• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık sektöründeki sorunlar MÜSİADda konuşuldu
19 Ocak 2012 Perşembe 15:22

Sağlık sektöründeki sorunlar MÜSİAD'da konuşuldu

Özel hastane sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri MÜSİAD Konya Şubesinde masaya yatırıldı.
Özel hastane sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri MÜSİAD Konya Şubesi’nde masaya yatırıldı. Özel sağlık kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığı toplantıda güncel sorunlar ele alındı. Toplantıda SGK fatura inceleme merkezinin Konya’dan Eskişehir’e taşınmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.
MÜSİAD Konya Şubesi Sağlık Sektör Kurulu toplantısı yapıldı. Özel sağlık kuruluşlarının güncel sorunlarının ele alındığı toplantıya MÜSİAD Konya Sektör Kurulları Başkanı İbrahim Özen, , Sektör Kurullarından Sorumlu Başkan ve Medicana International Genel Müdürü Dr. Lütfi Şimşek, TOBB Sağlık Kurumları Meclisi Başkanı ve Özel Selçuklu Hastanesi Yön. Kur. Bşk. Yrd. Dr. Seyit Karaca ile Özel Akademi Hastanesi Başhekimi Dr. Esat Mehmet Arslan, Özel Anıt Hastanesi Başhekimi Dr. Cemil Er, Özel Büyükşehir Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Ali Yazar, Hastane Genel Müdürü Cem Ali Aksoy, Özel Medline Hastanesi Başhekimi Dr. Ziya Ercan, Özel Nakıpoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Öz, Hastane Müdürü Salim Sayar, Özel Ticaret Borsası Kızılay Hastanesi Genel Müdürü Osman Haklı, Hastane muhasebe sorumlusu Sait Hatipoğlu, Konya Göz Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Müsiad Konya Sağlık Sektör Kurulu Üyesi Hasan Bellier katıldılar.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Sektör Kurulları Başkanı İbrahim Özen, “MÜSİAD olarak sektörlerimizin sorunlarını düzenli olarak yaptığımız toplantılar ile ele alıyoruz. Bu toplantılarda çıkan sorunların çözümü için gerekli mercilere taşınmasında aracı oluyoruz” dedi.
Özen’den sonra sözü alan MÜSİAD Konya Şubesi Sektör Kurullarından Sorumlu Başkan Dr. Lütfi Şimşek, sağlık konusunun göz ardı edilemez bir konu olduğunu belirtti. Dr. Şimşek, “Konya’da özel sağlık kuruluşların ciddi yatırımları var bununla birlikte devlette sağlık alanında şehrimizde yatırımlarla büyüyor. Sektör büyürken sorunlarda büyüyor. Bu sorunların konuşulup çözüm yollarının aranması çok önemlidir” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından toplantıya geçildi. TOBB Sağlık Kurumları Meclisi Başkanı Dr. Seyit Karaca, yaptığı sunumda sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler ve sorunlara değindi. Sağlık sektöründe yaşanan değişime değinen Dr. Karaca, “ Sağlığa erişim son derece kolaylaştı. 2.sınıf vatandaşlar ortadan kalktı. Acil hizmetler göz bebeğimiz ve gururumuz oldu. Ödeme açısından vatandaşı koruyucu bir sistem gelişti. Sağlık sorunlarında gelişmiş ülkelerin problemlerine sahip olduk. Bunlarla mücadele edilir olundu” dedi.
Özel sağlık kuruluşlarında da büyük değişim yaşandığını belirten Dr. Karaca, “ Hızla yatırım yaptık. İşletmelerimiz sayıca arttı, kapasite olarak büyüdü. Artışlara paralel istihdam arttı. Kamuya hizmet sunumu kayıt içine girmeyi sağladı. Kamu maliyesine katkımız arttı. Çok çalışır olduk” ifadelerini kullandı.
Sunumda artan Sağlık Bakanlığı ve SGK Mevzuatı baskılarının Özel Sağlık kuruluşlarını sıkıntıya soktuğu belirtilirken yaşananlar başlıklar halinde şöyle özetlendi; “Artan gider kalemleri, yetmeyen gelir kaynakları, ceza ile vatandaş arasına sıkışan bir özel sektör kesimi ve gelecek projeksiyonu”
Sunumun ardından sektör kuruluşları temsilcilerinin sorunları konuşuldu. SGK sözleşmesinin 6 Şubata ertelenmesinin sektörün sorunlarına bir cevap olabilme şansı olduğu belirtilirken, SUT fiyatlarının yıllardır artırılmayışının, hastanelerin sınıflandırılmasının, farkların  sınırlandırılmasının ve anormal cezai yaptırımların sektörü olumsuz etkilediği, özellikle SGK ile faturalama sisteminde bölge merkezlerinin oluşturulmasının Konya’ya zarar vereceğinin konuşulduğu gündemde. SGK’nın fatura inceleme merkezi olarak 11 ayrı bölgede hizmet vereceği bu çerçevede yüzölçümünde Türkiye birincisi, nüfusta Türkiye altıncısı Konya’da bulunan fatura inceleme merkezinin Eskişehir’e bağlanmasının birçok sorunu da beraberinde getireceği belirtildi.
SGK fatura inceleme merkezinin mutlaka Konya’da kalması gerektiğini belirten MÜSİAD Sektör Kurullarından sorumlu Başkan Dr. Lütfi Şimşek, “Merkezin Konya’dan taşınması bizler açısından birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Özel sağlık kuruluşlarının devletle ilişkilerinde büyük önem taşıyan merkez mutlaka Konya’da kalmalıdır. Konya’yı Anadolu’nun ortasında merkez şehir yapma hedefimize bu tip merkezlerin boşaltılması zarar verecektir.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA