• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salgın kontrolden çıkmak üzere!
27 Nisan 2009 Pazartesi 08:50

Salgın kontrolden çıkmak üzere!

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede domuz gribi yüzünden öldüğü sanılan kişilerin sayısının 103'e çıktığını açıkladı. ..
Cordova, televizyonda yayınlanan açıklamasında, dün 81 olan ölü sayısının 103'e çıktığını söyledi. Meksika'da domuz gribi olduğu sanılan bir virüsün yol açtığı ağır zatürreden ölen 81 kişiden 20'sinin domuz gribinden öldüğü doğrulanmıştı.

Meksikalı Bakan, yaklaşık 400 kişinin hastaneye kaldırıldığını da belirtti.

İSPANYA'DA 8 KİŞİ HASTANEDE

İspanya'da 8, Avustralya'da 2, Brezilya'da bir kişinin domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

İspanya'nın Katalonya bölgesi sağlık yetkililerinden Marina Geli, Katalonya'da yaşayan 21 ve 24 yaşlarındaki 2 kadın ile 22 yaşındaki bir erkeğin domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Geli, yakın zamanda Meksika'da bulunduğunu belirttiği hastaların gözlem altına alındığını ve durumlarının iyiye gittiğini bildirdi.

İspanyol sağlık yetkilileri, kuzeydeki Bilbao, güneydoğudaki Almansa, doğudaki Valencia, kuzeydeki Teruel ve güneydeki Algeciras kentlerinde de toplam 5 kişinin domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını söylediler.

Yetkililer, tetkik sonuçlarının 48 saat içinde açıklanabileceğini belirtti.

AVUSTRALYA

Avustralyalı yetkililer, Meksika'dan dönen 2 kişide domuz gribi belirtileri görüldüğünü ve bu kişilerin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Queensland Eyaleti Başbakanı Anna Bligh, basına yaptığı açıklamada, dün gece hastaneye kaldırılan bu kişilerin test sonuçlarını beklediklerini söyledi.

Şu an için bu kişilerin domuz gribi hastalığına yakalandığını düşünmediklerini belirten Bligh, ''Bunun ciddi bir hastalık olduğu kesin, bunu ciddiye alıyoruz'' dedi.

BREZİLYA

Brezilya'da da Meksika'dan gelen 24 yaşındaki bir adam, kendisinde domuz gribi belirtileri görülmesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Sao Paolo'daki Emilio Ribas Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi doktorlarından Edenilson Calore, 16 Nisan'da Meksika'dan gelen bu kişinin muayenesinde öksürdüğünün ve sırtında ağrı olduğunun, ancak ateşinin yüksek olmadığının belirlendiğini söyledi.

Bu nedenle bu kişinin domuz gribine yakalandığını sanmadıklarını belirten yetkililer, bu kişinin tedbiren hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

HONG KONG'DA DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ GÖRÜLENLER GÖZALTINA ALINACAK

Dünyayı alarma geçiren domuz gribi nedeniyle Hong Kong yönetimi çok ciddi önlemler alıyor. Domuz gribi virüsü kaptığından şüphelenilen kişiler gözaltına alınabilecek.

Önlemlerin başında havaalanları ve diğer şehre giriş yerlerine ateş ölçücü ekranların yerleştirilmesi geliyor. Yolcuların ateşinin saptanması halinde bu kişilerin gözlem altına alınacağı ve gerekli işlemlerin uygulanacağı belirtildi.

Gözlem altına alınan kişinin hemen hastaneye gönderilip, virüs testine tabi tutulacağı, bu süre zarfında kişinin hastaneden çıkmasına müsaade edilmeyeceği ifade edildi. Söz konusu kuralların Hong Kong'a gelen tüm yolcu uçuşlarında duyurulacağı, özellikle Meksika ve ABD'den gelen yolcularda ani ateş çıkması halinde, bunu yetkililere bildirmelerinin istendiği dile getirildi.

SARS ve kuş gribinde olduğu gibi Hong Kong'da domuz gribi vakası görülmesi halinde, vakanın görüldüğü kişinin müşahede altına alınacağı ve bu kişiyle temas halinde olan kişilerin de izleneceği aktarıldı.

Hong Kong Gıda ve Sağlık Bakanı York Chow, acil müdahalenin kendileri için en önemli adım olacağını söyledi. Chow, "Hong Kong'da salgının yayılmasını önlemek için virüs ne kadar erken tespit edilirse o kadar müdehale şansı olur ve yayılması önlenir'' dedi.

Domuz gribi salgını nedeniyle şu ana kadar en az 103 kişi hayatını kaybetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA