• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şâir Arif Nihat Asya, Mevlâna hayranıydı
28 Haziran 2012 Perşembe 12:22

'Şâir Arif Nihat Asya, Mevlâna hayranıydı'

Konya Aydınlar Ocağıın tarih sohbetlerinde şâir Arif Nihat Asyayı anlatan edebiyatçı Halil Güntan, Mevlevî olan Arif Nihat Asya, Mevlâna ve Konya hayranı bir şairdi dedi.
Konya Aydınlar Ocağı’ın tarih sohbetlerinde şâir Arif Nihat Asya’yı anlatan edebiyatçı Halil Güntan, “Mevlevî olan Arif Nihat Asya, Mevlâna ve Konya hayranı bir şairdi” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Çarşamba günleri düzenlenen Tarih Sohbetleri’nde şâir-yazar Arif Nihat Asya anlatıldı. Konuşmacı emekli öğretim görevlisi Halil Güntan, Mevlevî olan Arif Nihat Asya’nın Mevlâna ile Konya’ya hayran bir şair olduğunu söyledi.
Şâir Arif Nihat Asya ile 1965’lerde Gazi Eğitim’de öğrenciyken tanıdığını ve o dönemde Mehmet Çınarlı’nın etrafında toplanan Hisarcılar topluluğu olduğunu belirten edebiyatçı Halil Güntan, “Ben bugüne kadar kendi şiirini çok güzel okuyan bir şaire rastlamadım. Ama Arif Nihat öyle değildi. Her şairde olmayan bir kabiliyeti onda gördüm. Gerçekten kendi şiirlerini Arif Nihat çok güzel okuyordu” dedi. Hece, aruz ve serbest vezni en iyi ve güzel şekilde kullanan şairler arasında müstesna bir yere sahip olan Arif Nihat Asya’nın, “bayrak şairi” olarak tanındığına dikkati çeken Güntan, 1843 rûbaisi, 500’ün üzerinde hece ve 150’ye yakın serbest şiiri bulunan Asya’nın mukaveleli rûbai yazdığını ve bu sebeple kendisi ‘Ben rûbaide rekor kırarak rönesans gerçekleştirdim’ diyor” şeklinde konuştu.
Arif Nihat için “Şiirlerinde mukaddesleri savunan bir şair.. Şiiri granitler üzerine yazan bir şair.. Ve lâfı gediğine koyan bir şair” diyen ve kendisinin, “ilham gelmeyeni şair” olarak görmediğini ifade ettiğini kaydeden Güntan, Mevlevi olduğuna dair şunları dile getirdi: “Arif Nihat Asya’nın Mevlevî olduğu daha sonra ortaya çıktı. Kendisi “Açıklamaya mezun olmadığım kanallardan bana Mevlevilik verildi” diyor. Böylece onun Mevlevî olduğunu öğreniyoruz. O aynı zamanda Mevlâna hayranı bir şairimiz. Bundan dolayı Konya’ya geliyor ve Mevlâna ile Konya’yı sevdiğini, hayran duyduğunu şiirlerinde izhar ediyor.”

Üstâd Necip Fazıl’ın, bir soru üzerine Arif Nihat için “Bizden mi bilmiyorum. Ama bizden olmayanlardan değil” dediğini hatırlatan Güntan, Arif Nihat’ın kaleminin nesiede de kuvvetli olduğunu ve nüktedan bir kişiliği bulunduğunu belirterek termometre için “Ana sıcaklığını hava sıcaklığından ayırt edemeyen şapşal alet” dediğini hatırlatarak Irmak, Müşteriler, Kazma, Nasreddin Hoca adlı nesirleri ile Gündönümü ve Fetih Marşı adlı şiirlerini Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’nün Sille Esentepe’deki malikânesinde gerçekleştirilen sohbete katılan dinleyicilere okudu.
Tarih Sohbeti, 7 Şubat 1904 yılında doğan ve 5 Ocak 1975’te vefat eden, Servet Hanım’la evli olan Arif Nihat Asya’nın ruhuna gönderilen Fatiha’larla sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA