• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık çalışanlarından eylem
21 Şubat 2012 Salı 16:03

Sağlık çalışanlarından eylem

Konya'da Türk Sağlık-Sen üyeleri Konya Numune Hastanesi önünde eylem yaptı.
  Konya'da Türk Sağlık-Sen üyeleri Konya Numune Hastanesi önünde eylem yaptı.
     Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun, burada yaptığı konuşmada, sağlık çalışanları için döner sermaye sisteminin, sorunlar ve haksızlıklar sistemine dönüştürüldüğünü söyledi.
     Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmamasını eleştiren Olgun, ''Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını kaybetmektedir. Sağlık çalışanları, geçinememe korkusuyla emekli olamamakta ya da emekliliklerinde de çalışmak zorunda kalmaktadır'' dedi.
     Kalite yönetimi denetimleri sonucunda hastanelere puan verildiğini ve hastanelerin önemli bir kısmının düşük puan aldığını savunan Olgun, şunları kaydetti:
     ''Düşük puan alan hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının döner sermayeleri düşürülmüştür. Hastanedeki fiziki ve teknik altyapı yetersizliğinden, binaların eski olmasına kadar birçok husus kalite standartlarını belirlemektedir. Bu gibi durumlarla çalışanların hiçbir alakası olmadığı gayet açık iken, yaşanan aksaklık ve eksikliklerin faturasının sağlık çalışanlarına kesilmesi adil bir yaklaşım değildir. Döner sermayeler çalışanların alın terinin karşılığıdır. Bir cezalandırma veya ödüllendirme aracı olarak görülemez.''
     Olgun, geçtiğimiz günlerde 112 Acil Servisi'nde acil tıp teknisyenlerinin zehirlenmesi ile ilgili olarak, ''İstasyonda beklerken sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybeden acil tıp teknisyeni Gülsün Aslan'a Allah'tan rahmet, hastanede tedavi gören acil tıp teknisyeni Sema Bostan'a şifalar diliyorum. 'Yaşanan bu olay sağlık çalışanlarının fedakarlıklarını anlatmaya yeter' diye düşünüyorum'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA