• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salihlerle beraber olunuz
03 Şubat 2011 Perşembe 15:44

'Salihlerle beraber olunuz'

Müslümanlara en şiddetli düşmanların Yahudiler olduğunu söyleyen Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, İnananların sağlığı, selameti ve iyiliği için Salihlerle bir ve beraber olmaları gerekiyor dedi.
Müslümanlara en şiddetli düşmanların Yahudiler olduğunu söyleyen Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, “İnananların sağlığı, selameti ve iyiliği için Salihlerle bir ve beraber olmaları gerekiyor”  dedi.
 
Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbeti’nde, Mâide Sûresi’nin 82’inci âyetten 89. âyete kadar olan âyetleri yorumlayan Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, inananlara düşmanlık etmede en şiddetli insanların Yahudiler ile Allah’a ortak koşanlar olduğuna dikkat çekti.
 
Allah’a iman edenlere karşı sevgi bakımından en yakınının da “Biz hıristiyanlarız” diyenler olduğuna işaret eden Muammer Koşdaş Hoca,  “Bu dünyada varlığımızın esprisi imandır. Müslümanları Salih insanlar topluluğu ile bir ve beraber olması sağlığı, selameti ve iyiliği içindir” diyerek Peygamber Efendimiz’in “Salihlerle beraber olunuz” hadisini hatırlattı.
Sille Konağı’nda kendisini pürdikkat dinleyen topluluğa, Allah’a, Muhammed ümmetine inanan ve insanlara iyilik yapanların cennetle müjdelendiğini ifade eden Koşdaş Hoca, inkâr edenler ile Allah’ın âyetlerini yalanlayanların yerinin cehennem olduğuna söyledi.
 
Müslümanların, “Allah’ın rızık olarak verdiği nimetlerden helâl, iyi ve temiz olanlarından, israf etmeden yemeleri” gerektiğini ve Allah’a karşı gelmekten son derece sakınmalarını da öğütleyen Koşdaş Hoca, Allah’ın helal kıldığı şeyleri haram kılmamak gerektiği hususunun altını kalın çizgilerle çizerek “Helâl ve haramlar bellidir. Helâl ve haram dairesindeki ölçü ise; Peygamber Efendimiz’in sünnetidir. Ayet ve hadislere göre şu sevap, şu günahtır denilebilir. Ya değilse sevap ve günahlar ile haram ve helaller, nefse ve şeytana göre belirlenmez. Helaller ve haramlar konusunda haddi aşmamak lâzım ” dedi.
 
“LÜZUMSUZ YERE YEMİN ETMEYİN”
 
Yemin konusuna da değinen ve âyetler ışığında Müslümanların; “Kasten ve bilerek yapılan yeminlerden sorumlu” olduklarını, yalan yere yapılan yeminlerin de insanı küfre kadar götüreceğine işaret eden Koşdaş Hoca, “Sizden yemin etmeniz istenmediği sürece yemin etmeyiniz. Yani lüzumsuz yere yemin etmeyiniz. Eğer yemin etmiş ve bu yemininizi bozmuş iseniz; ya 10 fakiri sabah ve akşam doyuracak ya da giydireceksiniz. Ancak bu şekilde borcunuzu ödemiş ve kendinizi affettirmiş olursunuz. Bunları yerine getiremeyecek kadar fakir, yardıma muhtaç ve çok yoksul iseniz; seher vakitlerinde Allah’a tövbe ve istiğfar etmelisiniz” diye konuştu.
YORUMLAR
tefsir uzmanı da nedir
bekir karlı
yeni mi cıktı bu meslek Allah Askına sayın edıtor .Muammer hoca bildigimiz tefsir hocasıdır.literaturde boyle bir tanımlama yokki.yapmayın
88.230.158.4
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA