• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı uyku için nelere dikkat etmeliyiz
26 Şubat 2011 Cumartesi 10:39

Sağlıklı uyku için nelere dikkat etmeliyiz

Yapılan araştırmalar, uyku probleminin kadınların yüzde 40'ını, erkeklerin ise yüzde 20'sini etkilediğini ortaya çıkardı.
     Yapılan araştırmalar, uyku probleminin kadınların yüzde 40'ını, erkeklerin ise yüzde 20'sini etkilediğini ortaya çıkardı.
     Türkiye'de uyku kültürünün gelişmesi için çalışmalar yapan, il il dolaşarak ''Uyku Günleri'' düzenleyen Maya Tekstil'in Genel Müdürü Yavuz Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çoğu insan hayatını üçte birini birlikte geçirdiği yastık ve yorganına yeterli önemi vermediğini, ihtiyaçlarına uygun ürün kullanılmadığını ya da kullandığı ürünü değiştirmeyi gereksiz gördüğünü söyledi.
     Uykunun evrensel bir olgu olduğunu ifade eden Demirel, '' Her yaşayan canlının dinlenmeye ihtiyacı var. Örneğin bir geyik günde sadece 2 saat uyur, doğmamış bebekler ise ana rahminde günde yaklaşık 16 saat uyur. Bazı bilim insanları, sağlıklı bir uykunun vücudu yenilediğini, zihinsel süreçleri düzenlediğini ve bedeni dengede tuttuğunu belirtiyor. Uyku birçok açıdan bir sır. Uyku, dengeli bir diyet gibi olarak da düşünülebilir. Ancak uykunun sadece basit bir dinlenme olarak algılanmaması gerekiyor. Yapılan araştırmalar, uyku sorunu çeken çocukların sadece kötü uyku deneyimlediklerini değil, aynı zamanda daha az büyüme hormonu salgıladıklarını ve akranlarına göre kısa olduklarını gösteriyor'' dedi.
    
     -''PEK ÇOK İNSAN ALÇAK YASTIK TERCİH EDİYOR''
    
     Ancak uzmanların her gün uyuduğumuz yastıkların yılda en az 1 kez değiştirilmesi, yorganların düzenli aralıklarla havalandırılması ve kullanım süresi sonunda değiştirilmesi önerisinde bulunduğunu anımsatan Demirel, şunları kaydetti:
     ''Ayrıca kişinin anatomi ve fizyolojisine uygun yastık ve yorganı kullanması da hayati önem taşıyor. Zira pek çok insan alçak yastık tercih ederken, bazıları yüksek, kimisi yumuşak yastık severken kimisi sert yastıkta uyumayı seviyor. Yorgan için de bazıları kalın ve sıcaklık değeri yüksek ürünleri tercih ederken, kimisi tercihini sadece doğal ürünlerden yana kullanıyor. Çoğu insan günde 8 veya 10 saat uyumasına rağmen hala kendisini halsiz ve yorgun hissedebiliyor. Uzmanlar bunun bir nedeni olarak ise rahatsız yatak ve yastıkların uyku sorununu tetiklediğinin altını çiziyorlar.''
     ''Sağlık bir uyku için dünya sürekli araştırıyor, yeni ürünler geliştiriyorlar. Uyku sorunları ise hala hayatı olumsuz etkiliyor'' diyen Demirel, Amerikan Hastalık ve Kontrol Merkezi'nin 2010 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 25'inden fazlasının uykusuzluk yaşadığını ortaya çıkardığını vurguladı.
     Uykusuzluğun beraberinde başka problemleri de getirdiğini ifade eden Demirel, şöyle devam etti:
     ''Amerika Uyku Vakfı'nın 2010 yılında yaptığı bir araştırma uyku sorunu yaşayan yetişkinlerin yüzde 60'ının uykulu araba kullandıklarını ve yüzde 37 gibi büyük bir oranın ise araba sürerken uykuya daldıklarını ortaya çıkardı. Uyku Sağlık Enstitüsü ise 100 milyondan fazla Amerikalı'nın uyku bozukluğu ile karşı karşıya kalıyor. Yaklaşık 60 milyon Amerikalının düzensiz uyku problemi yaşadığını ortaya koyan Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü'nün 2010 yılında yaptığı bir araştırma yine oldukça çarpıcı: 'Uyku problemi kadınların yüzde 40'ını, erkeklerin ise yüzde 20'sini etkiliyor.' Uzmanlar uyku sorunu için bazı önerilerde bulunuyor. Bunun için sağlıklı uyku ürünlerinin etkili olabileceğini belirtiyorlar.''
    
     -''UYKU GÜNLERİ 50 NOKTAYA ULAŞACAK''-
    
     ''Uyku Günleri'' etkinliklerine Konya'da devam ettiklerine dikkati çeken Demirel, ''Herkese doğal uykunun bilgilerini ve ipuçlarını veren 'Uyku Günleri', geçen yılın 30'u aşkın noktaya ulaştı. 2011 yılında da 50'yi aşkın noktaya ulaşacak. Sağlıklı ve doğal bir uyku için nelerin gerektiği konusunda bilgilerin verildiği 'Uyku Günleri'nde ayrıca uyku ürünlerindeki teknolojik yeniliklerden de bahsediliyor. Mağazalara gelen ziyaretçilerin Maya Tekstil'in kaz tüyü maskotu ile eğlenceli zaman geçirdikleri 'Uyku Günleri' etkinliklerinde, uyku alışkanlıkları konusunda bilgiler verilirken, doğru yastık ve yorgan seçiminin kişinin sağlıklı yaşamı için ne kadar önemli olduğundan da bahsediliyor'' dedi.
     Kişilerin güne zinde ve yenilenmiş olarak girmesi için ihtiyacının iyi bir uyku olduğunu anlatan Demirel, şu ifadelere yer verdi:
     ''Günümüzde uyku ürünleri o kadar çeşitlendi ki; tercihinizi anatominiz, fizyolojiniz ya da dünyaya bakışınıza göre seçebilirsiniz. Örneğin, antistres ürünlerle uyuyarak güne stressiz başlayabilirsiniz. Doğallık seçiminiz ise, kaz tüyü yastık ve yorganları da unutmamak gerekiyor. En hafif dolgu maddesi olarak kabul edilen kaz tüyü, sizi gece boyunca ısınmak uğruna üst üste yorgan ve battaniyelerin altında ezilmekten koruyor. Sabah kalktığınızda, yorganla boğuşarak geçirdiğiniz bir geceyi değil, sakin, yumuşak ve huzurlu bir geceyi geride bırakmanız mümkün. Elyaf, pamuk ve yüne göre daha değerli olan kaz tüyü ürünleri, bakım kurallarına uyulduğu takdirde, 15-20 yıl kullanabiliyor. Gıdık ve sırt tüyü olarak ikiye ayrılan kaz tüyleri sağlıklı ve kaliteli bir uyku için tercih ediliyor. En doğal ve en hafif dolgu malzemesi olarak bilinen kaz tüyü, uyku ortamını keyfe dönüştürüyor. Gıdık tüyü sırt tüyüne oranla daha sıcak tutma özelliğine sahipken sırt tüyü, gıdık tüylerinin ezilmesini önleyerek esneklik sağlıyor.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA