• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlığınız için bunu dikkate alın!
06 Mayıs 2010 Perşembe 13:18

Sağlığınız için bunu dikkate alın!

Kalabak yerler yerine, arka caddeleri seçin. Niye mi? İşte cevabı...

Çevre ve Orman Bakanlığı Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Mustafa Şahin, taşıt trafiği yoğun olan ve dur kalkın çok olduğu caddeler yerine, ana artere paralel arka cadde ve sokakları kullanmanın, kişilerin sağlıkları açısından daha uygun olacağını söyledi.
    

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentlerdeki ana hava kirliliği kaynaklarının, katı yakıtla ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlar olduğunu belirtti.
    

Katı yakıtla ısınmanın yoğun olduğu illerde kışın genelde partikül ve kükürtdioksit sorunları yaşandığını ifade eden Şahin, bazı illerde ısınmadan ziyade yoğun trafikten dolayı hava kirliliği yaşandığını vurguladı.
    

Şahin, kentlerde egzoz gazı kaynaklı hava kirliliğinin en çok, şehrin araç trafiği en işlek yerleri ve etrafı koridor gibi binalarla kaplı caddelerde olduğunu, burada egzoz gazları kirleticilerinin daha yoğun bulunduğunu ifade etti.
    
     ÖZELLİKLE YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR ARKA YOLLARI KULLANMALI
 
Motorlu taşıtlarca yoğun olarak kullanılan çevre yollarının şehir merkezine olabildiğince uzak yerlerden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:''Bu önlem, hava kirliliğini azaltmada önemli katkı sağlıyor. Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği olan büyük şehirlerde yaşayanlar, hava kirliliğinden daha az etkilenmeleri için bazı bireysel önlemler de alabilir. Öncelikle, mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarının kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü daha az motorlu taşıt trafiğe çıkarsa o kentte hava kirliliği az olacaktır. Yine bu açıdan kentlerde bisiklet kullanımı yaygınlaşmalı, yerel yönetimler bunu özendirmeli. Bu bağlamda taşıt trafiği yoğun olan ve dur kalkın çok olduğu caddelerde yürümek yerine, bu ana artere paralel bir arka caddeleri ve sokakları kullanmak, kişilerin sağlığı açısından daha uygundur. Özellikle egzoz gazından daha fazla etkilenme durumunda olan yaşlılar ve çocuklar, taşıt yoğunluğu olan ana güzergahlar yerine arka yolları tercih etmelidir.''
    
     -KALİTELİ YAKIT KULLANMAK ÖNEMLİ-
 
Motorlu taşıtlarda piyasaya arz edilen en kaliteli yakıtların kullanılmasının önemli olduğunu da dile getiren Şahin, ''Taşıt sahipleri yakıt alırken kükürt oranı düşük yakıtları tercih etmelidir. Şuan piyasada benzin ve motorinde 10 ppm kükürt içeren, yani az kükürtlü yakıtlar var. Yüksek kükürt içeriğine sahip kırsal motorinin, traktörler ya da iş makinelerinde kullanılması gerekiyor. Biraz fiyat farkından dolayı ne yazık ki bazı kişiler bu gibi kükürdü yüksek yakıtlar kullanabiliyor'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA