• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahte paraya kurban gitmeyin
03 Ekim 2013 Perşembe 20:49

Sahte paraya kurban gitmeyin

Her yıl birçok kişinin, bilmeden aldıkları sahte banknot nedeniyle mağdur duruma düştüğü ve maddi kayba uğradığı belirtildi.

Yapılan açıklamada; vatandaşların suç mağduru olmaması için banknotların özellikleri bir kez daha hatırlatıldı. Açıklamada, şöyle denildi: "Banknotlarda; emniyet şeridi, filigran, holografik şerit folyo, kabartma baskı, gizli görüntü, bütünleşik görüntü, boyut farkı, renklendirilmiş banknot kağıdı, görme engellilere yönelik özellik, mikro yazılar, renk değiştiren şerit ve ultraviyole (UV) özellikler olmak üzere, genel itibari ile 12 adet güvenlik özelliği bulunmaktadır. Peki, paranın sahte olup olmadı nasıl anlaşılacak; güvenlik özelliklerinin kontrolü 4 ayrı yöntemle kolaylıkla yapılabilir. Bu yöntemler;

Dokunma: Banknotlarda bulunan bazı yazı ve rakam grupları ile motifler parmakla dokunulduğunda kabartma hissi vermektedir.

Bakma: Banknotlarda ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülebilen Atatürk portresi ve kupürün değerini gösteren rakamdan oluşan filigran ile emniyet şeridi ve bütünleşik görüntü bulunmaktadır.

Açılı bakma: Banknotlarda ön yüzünde yatay konumda göz hizasında ışığa doğru tutulduğunda görülebilen gizli görüntü ile farklı açılardan bakıldığında holografik şerit folyo, arka yüzde ise renk değiştiren şerit yer almaktadır.

Cihaz yardımıyla bakma: Banknotların bazı özellikleri büyüteç ve ultraviyole (UV) ışık veren cihazların yardımı ile görülebilmektedir. Şüpheli veya sahte banknotla karşılaşıldığında bu yöntemler kullanılıp, güvenlik özellikleri kontrol edildiğinde gerçek ve sahte banknotlar kolaylıkla ayırt edilebilir. Gerçekliğinden kuşku duyulan banknotlar, gerçek banknotlar ile karşılaştırılarak da kontrol edilebilir. Sahteliğinden şüphe edilen banknot kesinlikle alınan kişiye iade edilmemelidir. Kontrolden sonra sahte olduğu düşünülen banknotu, herhangi bir şekilde elden çıkarmak ya da imha etmek suretiyle suça ortak olunmamalıdır. Sahteliğinden şüphe edilen banknot yırtılmamalı, üzerine yazı yazılmamalı ve iğne ve benzeri araçlarla delinerek zarar verilmemelidir.

Ayrıca, şüpheli veya sahte banknot ele geçirildiğinde, bunun cumhuriyet başsavcılıklarına ya da kolluk güçlerine (155 Polis veya 156 Jandarma) intikal ettirilmesi hem bir vatandaşlık görevi, hem de yasal bir zorunluluktur. Bunun yanı sıra yapılan ihbarların bir sahtecilik şebekesinin ortaya çıkarılmasını sağlayabileceği unutulmamalıdır.

Aksaray, coğrafi konum itibari ile bir geçiş güzergâhında bulunduğundan çok önemli bir konum teşkil etmektedir. Genel itibari ile sahte paranın piyasaya sürülmesinde sıkça tercih edilen yerler arasında, yol güzergâhında bulunan marketler, bakkallar, büfeler, akaryakıt istasyonları, dinlenme tesisleri ile hayvan pazarları yer almaktadır. Bu nedenle, vatandaşların özellikle yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile satılan kurbanlıklar ve diğer alışverişlerinde paraların kontrolünde daha duyarlı olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA