• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlığınız için açıkta saılan ürünlere dikkat!
15 Ocak 2011 Cumartesi 15:23

Sağlığınız için açıkta saılan ürünlere dikkat!

Gıda güvenliği açısından hiçbir ruhsatı olmayan, merdiven altı diye tabir edilen işyerlerinin izinsiz ürettiği pasta ve tatlı çeşitleri ile halkın sağlığını tehlikeye attıkları ifade ediliyor
Nerede ve nasıl üretildiğini, hangi şartlarda, hangi mamullerden imal edildiğini bilmediğimiz birçok gıda ürününü günlük hayatımızda belki de bol miktarda tüketiyoruz. Bunların arasında özellikle sabah kahvaltılarında sıklıkla tükettiğimiz simit ve poğaça çeşitleri, ucuz olduğu için tercih ettiğimiz tatlılar, yaş ve kuru pasta çeşitleri bulunuyor.
 
Sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturan bu tür ürünlere tamah edilmemesi gerektiğini belirten Konya Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, ucuz diye tercih edilen birçok ürünün daha sonra sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabileceğini belirtti. Kadir Kağnıcıoğlu, ucuz satılan ürünlerde kullanılmış yağların tekrar kullanıldığını, tatlı ve pasta çeşitlerinde hilekarlığa başvurularak Antep fıstığı yerine soya fasulyesi, ceviz yerine fıstık kullanıldığını, bu şekilde maliyetin düşürüldüğünü söyledi. Kağnıcıoğlu, vatandaşın aldığı ürünün içinde ne olduğunu tam olarak bilemediğini, ucuz olduğu için de bu ürünleri tercih ettiğini bildirdi.
 
UCUZ VE AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLERİ ALMAYIN!
 
Ucuz ve açıkta satılan bütün ürünlerde sağlık açısından sorun olabileceğine dikkat çeken Kadir Kağnıcıoğlu, “Sabahleyin birçok insan kahvaltı yapmadan evden çıkıyor. İş yerine giderken yol kenarında durup herhangi bir tezgahtan simit, poğaça gibi atıştırmalık ürünler alıyor. Ama açıkta satılan bu tezgah ürünlerinin ne kadar sağlıklı olup olmadığını araştırmıyor. Burada satılan ürünleri açıkta satılıyor olması zaten sağlık açısından büyük bir tehdit. Bu şekilde satışı yapılması da yasal yollarla engellenmiş. Özellikle kış aylarında Konya’nın havası zaten çok kirli oluyor. Dolayısı ile açıkta satılan ürünler bu kirliliği aynen bünyesine alıyor. Vatandaş da farkında olmadan bu ürünleri tüketiyor” dedi.
 
DENETİMLERİN ARTIRILMASI GEREKİYOR
 
Yol kenarlarında, mahalle aralarında küçük ve açıktaki tezgahlarda satılan simit, poğaça, tatlı ve pasta gibi ürünlerin ‘merdiven altı’ diye tabir edilen kaçak, üretim izni olmadan üretim yapan, ruhsatsız işletmeler tarafından üretildiğine dikkat çeken Konya Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, “Hiçbir ruhsatı ve belgesi olmayan işyerleri yıllardır haksız kazanç elde etmekte ve oda üyelerimize karşı haksız rekabet oluşturmakta olup, belediye ile Tarım İl Müdürlüğü bu konuda yetersiz kalmaktadır. Biz pastacılar, pastanelerimizde son derece titiz davranmakta, yaptığımız her işte attığımız her adımda öncelikle insan sağlığını düşünmekteyken, sokakta satılan ürünler ise bunun tam tersine hizmet ediyor. Bir pastane müşterisine poğaçayı önce eline eldiven giyerek verirken, sokaktaki bir tezgahtar eliyle alıp gazete kağıdına sarıyor.
 
Belediyeler de merdiven altı diye tabir edilen, seyyar, ruhsatsız, insan sağlığını tehdit eden ve ustalık belgesi olmayan işyerlerine işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı vermektedir. Biz, pastaneler de dahil olmak üzere tüm gıda satışı yapan işletmelerin denetlenmesini, açıkta ürün satanlara, kaçak üretim yapanlara, kullanılmış yağ kullanarak, malzemeden çalarak, kullanılan malzemede sahtekarlık yaparak halkın sağlığı ile oynayanlara karşı gerekli tedbirlerin acilen alınmasını istiyoruz” dedi. Kağnıcıoğlu, merdiven altı üretimin gıda sektörü için büyük bir sorun olduğunu söyledi.
 
Bazı işletmelerin de 6 liraya kuru ve yaş pasta, 7 liraya baklava sattıklarına dikkat çekerek, “7 liraya alınan tatlı, tatlı değildir. Bu tatlıyı yiyeceğinize hiç yemeyin daha iyidir. Bugün un, şeker, tereyağı, ceviz, Antep fıstığı gibi ürünlerin fiyatlarına bakıldığında ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. İyi bir tatlının maliyeti 15 lirayken, 7 liraya tatlı satan nasıl satmaktadır. Bunlar tereyağı yerine kullanılmış ayçiçek yağı, Antep fıstığı yerine soya fasulyesi kullanarak maliyeti düşürüyorlar. Vatandaş tatlıyı yerken ne yediğinin farkına varamıyor. Daha sonra ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA