• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Yaşa Sağlıklı Yaşlan
08 Nisan 2012 Pazar 12:30

'Sağlıklı Yaşa Sağlıklı Yaşlan'

Çeşitli programlara katılmak üzere Konyaya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyüreki ziyaret etti.

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya’ya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne gelişinde kendisini karşılayan Mehter Takımı’nı bir süre dinleyen Bakan Akdağ, daha sonra Başkan Akyürek ile bir süre görüştü.

KENDİSİNİ YENİLEMEYEN KAYBEDER

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya olarak belediyecilik alanında örnek çalışmalara imza attıklarını, her alanda şehir altyapısının iyileşmesi için büyük çaba gösterdiklerini söyledi. Zamanı doğru okuyamayan, değişimi yakalayamayan, kendisini yenileyemeyen yönetimlerin kaybedeceğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar bizlere örnek oluyor. Türkiye bugün sağlık sisteminde çağ atlamıştır. Vatandaşlarımız yerinde, hızlı ve daha güzel hizmetlerle karşılaşmıştır. Halkımız adına teşekkür ediyoruz” dedi.

KONYA BELEDİYECİLİĞİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, Konya’nın belediyecilikte Türkiye’ye örnek olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Görevimiz gereği Türkiye’nin bütün şehirlerine ziyaretler yapıyoruz. Gittiğimiz her şehrin belediyecilik tarafına da bakıyoruz. Konya’da şehir kültürü gerçekten örnek olacak şekilde gelişmiş durumda. Bunda Konya’da belediye başkanlığı yapmış kişilerin emeği çok büyük. Sayın Başkan da Konya’ya yepyeni bir yüz kazandırdı. İstiyoruz ki şehirler daha yaşanır hale gelsin.”

SAĞLIKLI YAŞA, SAĞLIKLI YAŞLAN

7-13 Nisan arasının Sağlık Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yılki sloganının “Sağlıklı Yaşa, Sağlıklı Yaşlan” olduğunu dile getirdi. Koruyucu sağlık hizmetlerini yerine getirirken doğrudan ferdin kendi hayatı ile ilgili değişiklikleri yapmasını da teşvik etmek gerektiğini vurgulayan Bakan Akdağ, sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak için şişmanlıktan korunmak, doğru beslenmek, hareket etmek, alkol ve sigaradan korunmak gerektiğini ifade etti.

 
  -''Her önüne gelen bir diyet anlatıyor''-
    
     ''Yeterinden fazla nasıl yemeyeceğiz- Her önüne gelen bir diyet anlatıyor'' diyen Akdağ, şöyle devam etti:
     ''Bunun en kestirme yolu acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmamalıyız. Sofraya her oturduğumuzda midemizin bir kısmını boş bıraktığımızı hissederek kalkmalı, tıka basa yememeliyiz. Çiğneyerek yavaş yemeliyiz. Bunu yaparsak yeme kültürümüzü doğru bir yöne döndürmüş oluruz. Bu ikisinin dışında iki önemli hususta bugün dünyanın başının belası olan iki zararlıdan kaçınmak gerekiyor. Bunlardan birincisi sigaradır. Şükürler olsun sigarada Türkiye ortaya koyduğu öncülük ile bütün dünyanın takdirini kazanmış durumda. Biliyorsunuz ki Başbakanımız sigarayla mücadelede Dünya Sağlık Örgütü'nün özel Başarı Ödülü'nü aldı. Başbakanımızdan önce de örgütün Avrupa Bölgesi bu ödülü bana vermişti. Tabii bunu bütün toplumla birlikte gerçekleştirdik. Gittikçe nesillerimizi sigaradan korumaya doğru gidiyoruz. Bu devam edecek ancak bir de alkol var. Türkiye'de alkol tüketimi Avrupa'nın çok altında.''
     Sağlık Bakanı Akdağ, sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yaşlanmak için toplumun bütün bu konulara özen göstermesi gerektiğini, bir şekilde hasta olanlara da AK Parti Hükümeti olarak sonuna kadar hizmet edeceklerini sözlerine ekledi.
 
Ziyaretin sonunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ Büyükşehir Belediyesi Şeref Defteri’ni imzalarken; Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bakan Akdağ’a çiniden yapılmış sikke ile Mesnevi hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA