• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahil turizmi Anadoluya yayılacak
10 Temmuz 2009 Cuma 16:25

Sahil turizmi Anadolu'ya yayılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Konya'nın Akşehir ilçesine geldi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Konya'nın Akşehir ilçesine geldi.
 
Bakan Günay, ilk olarak Akşehir Kaymakamı Kenan Çiftçi'yi ziyaret etti. Burada Akşehir hakkında brifing alan Bakan Günay, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Ertuğrul Günay, Şanlıurfa'nın Hasankeyf bölgesinde yapımı süren Ilısu Barajı'na finansal destek sağlayan yabancı üçlü konsorsiyumun desteğini çekmesi ile ilgili soruya, "Bu proje uzun zamandan beri devam eden dev bir proje. Biz orada tarihi eserleri yok etmek istemiyoruz. Bu eserlerden bazılarını yerinde, bazılarını ise başka yerlere taşıyarak koruyacağız. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültür eserlerini koruma amacıyla projeye dahiliz. Ilısu Barajı yapılacaksa, devlet kendi imkanları ile yapabilir. Ancak bu barajın yapımı süresince tartışmalar ve bu tür şeyler sık sık gündeme gelecektir" dedi.

TURİZMDE KRİZİ YÜZDE 1'LİK KAYIPLA ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ
Daha sonra Akşehir Belediye Başkanlığı'na geçerek Başkan Mustafa Baloğlu'nu ziyaret eden Bakan Günay, Türkiye'nin turizm potansiyeli açısından dünyada en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirterek, "2008 yılında turizm potansiyeli açısından dünya 7'ncisi olduk. 2009 yılında yaşanan kriz turizmi de etkiledi. Dünya çapında yüzde 8'lik bir daralma oldu. Ancak biz bunu yüzde 1'lik bir kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Geçen yıl turizm açısından yüzde 12'lik bir büyüme yaşanmıştı. Bu yıl da aynı rakamı
tutturmaya çalışacağız. Ancak sahil bölgelerinde toplanan turizm potansiyelini Anadolu'ya yaymak için gerek kültür, gerek jeotermal, gerekse arkeoloji turizmine ağırlık vermemiz lazım. Bu konuda Akşehir örnek olacak bir merkez. Gerek Kurtuluş Savaşı'ndaki konumu, gerekse dünyaya mal olmuş Nasreddin Hocası ile kültür ve tarih turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA