• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık kuruluşuna başvurun
05 Mart 2013 Salı 15:00

''Sağlık kuruluşuna başvurun''

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Yavşan, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediği...

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Yavşan, ''Sigara kullanmaya başlamanın en büyük sebebinin özenti ve merak olduğu göz önünde bulundurulduğunda, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediği rahatlıkla söylenebilir'' dedi.
     Yavşan, yaptığı açıklamada, sigara bırakmak isteyenlerin özellikle son dönemde elektronik sigaraya yoğun talebi olduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı'nın elektronik sigaraya ruhsat vermediğini vurguladı.
     Bakanlığın, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarının, bağımlılık yapma riskinin yüksekliği ve sigarayı bırakmaya engel olması nedeniyle yasakladığını anlatan Yavşan, şunları kaydetti:
     ''En çok sigaraya başlama sebebi, özenti ve meraktır. Ayrıca elektronik sigaralardaki kartuşlarda nikotin vardır. Fakat içinde başka ne tür maddeler var, bilinmemektedir. İnhalasyonla (solunum yolu) alındığı için nikotin dozları da net olarak bilinmiyor. Bu da geri dönüşümde bağımlılık etkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu ve bir çok nedenden ötürü biz vatandaşlara kesinlikle önermiyoruz. Sigara kullanmaya başlamanın en büyük sebebinin özenti ve merak olduğu göz önünde bulundurulduğunda, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediği rahatlıkla söylenebilir.''
    
     ''Sağlık kuruluşuna başvurun''
    
     Türkiye'de, sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine yılda 3 milyar doların üzerinde harcama yapıldığını ifade eden Yavşan, ''Sigara sağlığımıza verdiği zararın yanı sıra ekonomimize de büyük darbe vuruyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere şu tavsiyede bulunuyorum; elektronik sigara ve benzeri şeyler kullanarak sigarayı bırakamazsınız. Yapılacak iş, çevrenizdeki en yakın sağlık kuruluşuna gidip 'ben sigarayı bırakmak istiyorum, bana yardımcı olun' demektir. Bu irade ortaya konulduğunda, gerisi çok kolay bir şekilde gelecektir'' diye konuştu.
     Yavşan, sağlık kuruluşlarının bünyesindeki Sigarayı Bırakma Poliklinikleri'ne başvuran herkesin, bilimsel, güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle sigarayı rahatlıkla bırakabileceğini, bu konuda en önemli etkenin hastanın sigarayı bırakmaktaki güçlü iradesi olduğunu sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA