• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanından dev hamle
22 Mayıs 2010 Cumartesi 16:48

Sağlık Bakanı'ndan dev hamle

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Temmuz ayında özel muayenehane konusunun tamamen sona ereceğini üniversite hastanelerinde de hoca parası ya da döner sermaye parası gibi uygulamaların kalkacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Bizim neslimiz 12 Eylül'ü çok dolu dolu yaşadı. Ben 50 yaşındayım ama gençlerimiz 12 Eylül öncesinde ve 12 Eylül sonrasında ülkede yaşanan sıkıntıları bilmez'' dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Afyonkarahisar'a geldi.

Akdağ, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga'yı ziyaret etti.

Afyonkarahisar Valiliği'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akdağ, Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edildiğini hatırlatarak, ''Türkiye gerçekten tarihi bir dönemin arifesindedir. Demokratikleşmenin, bireyin özgürlüklerinin genişletilmesinin önünü açacak bir Anayasa değişikliği TBMM'de kabul edildi ve halkın onayına sunulmak üzere 12 Eylül tarihi kabul edildi'' diye konuştu.

''12 Eylül Türk tarihi açısından gerçekten manidar bir tarihtir'' diyen Bakan Akdağ, referandum tarihinin 12 Eylül olmasının 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 30'uncu yıl dönümüne rastlaması nedeniyle ayrı bir anlam taşıdığının altını çizdi.

Akdağ, şunları kaydetti:

''Böylesine bir referandumun 12 Eylül gününe denk gelmesi de bu referandumun tarihi özelliğinin ortaya çıkması açısından önemli olmuştur. Biliyorsunuz 1980'de Türkiye'de bir ihtilal yapılmıştı. 1980'den 2010 Eylülüne kadar 30 sene geçmiş oluyor. 30 sene sonra daha demokratik bir ülke için kolları sıvamış durumdayız. Tabii bizim neslimiz o zamanları çok dolu dolu yaşadı. Ben 50 yaşındayım ama gençlerimiz 12 Eylül öncesinde ve 12 Eylül sonrasında ülkede yaşanan sıkıntıları bilmez. 12 Eylül öncesinde kardeş kavgası ve terör varken 12 Eylül sonrasında maalesef özgürlüklerin neredeyse ortadan kaldırıldığı baskıcı bir idare söz konusuydu. İkisini de istemiyoruz. Elbette istediğimiz demokrasinin bütün güzelliklerinin birey yaşantısına, insanın yaşantısına yansımalarını ortaya koymaktır. Demokrasilerde aslolan milletin idaresidir. İnşallah Türkiye bu yolda gayet güzel bir biçimde devam ediyor.''

-''TEMMUZ AYINDA MUAYENEHANE İŞİ TAMAMEN BİTECEK''

Temmuz ayında özel muayenehane konusunun tamamen sona ereceğini belirten Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Temmuz ayında bu muayenehane işi tamamen bitecek. Vatandaşlarımız muayenehaye gitmeyecekler.Üniversite hastanelerinde de hoca parası ya da döner sermaye parası gibi bir takım uygulamalar tamamen tarihe karışacak.

Anamuhalefet Partisi bıçak parasını tamamen tarihe gömecek olan muayenehane işini yani 'devlet hastanesine gel sonra muayenehaneme gel' işini de tamamen tarihe gömecek olan bu kanunun bir çok maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesine baş vurdu. Ümit ediyoruz ki Anayasa Mahkemesi bu hususta vatandaşın son derece lehine olan ve Anayasa'ya aykırı olmayan bu kanun değişiklikleri için herhangi bir iptal vermeyecektir. Doğrusu benim beklentim bu yöndedir.''

Bakan Akdağ, daha sonra sağlık çalışanları ile toplantı yaparak sorunlarını dinledi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA