• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Salda gölü, algı operasyonudur’
08 Ağustos 2019 Perşembe 16:16

‘Salda gölü, algı operasyonudur’

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi “ Salda Gölü Gerçekleri” konusu basın toplantısı düzenlendi.

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi “ Salda Gölü Gerçekleri” konusu basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün etrafına yapılacak olana Millet Bahçesi gerek sosyal medyada gerekse birçok mecrada tepkilere yol açtı. İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi konuyla ilgili yanlışlıkları düzeltmek amacıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Münir Günay, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“BAKAN BEYE YAPILAN EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR”

Yapılan her türlü çalışmasın Salda Gölü’nün bütüncül bir şekilde korunmasına yönelik yapıldığını belirten Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Münir Günay, “Salda Gölü çevresinin ve özellikle sahil şeridinin mevcut halinin ziyaretçilere daha iyi hizmet sunabilmesi ve doğal alanların korunabilmesi amacıyla yeniden düzenlemesine yönelik olduğu açıkça görülmektedir. Bakanımız gerek sıfır atık gerekse yatay mimarı konularında çevreci ve insan odaklı konularında çevreci ve insan odaklı tasarıma yönelik tavrını ortaya koymuştur. Teknik ve bilimsel veriler ışığında yapılan çalışmanın doğa katliamı vb. ifadelerle dile getirilmesi Bakan Beye yapılan en büyük haksızlıktır” dedi.

“OLUMSUZ ETKİLERİN EN AZA İNDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR”

Proje içeriği ile mevcut kullanım ve proje sonrası kullanımlara ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Başkan Münir Günay, “Salda Gölü’nde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların, kıyıda oluşturduğu ve alana özellik katan kumsala ayakkabı ile bile girilmemesine yönelik tedbir ve önlemlerin alındığı ifade edilmektedir” ifadelerini kullandı. Başkan Günay, “Bundan sonraki süreçte Salda Gölü ve çevresindeki doğal yapının korunması konusunda hazırlanan imar planların uygulanmasını ve göl kıyılarında kaçak yapılaşmaların önlenmesi konusunda ilgili idarelerin üzerine düşen görevlerin yerine getirilmesini, plan çalışmaları sonunda millet bahçesi projesi ile yapılacak olan imalatın projede bahsedildiği şekilde olmasını ümit ediyor, meslek alanımızı ilgilendiren konularda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesiyle ilgili gerekli olan açıklamaların tarafımızca bir görev olarak görmekle beraber, bilimin ışığında toplumun ortak faydasına olan sonuçları itibarıyla kamu yararı taşıyacağını ön gördüğümüz bütün projelerin yanında ve hatta arkasında olacağımızı siz kamuoyuna saygılarımızla ifade ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“BU BİR ALGI OPERASYONU”

Salda Gölü’nün etrafına yapılacak olan projenin bu kadar tepki görmesinin bir algı operasyonu olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın şöyle konuştu: “Son dönemlerde özellikle Salda Gölü üzerinde bir garip baskı var. Sanki başarısız göstermek, sanki yapılan işlerin yanlış olduğunu ima etmekle ilgili bir algı operasyonu var. Evet, Salda Gölü çok önemli bir göl dünya kadar turisti çeken bir göl. Geçen sene ki ziyaret sayısı 600 bin. 600 bin kişinin gelip günübirlik konaklamalarıyla orayı temiz bırakmayız. Gölün doğal yapısını ve bozmaya başlarız. Bunun üzerine de Çevre ve Şehircilik bakanlığı çeşitli tedbirler aldı. Doğru tedbirler aldı. Ama öyle bir lanse edildi ki sanki o bölgede birileri yanlış işler yapılıyor, sanki o göl ortadan kaybolacakmış gibi bir yanlış algı oluştu. Söylenen şeyler doğru şeyler değil. Biz bu dünyada hepimiz geçiciyiz. Yapmamız gereken şey bizden sonra ki nesle çok daha yaşanabilir çok daha güzel çok daha keyif alarak yaşamlarını sürdürebilecek bir doğa bırakmak, ülke bırakmak, bir dünya bırakmak. Bu sorumlulukları yerine getirirsek genç nesil bizden çok daha mutlu olur.” •SÜMEYRA KENESARI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İzmir merkezli 4 ilde PKK/KCK operasyonu
  • Emeklilerin promosyon miktarı belli oluyor
  • Ticaret Bakanı Pekcan'dan faiz indirim müjdesi
  • Hüyük'te 57 kişiye tapu müjdesi
  • Konyaspor, Galatasaray ile 42.kez karşılaşacak

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA