• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahte seçmen alarmı hükümeti harekete geçirdi
06 Ekim 2013 Pazar 11:36

Sahte seçmen alarmı hükümeti harekete geçirdi

Hükümet harekete geçti, 81 ile 'adres taşıma' ve 'sahte beyan' uyarısı yapıldı.

Her seçim döneminden önce yaşanan ‘nüfus hareketliliği' tartışması sandığa 6 ay kala yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanı Muammer Güler imzasıyla valilikler ve nüfus müdürlüklerine ‘uyarı' genelgesi gönderildi.

Son dönemde özellikle ‘adres taşıma' ve ‘sahte beyan' olaylarında artış tespit edildi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün uyarısıyla hükümet harekete geçti. İçişleri Bakanı Muammer Güler 'in imzasıyla hem 81 ilin valiliği hem de ilgili birimler ‘nüfus hilesi'ne karşı uyarıldı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'nin farklı noktalarına dağılan Suriyeliler de tartışmaya değişik bir boyut kazandırdı. Güler'in genelgesinde, şu tespit ve uyarılar yer aldı:

"SİSTEM OLUMSUZ ETKİLENİYOR"
- İçişleri Bakanlığımıza intikal eden bilgi ve belgeler ile Adres Kayıt Sistemi 'ndeki verilerin incelenmesinden, çeşitli yerlerde nüfus sayısının artırılmasına yönelik girişimlerde bulunularak vatandaşların gerçeğe aykırı beyan vermeye teşvik edildikleri, ayrıca numaralama ve levhalama çalışmalarında da eksiklikler bulunduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu bu durum Adres Kayıt Sistemi'nin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini olumsuz yönde etkilemekte, ilgili kanunda öngörülen idari para cezalarının uygulanması sebebiyle bazı vatandaşların mağduriyetine de yol açmaktadır.

"BİLGİLER GÜNCEL OLMALI"
- Adres Kayıt Sistemi'nin sağlıklı çalışması, adres bilgilerinin doğru, güvenilir ve güncel tutulmasıyla mümkündür. Bu itibarla, belirtilen hususların titizlikle ve dikkatle takibinin yapılarak mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmesinin sağlanması için valiliğinizce her türlü tedbirin alınması gerekmektedir.

"YERİNDE İNCELEME YAPIN"
-Olağandışı sayıda nüfus hareketliliğinin ya da toplu yerleşim yeri adres değişikliklerinin ilgili kanun kapsamında değerlendirilerek, mülki idare amirinin emriyle kolluk marifetiyle yerinde yapılacak inceleme sonucunda ilgililerin beyan ettikleri adreste oturduklarının tespiti halinde tescil işleminin gerçekleştirilmesi, gerçeğe aykırı beyan verildiğinin anlaşılması durumunda ise işlem tesis edilmesi için gereğini yapın.

"DEĞİŞİKLİKLERİ KAMUOYUNA EN KISA ZAMANDA DUYURUN"
Akşam'ın haberine göre; Bakan Muammer Güler'in gönderdiği genelgede, Adres Kayıt Sistemi'ne de özel vurgu yapıldı. Bu sistemin sürekliliğinin sağlanması için adres bileşenlerinin güncellenmesi, numaralama ve levhalama çalışmalarının mevzuata uygun gerçekleştirilmesi istendi. İl özel idareleri ve belediyeler, ‘mahalle, cadde, sokak adı gibi konulardaki değişiklikleri, en kısa sürede kamuoyuna duyurmaları' konusunda uyarıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA