• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sami Güçlü: Yanlış anlaşıldım
29 Ocak 2010 Cuma 18:33

Sami Güçlü: Yanlış anlaşıldım

Zirai Öğrenimin 164. Yıldönümü Kutlama Töreninde yaptığı konuşmaya yönelik tepki gösterilmesini yanlış anlaşılmaya bağlayan Sami Güçlü,
Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü, ‘Zirai Öğrenimin 164. Yıldönümü Kutlama Töreni’nde yaptığı konuşmaya yönelik bazı kesimlerin tepki göstermesi üzerine Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi’nde konuya açıklık getirdi. Sami Güçlü, bakanlığı döneminde Ziraat Mühendislerinden hiçbir destek görmediği, sektör dışından destek aldığı ve ideolojik davranıldığı yönündeki ifadelerin yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, sözlerine açıklık getirdi

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar ve yönetim kurulu üyelerine tebrik ziyaretinde bulunan Sami Güçlü, 8 Ocak 2010’da Zirai Öğrenimin 164. Yıldönümü Kutlama Töreni’ne, Valiyle katıldığı bir açılış programı sonrasında Rektör tarafından sözlü olarak davet edildiğini söyledi. Sonradan davet edildiği için herhangi bir hazırlık yapmadan katıldığı toplantıda kendisinden önce yapılan konuşmalardan notlar tuttuğunu ve herhangi bir metne bağlı kalmadan konuştuğunu aktaran Sami Güçlü, Türkiye’nin tarım sektörüyle ilgili değerlendirmeler yaptığı belirtti. Konuşmasında, tarımla ilgili olumsuz tablolar çizildiğine atıfta bulunduğunu ifade eden Güçlü, Türkiye’de bütün sektörlere bakıldığında dünyada 17. sırada iken, tarımsal ekonomide 8. sırada olunduğuna işaret edip, bu durumu Türk tarımının başarısı olarak gösterdiğini dile getirdi.

Bakanlığı döneminde, Tarım Bakanlığı’ndan ve ziraat fakültelerinden hiçbir destek görmediği ve gerçekleştirdiği bütün projelerin desteğini bu kurumların dışındaki, ziraat mühendisi olmayan kişilerden aldığı yönündeki ifadelere de açıklık getiren Sami Güçlü, bakanlığı döneminde dışarıdan desteği bürokrasi noktasında aldığını aktardı. Ziraat fakültelerinden destek almadığı yönündeki ifadelerin çok keskin olduğunu dile getiren Sami Güçlü, kendisinin bu eğitimden gelen bir insan olduğunu, böyle bir ifade kullanmadığını ancak kullanmışsa da bunun yanlış olduğunu vurguladı.
Bakanlıktaki ideolojik yaklaşımlarla ilgili konuya da atıfta bulunan Sami Güçlü, her kurumda ideolojinin olduğuna işaret ederek, “Basın sektöründe ideoloji ne kadarsa tarımda olması da tabiidir” dedi.

Sami Güçlü, daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. MEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından tarımsal sulamada kullanılan elektrik paralarının tahsili konusunda değişikliğe gidilip 6 ayda birken her aya çekilmesi konusunda gelinen süreci değerlendiren Güçlü, ilgili firma yetkilileriyle görüştüklerini aktardı ve şöyle devam etti: “Konya’da tüketilen elektriğin yüzde 20’si tarımsal sulamada kullanılıyor. Çiftçi her ay fatura ödeyemez. Bu konuda düzenlemeye ihtiyaç var. Biz ilgili firma yetkilileriyle görüştük. Yetkililer, kendilerine satılan elektriğin tahsilatının da aydan aya yapıldığını söylediler. Bir çözüm üretilmesi için firma görüş bildirecek.”
KONYA VE ÜLKE TARIMINA BÜYÜK KATKILARI OLDU
Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar da Sami Güçlü’nün bakanlığı döneminde Konya ve ülke tarımına büyük katkıları olduğunu vurguladı. Güçlü’nün bir çok başarılı projeye imza attığını örneklerle anlatan Taşpınar, tarımsal danışmanlık, hal yasası, sertifikalı tohum kullanımı konularında da girişimlerde bulunmasını istedi.
YORUMLAR
:) milyonda bir
köylü
doğru söylesen yanlış anlaşılmaz. alem sersem herkes kör, sayın bakan (eski) yanlış anlaşılır.
88.224.247.33
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA