• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanlığından yeni adım
13 Ekim 2010 Çarşamba 23:58

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni adım

Sağlık Bakanlığı, Yeşil Kart sahiplerinin özel hastanelerde tedavi olabilmesinin önünü açtı
Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre YeşilKartlı hastalar, yakınında tedavi olabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda, mevcut durumunsağlık kuruluşu ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla,özel hastanelerin yoğunbakım servislerinden yararlanabilecek. 
 
YEŞİL  KATLIYA ÖZEL HASTANE YOLU

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan 'Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Devlet Tarafından Karşılanması ve Yeşil Kart Uygulaması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Yeşil Kartlı vatandaşların özel hastanelere gidebilmesini sağladı. Şu ana kadar sadeceSağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden hizmet alabilen yeşil kartlı hastalar, düzenlemeyle özel hastanelerde de tedavi olabilecek. Yönetmelik bu uygulamayı 'tedavi olabileceği veyauygun yoğun bakım hizmeti alabileceği kamu hastanesi olmaması' şartına bağlıyor. Ağır travma, kopmuş uzuvların yerine dikilmesi ve yanık gibi acil durumlarda ise özel hastanelerin uzman hekimlerinden ve fiziki kapasitesinden doğrudan yararlanılabilecek.

Yönetmelik bu değişikliği şöyle özetliyor:
"Acil müdahale edilememesi halinde hastanın uzuv kaybı ve/veya tümvücut fonksiyonunu kaybetmesine sebep olacak reimplantasyon ihtiyacı, yanık, ağır travma gibi durumlar ile yoğunbakım tedavisine ihtiyacı olan yeşil kartlı hastaların ikinci ve üçüncü basamaksağlık tesislerinde tedavisinin sağlanamaması veuygun yoğun bakım yatağı bulunmaması halinde bu durumun sağlık tesisi ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla hastanın tedavi edilebileceği ve uygun yoğun bakım yatağı bulunanözel sağlık tesisine hasta sevk edilir.
 
Sevk işlemi Bakanlığa ait sağlık tesisince, hasta nakli ise 112 sistemi ile yapılır. Bu şekilde özel sağlık tesisinde verilecek sağlık hizmetlerinin ücretlendirilmesi 16'ncı maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine göre tahakkuk ve tahsili işlemleri de 17. maddenin ikinci fıkrası hükümlerine göre yapılır. Tahakkuk edecek tutarın sağlık hizmetini sunan ilgili özel sağlık tesisinin banka hesabına aktarılması sağlanır."
Sağlık Bakanlığı yönetmeliği Yeşil Kartlı vatandaşlara diş tedavisinde dekolaylık sağlıyor. Yeşil kartlı hastaların diş çekimi ve diş protezi hizmetiyle sınırlı tutulan ağız diş sağlığı hizmetinin kapsamı genişletildi. Dolgu ve kanal tedavisi gibi dişi kurtarıcı işlemler de geriödeme kapsamına alındı.
 
 
 
Timeturk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA