• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saldırganlar TKPli çıktı
08 Eylül 2013 Pazar 12:38

Saldırganlar TKP'li çıktı

ODTÜ'de başörtülüleri 'cemaat dışarı' pankartlarıyla taciz eden öğrencilerin terör örgütü TKP mensubu olduğu öğrenildi.
'Eylül'de görüşürüz' diyerek son verilen eylemlerin ilk ateşi ODTÜ'den yakıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yol yapım çalışmalarını protesto için üniversitede direniş çadırı kuran CHP destekli marjinal gruplar bununla da yetinmedi, ODTÜ'nün kayıt döneminde başörtülü öğrencileri hedef alan eylemler gerçekleştirmeye başladı. ODTÜ'de gezi parkı eylemlerine benzer şekilde ağaç sökümüne karşı bir eylem beklenirken buna ilaveten başörtülü öğrencilere yönelik gerçekleşen çirkin saldırının hedefinde olayların içine sağ görüşlü öğrenci gruplarını çekmek olduğu öğrenildi. TKP, Öğrenci Kollektifi, İşçi Partisi'ne yakın gruplar, Kaldıraç, Gençlik Muhalefeti, ODTÜ Direniş Platformu, Gençlik Cephesi, SDP, Devrimci Hareket, Genç-Sen, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi, Halkevleri gibi marjinal grupların başını çektiği eylemlerin hedefinde sağ görüşlü öğrencileri ODTÜ'ye çekerek olayların büyümesini sağlamak olduğu bildirildi.
 
HEDEF ÇATIŞMA ÇIKARMAK
 
Yaz boyunca ODTÜ'deki ormanlık alan için sanal alemde kampanyalar düzenleyen marjinal gruplar, kayıt dönemiyle birlikte harekete geçti. Ancak bir türlü istedikleri sayıda eylemciyi ODTÜ'de bir araya getiremedi. Bunun üzerine 'zorbalık' devreye girdi. Kayda gelen başörtülü ve sağ görüşlü öğrencileri taciz eden ve saldırılar düzenleyen TKP-DHKP/C ve Öğrenci Kollektifi mensuplarının hedefinde Gazi Üniversitesi'ndeki sağ görüşlü öğrencileri kampüse çekmek olduğu belirtildi. Marjinal grupların, başörtülülere saldırarak çektikleri görüntüleri Youtube'a koymalarındaki amacın üniversiteye karşıt görüşlü öğrencileri çekerek sağ-sol kavgası çıkartmayı hedefledikleri belirtildi. Söz konusu grupların, yaşanacak çatışmanın sol görüşlü öğrencileri daha çok harekete geçireceğini düşünerek bu yönteme baş vurdukları dile getirildi.
 
DHKP-C ve TKP tahrikte ön safta
 
ODTÜ'de yol yapımı ve inanç özgürlüğüne yönelik protesto gösterileri düzenleyen grupları DHKP/C ve TKP'nin organize ettiği öğrenildi. ODTÜ'deki eylemlere daha çok dışardan gelen grupların dahil olduğu, ODTÜ'lü öğrencilerin ise az sayıda bulunduğu ifade edildi. ODTÜ arazisindeki bazı ağaçların söküleceği gerekçesiyle yola engel olmak için yerleşkenin 100. yıl girişinde gösteri yapan gruptan bazı kişiler polise taş attı. Bunun üzerine Çevik Kuvvet polisleri gruba biber gazıyla müdahalede bulundu. Müdahale üzerine gruptakiler yerleşkenin içerisine çekildi. Olaylarda taş isabet eden 11 polis yaralandı.
 
Saldırganlar belirlendi
 
Üniversitede başörtülü öğrencilere saldıran ve kampusten kovan TKP ve Öğrenci Kollektifi mensubu 7 kişinin tespiti yapıldı. ODTÜ'de önceki gün kayıt yaptırmak için bekleyen başörtülü öğrencilere yönelik taciz olayı yaşanmıştı. Kendilerini çapulcu olarak nitelendiren bazı öğrenciler başörtülü öğrencilerin yanlarına gelerek 'Dikkat başörtülüler var. Çıkan dışarıya' yazan pankartlarla taciz etmişlerdi. Üniversite yönetimi ve güvenlikte taciz olayına herhangi bir müdahalede bulunmamıştı. Öte yandan yaşanan olaylarda, İstanbul ve Eskişehir başta olmak üzere yol yapımına karşı çıkmak için yaklaşık 200 kişinin sabah kampüse geldiği haftasonu olmasına rağmen içeri girişe izin verildiği görüldü.
 
Desteğe gelenler kapıda kaldı
 
ODTÜ protestocuları toplu halde içeri alınırken kayıt alanında başörtüsüne karşı saldırıları protesto için gelen gruplar ise kapıda kaldı. Gün içinde, başörtülü öğrencilerin zorla kampüs dışına çıkartılmaya çalışılmasını protesto için gelen İnanç Özgürlüğü Platformu ve Öğrenci Konseyi üyeleri, eylemcilerin aksine giriş yapamadıkları kampüsün kapısında basın açıklamalarını yaparak dağılmak zorunda kaldılar. Bu arada, üniversiteye kayıt için şehir dışından gelen öğrencilere yardım amaçlı kampüste stand açan AK Parti Gençlik Kolları üyelerine de başörtülü öğrencilere benzer bir saldırının olduğu ortaya çıktı. Dört gün önce yaşanan olayda, TKP mensupları AK Partili gençlerin yanına gelerek önce zorla stantı kaldırmaya çalıştı ardından da sözle taciz ettikleri öğrencilerin kampüs dışına çıkmalarını istedi. AK Partili gençler ise, olayların daha fazla büyümemesi için kampüsten uzaklaştı.
 
Avukata başörtüsü engeli yok
 
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Danıştay'ın ilgili meslek kuralı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinden sonra, başörtülü avukatların, hiçbir kısıtlama olmaksızın, mesleki faaliyet icra edebildiğini ve kendilerine kimlik ile ruhsatname verildiğini iddia etti. TBB'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığı ileri sürüldü.
 
Yaşam tarzına müdahale
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıya dikkati çekerek, 'Gidin bakın ODTÜ'de o protestoyu yapanlar, bu ülkede yaşam tarzına müdahale edildiğinden dolayı şikayet eden kişilerdir. Sizin yaptığınız nedir? Sizin yaptığınız, yaşam şartlarına karışmanın, müdahale etmenin ta kendisidir' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA