• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sadrettin Konevinin hakkını vermiyoruz
25 Ekim 2009 Pazar 14:01

Sadrettin Konevi'nin hakkını vermiyoruz

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmazın konuşmacı olarak katıldığı konferansa
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve çok sayıda kültür sanatsever katıldı.
MEBKAM Başkanı Hasan Yaşar, Sadreddin-i Konevi hazretlerinin Konya’da yetişmiş dünya ölçeğinde bir şahsiyet olduğunu belirterek, “Mevlana, İbn-i Arabi ve Konevi hazretleri insan, yaratılış ve eşya hakkındaki görüşleriyle doğuda ve batıda büyük ilgi uyandırmıştır. Merkezimizin amacı Konevi ve diğer değerlerimizi en iyi şekilde tanıtmaktır” dedi.
MEBKAM’ın hayata geçireceği çalışmalarla kültürel anlamda eksikliği yıllarca hissedilen büyük bir boşluğun doldurulacağını belirten Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ise şöyle konuştu: “Konevi’nin sadece bir ziyaretgah olarak hatırlanmasını istemiyoruz. Eserlerini kültürel hayatımıza kazandırarak daha iyi tanınmasını sağlayacağız. Konevi, bilgeliği ve derin ahlakıyla tüm İslam coğrafyasına yeni bir yön tayin etmiştir. Çağ açıp çağ kapatan büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in Konevi’ye çok büyük ilgi duyduğu ve eserlerini şerh ettirdiği biliniyor. Büyük sultan, vefatından sonra da Konevi vakfına sahip çıkmıştır”
Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilim, fikir ve gönül adamlarına gösterdiği teveccühün tezahürü olarak Konevi hazretlerinin Malatya’dan Konya’ya geldiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Onun yetişmesinde İbn-i Arabi’nin çok önemli bir yeri vardır. 13. yüzyılda Konya’ya biri doğudan biri da batıdan olmak üzere iki güneş doğdu. Doğudan Mevlana, batıdan da Konevi’yi yetiştiren İbn-i Arabi doğmuştur.” Dedi.
12 ve 13. yüzyılın tasavvuf tarihi açısından da çok önemli bir dönem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, tasavvufun din boyutuyla ilgili konularda da açıklamalarda bulundu.
Programın sonunda Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, konuşmacı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’a, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı da, MEBKAM’ın kuruluşunda çok büyük katkıları olan Hüsamettin Sönmez’e birer plaket verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA