavete kapılmamalarını tavsiye ederim” dedi. Sınav değişikliklerinin öğrenciler üzerine etkisi üzerine de değerlendirmede bulunan Bekir Tok, “Sınav sistemi değişse de sınavda sorulan sorular genel olarak değişmiyor. Bu nedenle sistemdeki değişiklik bizi fazla ilgilendirmiyor. Çalışan öğrenci her zaman kazanır” dedi.
 
-Merhaba-
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA