• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şahin yumruklu kavgayı yorumladı
11 Şubat 2011 Cuma 15:23

Şahin yumruklu kavgayı yorumladı

TBMM Başkanı Şahin, Torba Yasa Tasarısı görüşmeleri sırasında yaşanan kavganın hiç hoş olmadığını, TBMM'nin saygınlığını korumanın öncelikle milletvekillerinin görevi olduğunu söyledi.
Mehmet Ali Şahin, çeşitli inceleme ve açılış törenleri için geldiği Antalya'da, Garnizon Komutanlığı'nda vatani görevini yapan yeğenini ziyaret etti. Şahin, basına kapalı ziyaretin ardından Muratpaşa Camisi'nde cuma namazını kıldı.

Şahin, cami çıkışında gazetecilerin, TBMM'deki Torba Yasa Tasarısı görüşmeleri sırasında milletvekilleri arasında yaşanan yumruklu kavgaya ilişkin sorularını yanıtladı. Şahin, şunları söyledi:
"TBMM'de dün akşam bir tasarının görüşmeleri esnasında kamuoyuna yansıyan görüntüler hiç hoş olmamıştır. TBMM'nin saygınlığını korumak, herkesin, özelikle millet adına orada görev yapan milletvekili arkadaşlarımızın görevidir. Görüşmeler esnasında zaman zaman farklı fikirlerin savunulmasından tansiyon yükselebiliyor ama sabırlı olmak, birbirimize saygılı olmak durumundayız. En ters fikirlerin bile hoşgörü içerisinde ve anlayışla karşılanması gerektiği düşüncesindeyiz. İnşallah kamuoyunun yadırgadığı tür olaylar bir daha tekerrür etmez diye temenni ediyorum."

TBMM'nin iç tüzük kuralları olduğunu, kaba ve yaralayıcı söz söylenmemesi ve milletvekillerinin birbirlerine saygılı olmasını gerektiren düzenlemeler bulunduğunu hatırlatan Şahin, "Başta ben olmak üzere tüm milletvekili arkadaşlarımızla bu kurullara uymada azami titizliği göstermemiz gerekir" dedi.

"Kavga nedeniyle ceza gündeme gelebilir mi?" sorusuna da Şahin, iç tüzüğe göre, görüşmeler esnasında disiplin hükümlerini ihlal eden milletvekilleri için uyarma, kınama ve geçici olarak uzaklaştırma gibi cezalar verebildiğini ifade etti. Şahin, "O tamamen o günkü oturumu yöneten başkanın kendi takdiridir. Sanıyorum Sayın Yakut yönetti. Onun takdiri. Bunun dışında benim ya da bir başkasının iç tüzüğümüze göre, herhangi bir müeyyide uygulaması pek söz konusu değildir" diye konuştu.

YARGI REFORMU TARTIŞMALARI
Yargı reformu tartışmaları ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bu yöndeki düzenlemeleri onaylamadan önce Cumhurbaşkanı Gül'e, "bir kez daha düşünmesi" çağrısına yönelik soruya da Şahin, "Cumhurbaşkanlığının, makamının önüne gelen kanunları incelerken, başta anayasaya uygunluk açısından bir değerlendirme ve inceleme yaptığını biliyorum. Sanıyorum Cumhurbaşkanlığı makamı da, Sayın Cumhurbaşkanımız da her yasayı olduğu gibi bu yasayı da o açıdan değerlendirecektir. Gelişmeleri hep birlikte takip edelim ve sonucunu sabırla bekleyelim" yanıtını verdi.

KKTC'DEKİ TEPKİLER
KKTC'de Türkiye'ye yönelik çeşitli protestolar ve Türk Büyükelçiliğinde yaşanan görev değişikliğine ilişkin soruyu da Şahin, şöyle yanıtladı:
"Dışişleri Bakanlığının bir idari tasarrufudur. İhtiyaç olmuş, öyle bir değişiklik yapılmış. Protestolar hepimizi üzdü. Türkiye Cumhuriyeti, ana vatan halkımız, KKTC halkının her zaman yanında olmuştur. Onların haklı davalarını her zeminde savunmuştur. Elinden geldiği kadar onların huzur ve refah içerisinde yaşamaları için yardımlarda da bulunmaktadır, ama tabii uzun yıllardır devam eden bir sorun var. Bu sorun konusunda gerek Türkiye, gerekse KKTC halkı üzerine düşeni yapmıştır. Üzerine düşeni yapmayan, bir anlaşmadan uzlaşmadan kaçan hep Rum tarafı olmuştur. Rum tarafının ekmeğine yağ sürecek söz ve davranışlarda hiç kimse bulunmamalıdır. Biz Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizle, geçmişte beraberdik, bugün de beraberiz, yarın da birlikte olacağız."

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA