• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Turizminde Avrupadan ilerdeyiz
27 Haziran 2013 Perşembe 12:17

Sağlık Turizminde Avrupadan ilerdeyiz

Sağlık Turizmi çok geniş ve kapsamlı bir daldır diyen Medicana Konya Hastanesi Genel Müdürü Dr. Lütfi Şimşek, Dünyada sağlık turizminin 5 Milyar Dolar civarında işlem hacmi bulunuyor...

Sağlık Turizmi çok geniş ve kapsamlı bir daldır diyen Medicana Konya Hastanesi Genel Müdürü Dr. Lütfi Şimşek, ‘‘Dünya’da sağlık turizminin 5 Milyar Dolar civarında işlem hacmi bulunuyor. Türkiye bu rakamdan gereken payı alacaktır. Türkiye sağlık teknolojisinde Avrupa Ülkelerinden daha sağlıklı bir hizmet veriyor’’ dedi.
Dünya’da teknoloji hızla ilerlerken sağlık konusunda da Türkiye gelişmeye devam ediyor. Geçmişte sağlık konusunda vatandaşın çektiği sıkıntılar günümüzde yerini 5 yıldızlı otel konforunda hastanelere bıraktı. Özel odalarda, özel ilgi gösterilerek yapılan tedavilerle Türkiye, Avrupa ve ABD vatandaşlarının da dikkatini çekiyor. Uluslararası sigorta şirketleri (AGİS) sayesinde ülkemize gelenler, hastanelerimizde kolayca muayene olabiliyor, ameliyat olabiliyor, farklı tedavilerini yaptırabiliyor.

‘SAĞLIK TURİZMİNİN DÜNYA’DA 5 MİLYAR DOLAR HACMİ VAR’
Sağlık turizminin ülkemize döviz kazandıran önemli bir konum olduğunu ifade eden Medicana Konya Hastanesi Genel Müdürü Dr. Lütfi Şimşek, ‘Sağlık turizmi şu an itibariyle ülkemize döviz kazandıran önemli bir faaliyet haline geldi. Sağlık turizmi öncelikle büyük zincir grupların, yabancı ülkelerle bağlantıları, ofisleri olan büyük grupların daha etkin olduğu bir alan. Bu anlamda da Türkiye’de Dış ekonomik ilişkiler kurulu bünyesinde, Sağlık Turizmi İş Konseyini kurduk. Ben Konseyin Yürütme Kurulu üyeliğini yürütüyorum. Tüm Türkiye’de ki sağlık turizmine iş yapabilecek, akredite ve standardı yüksek, Avrupa, Amerika standardında hastanelerle bu çalışmayı yapıp Türkiye genelinde bir çalışma yürütüyoruz. Yurtdışında önemli miktarda tedavi olmayı, ameliyat olmayı, kronik hastalıklarını tedavi ettirmeyi bekleyen büyük bir nüfus var. Bunlar kendi ülkelerinde bu tedavi imkânlarına çoğu sahip değiller. Bu bizim halkımıza biraz garip gelebilir. Bugün Amerika’da da, Avrupa’da da sağlık sigortanız, sizin hastalıklarınızı tedavi etmesine yetmiyor. Özellikle ABD’de şu şekilde bir kanı vardır, cebinizde 10 bin Dolarınız yoksa kimse yüzünüze bakmaz. İyi bir sağlık sigortanız olsa bile 9 aydan önce ameliyat olamazsınız. Enteresan bir durum bu ülkelerde söz konusudur.  İnsanlar kendilerini başka ülkelerde tedavi ettirmenin arayışı içerisine girdi. Başlangıçta 8-10 yıl kadar önce sigorta sisteminin ödemediği diş tedavisi, plastik cerrahi, saç ekimi, gözü çizdirmek gibi tedaviler konusunda ülkemize gelip yaptırıyorlardı. Bunu zaten ülkelerinde sigorta ödemediği için, Türkiye’de daha kaliteli ve ekonomik bir fiyata cepten ödemeli yapılıyordu. Bu sağlık turizminin bir ayağı idi. Ama tam anlamıyla tedavi edici sağlık turizmi diyemiyorduk. Son 8-10 yıl içerisinde Avrupa ve ABD’de ki sağlık sisteminin geniş halk kitlelerine hitap etmesindeki yetersizlik üzerine artık insanlar tedavi edici, zaruri olmayan hastalıklarını da Türkiye gibi ülkelerde tedavi ettiriyorlar. Dünya’da sağlık turizminin yaklaşık 5 Milyar Dolar işlem hacmi bulunuyor. Bizde Türkiye olarak bu rakamın önemli bir kısmına sahip olmamız gerektiğine inanıyoruz.

‘SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ULAŞILABİLİRLİK ŞART’
Sağlık turizminde Konya’nın daha ileri bir noktaya gelebilmesi için ulaşılabilirliğin kolaylaştırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, ‘‘Sağlık turizmine genel olarak baktığımızda, insanlar kendi ülkelerinde bekleme listeleriyle yâda sigorta sisteminin aşırı pahalıya mâl olan maliyetlerinden dolayı ödemediği yâda onay vermediği sebeplerle, başka ülkelerde yaptırma arayışı diyebiliriz. Buda bizim ülkemize dışarıdan direk döviz getireceği bir kazançtır. Bu hastanelerin kendi halkının dışında başka ülkelere de hizmet etmesi anlamına geliyor. Sağlık turizminde asıl olan ulaşılabilir olmaktır. Bizim Konya olarak kırılma noktamız yeterince ulaşılabilir olmamamızdır. Biz bunu Avrupa’dan özellikle yaz döneminde gelen gurbetçilerimiz yada Konya’ya gelen yabancılar için çok sorun olarak görmüyoruz. Kısmen daha rahat hizmet ettiğimiz bir konum, zorlanmıyoruz.  ’’ diye konuştu.

‘AGİS FARKLILIK GÖSTERİYOR’
AGİS’i diğer uluslararası sigorta şirketlerinden ayıran farkın ise tedavide Hollanda yönetiminin sağladığı bir ayrıcalık olarak tanımlayan Şimşek, ‘‘AGİS dediğimiz bir Hollanda sigorta şirketidir. Temel olarak Hollanda’da sigorta sistemini devlet özelleştirmiştir. Ve onlarca sigorta şirketinden birisidir. Biz Medicana Konya grubu olarak tüm yabancı sigorta şirketleriyle çalışıyoruz fakat AGİS’in farklılığı Hollanda’da Türk Pazarına dönük yaptığı çalışma ve İstanbul’da da yerel bir ofis kurarak Hollanda’da yaşayan insanlarımıza Türkiye’de tedavi projesiyle AGİS kendisini kanıtlamıştır” dedi.  SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA