• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahte gübre uyarısı
24 Ekim 2010 Pazar 18:04

Sahte gübre uyarısı

Güzlük ekimlerin yapıldığı ve çiftçilerin gübre ihtiyaçlarını temin etmeye başladığı şu günlerde çiftçiler sahte gübrelere karşı dikkatli olmaları yönünde uyarıldı
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sait Gezgin, son yıllarda sahte kimyevi gübre üretim ve satışının çiftçiler ile tarım ürünlerine büyük maddi zararlar verdiğini söyledi.
 

Gezgin, güzlük ekimlerin yapıldığı ve çiftçilerin gübre ihtiyaçlarını temin etmeye başladığı şu günlerde çiftçileri sahte gübrelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Çiftçilerin emeklerinin boşa gitmemesi için gübrelerini mutlaka kimyevi gübre üretimi yapan firmalarla, satış sözleşmesine sahip gübre bayilerinden temin etmesi gerektiğini dile getiren Gezgin, şunları kaydetti, ''Sahte gübrelerin içine yabancı maddeler karıştırılabilir.
 
Gübrenin içinde bulunması gereken minerallerin gereğinden fazla olması toprağa zarar verir. Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan sahte kimyevi gübre üretim ve satışı, çiftçilere ile tarım ürünlerine büyük maddi zararlar vermektedir. Sahte gübre beklenenden az ürün alınmasına yol açar. Yine bu gübrelerin kullanımı durumunda gerçek gübre üreticisi de zarar görür'' dedi.

 
GÜBRE ALIRKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Gezgin,
 
alınan gübrenin satış sözleşmesinin olup olmadığına bakılması gerektiğini bildirerek, ''Kamyon üzerinde satılan ve piyasadaki muadillerine oranla dikkat çekecek ölçüde ucuz olan gübreler alınmamalıdır. Etiket bilgileri Türkçe olmayan, ambalajı açılmış veya bozulmuş gübrelere dikkat edilmeli. Ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi olmayan ve bitki besin elementlerinin yüzde oranları açık şekilde belirtilmeyen gübreler de alınmamalıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında yetkili makamlara ihbar edilmelidir '' diye konuştu.
 
Piyasa fiyatında ancak uzun vadeli senetlerle satılan gübrelerin de alınmaması gerektiğini vurgulayan Gezgin, bu gübrelerin de sahte çıkma olasılığı olduğunu dile getirdi. 

 
''ÇİFTÇİLER TOPRAK TAHLİLİ YAPTIRMALI''

 
Konvansiyonel tarımın en önemli girdilerinden birinin gübre olduğunu ifade eden Gezgin, gübrenin bitkisel verimliliği artırmasıyla birlikte ürün kalitesine de etki ettiğini bildirdi. 
Gübrelemenin sadece ürün artışı için değil insanların gereksinim duyduğu besinlerin yeterli ölçüde karşılanması açısından da önem arz ettiğini anlatan Gezgin, ''Gübrelemeden beklenen faydaların sağlanabilmesi için kullanılan gübrenin belirli niteliklere sahip olması gerekir. Aksi takdirde gübreden beklenen yararların elde edilemediği gibi toprak, su kaynaklarında ve gübrelemede kullanılan sistemlerde kalıcı zararlar meydana gelebilir'' diye konuştu. Gezgin, kimyevi gübrelerin sahte olup olmadıklarının ancak laboratuvar analizleri ile anlaşılabileceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA