• Konya-5 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sami Güçlü? Hasan Angı?

13 Haziran 2007 01:49
Geçen hafta kesinleşen milletvekili aday listelerinden sonra şimdi bütün gözler 22 Temmuzdaki seçimde. Ülke kazasız belasız şu seçimi bir atlatsa diyenlerin çoğaldığını fark etmişsinizdir. Bizim temennimiz de o ki Türkiye bu seçim fırsatını iyi değerlendirmeli, bir kaç aydır ülkemiz üzerinde esen kara bulutlar dağılıp, karamsar hava yeniden umuda dönüşmeli.

Siyaset kazanı kaynarken Konya’da kimlerin vekilliğe yakın olduğu temel tartışma konusu. Burada ki kritik eşik ise barajı hangi partilerin geçeceğini bağlı varsayımlar. Her şey barajı geçecek partilerin durumuna göre netlik kazanacak.

Konya’da durumu net olan kişiler arasında; Hasan Angı ve Sami Güçlü var

Her ikisinin de temel hedefi Konya’yı çok iyi temsil etmek hem de en yukarı da.

Cuma gecesi MÜSİAD, cumartesi günü de Türkiye Yazarlar Birliği’nde seminer veren Mümtazer Türköne’nin hem ortak hem farklı dinleyicileri vardı. Siyasi olarak tek ortak dinleyici Mustafa Kabakçı idi.

Hasan Angı MÜSİAD’ın, Sami Güçlü’de Yazarlar Birliği’nin en ağır konuklarıydı.

Olaya buradan başlayalım o zaman. İş çevresinde sıklıkla Hasan Angı’yı, Kültür çevresinde de Sami Güçlü’yü görmek hep mümkün.

Cuma günkü program sonu gecenin ilerleyen saatlerine kadar Konya listesi başta olmak üzere, genel gidişat üzerine fikirlerini aldığımız Hasan Angı’nın fazla bir tedirginliği yoktu. Kendisinden ve partisinin alacağı oylardan emin görünüyordu.

Konya yatırımları konusunda Hasan Bey’i sıkıştıran H.Hüseyin Karapınar ve Veli Tekelioğlu’nun büyük çoğunlukla tatmin olduklarını söyleyebilirim. Bazı bilgilerin farklı algılandığı için sıkıntı oluşturduğu da aşikar. Ancak Hasan Bey’in yapılan her kuruş yatırımla ilgili net bir bilgiye sahip olup, detaylı açıklama yapması söylenecek fazla söz bırakmıyor. H.Hüseyin Karapınar’ın ısrarla söylediği ise “sizin elinizi güçlendirelim, bu şikâyetleri kamuoyunun tepkileri olarak götürün Ankara’ya” ifadeleri de yine Konya’nın kazanımı olarak algılanmalı.

Özetle Hasan Angı’nın Konya üzerindeki ağırlığı tartışılmaz. Yatırımlar başta olmak üzere parti meselelerinin en önemli takipçisi de O’dur.
O zaman Hasan Angı için beklenilen, Konya’yı diğer yatırım merkezleri yanında ezdirmeyecek, rekabet edebilirliğini sürdürecek, hatta şimdiye kadar pek faydalanılmamış teşviklere ön ayak olup, güçlü bir sanayi şehri için ne gerekiyorsa yapmak.

Evet Hasan Angı’dan bu beklenilmeli. Finans, teşvik, yatırım, ticaret, pazar ayaklarının en iyi dizaynını Konya’da başarmak.

Gelelim Sami Güçlü’ye...

Sami Güçlü’nün “Ben yetişemeyeceğim paslara bile koşarım” sözü çok önemli bir anlam ifade ediyor elbette. Ancak Sami Bey sadece pas alma işini değil de, pas verme işini de bir o kadar önemsemeli. Çünkü takım oyununda herkes her şeyi yapabilmeli.

Hayatı boyunca hep bir takımın parçası olan Sami Güçlü’nün siyaset arenasınında ilk başlardaki sıkıntısını da hoş görmek gerek. Eskiden olduğu gibi yedek kulübesiz bir takımda değildi artık. Zaten Sami Bey’de bunu kabul ediyor.

Konya kamuoyunun çokça üzerinde durduğu Bakanlık dönemindeki davranışlarıyla ilgili Sami Bey’in samimi itirafları da bundan sonra bazı şeylerin fark edildiğinin temel işaretiydi. Önemli olan da buydu

Sami Güçlü’nün hayata bakışı ve beklentisi bilinen politikacı tiplemesine uymadığı için, O’nu farklı algılamak gerek. Siyaseti temel idealleri için bir araç görüp, bildiği bu yolda hızla mesafe almak istiyor Sami Güçlü. İdealinin temeli de yerlilik. Kısaca bu topraklara ait olan her şey. Uzun bir açıklama gerektirecek ifade kullandığımı biliyorum. Şimdi bunu açma şansım yok maalesef.

Konya’nın Türkiye dinamiklerini en iyi taşıyan şehirlerin başında geldiği açık olduğuna göre, yeni dönemde Konya’nın bu misyonu üstlenmesi lazım.

Hasan Angı’nın Konya sanayisi ve ticari hayatının yenilenmesine katkısını savunmak gibi bir sorumluluğumuz var. Aynı şekilde Sami Güçlü’den bu topraklara ait olan kültürü (ki bu yıl Mevlana yılının şansı da var) Anadolu başta olmak üzere tüm dünyaya taşıma beklentimiz olmalı.

Şimdi ayrım yapmadan bu beklentiyi konuşmak gerek. Konya sanayi ve kültürde Türkiye’nin öncü şehri. İyisi, bu iki niteliği taşıyacak çok önemli isimlere sahip. Şimdi parçaları birleştirip sonuç alma zamanı.

Biz yüksek sesle söyleyeceklerimizi dillendirelim, duyanlar mutlaka olacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Konya'da trafik kazası: 9 yaralı
  • Kızılay, Yunak'ta 113 ünite kan topladı
  • Konya’da işçi otobüsü tıra çarptı: 5 yaralı
  • Karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA