• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saç telinden bile ince damarlar birleştirildi
20 Nisan 2012 Cuma 16:19

Saç telinden bile ince damarlar birleştirildi

Konya'da bir kişinin fleks kesme makinesine kaptırması sonucu kopan sol eli, 7 saat süren operasyonla saç telinden daha ince damarlar mikroskop altında birleştirilerek yerine dikildi.
Konya'da bir kişinin fleks kesme makinesine kaptırması sonucu kopan sol eli, 7 saat süren operasyonla saç telinden daha ince damarlar mikroskop altında birleştirilerek yerine dikildi. 
 Bir hafta önce Mustafa Çağdaş, Ilgın İlçesi'nde fleks kesme makinesine sol elini kaptırdı. Eli bileğinden kopan ve Ilgın Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Çağdaş, ilk müdahalenin ardından helikopter ambulansla Konya'ya sevk edildi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen Çağdaş'ın kopan eli, 7 saat süren başarılı bir operasyonla kıldan daha ince damarları mikroskop altında birleştirilerek yerine dikildi. Mustafa Çağdaş, operasyon sonrası parmaklarını oynatmaya başladığını, sargılar çıkarıldığında doktorlarıyla bilek güreşi yapacağını söyledi.  Çağdaş, kaybetmediği elini eskisi gibi kullanabileceği için çok mutlu olduğunu ifade etti. 
     
-Damarlar, gözle görülemeyecek kadar inceydi- 
     
SÜ Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Karameşe, AA muhabirine, hastanın eli bileğinden tıbbi olarak tamamen kopmuş durumda kendilerine getirildiğini söyledi. Tüm sağlık ekiplerinin koordineli çalışmasıyla hastanın kendilerine zamanında ulaştırıldığını belirten Karameşe, Prof. Dr. Zekeriya Tosun başkanlığında ekip olarak gece operasyon için harekete geçtiklerini dile getirdi.
Elin fonksiyonlarını kaybetmemesi için bir an önce ameliyatın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Karameşe, şunları kaydetti:  ''Hasta ameliyata alındı. 7 saat süren operasyonun ardından damarlar ve sinirler onarıldı. Saç telinden daha ince damarlar, mikroskop altında birleştirilerek kopan el yerine nakledildi. Damarlar gözle görülmeyecek kadar inceydi. Parmak ucuna doğru damarlar gittikçe inceliyor. Bileğe doğru damarlar biraz daha kalınlaşıyor. Acil şartlarda gerçekleştirilen operasyonla dokuların birleştirilmesi, kan gitmeyen organa kanın gitmesi ve erken müdahaleyle sinirlerin yaşatılması sağlandı. Hasta sol elini kaybetmekten kurtuldu. Ilgın Devlet Hastanesi'nde hastanın kanamasının durdurulması çok önemliydi. Çünkü hastayı kanamadan dolayı kaybedebilirdik. El nakillerinde yapılan işlemin aynısını gerçekleştirdik. Biz sadece hastanın kendi elini naklettik.''  Karameşe, hastanın başkasına muhtaç olmadan kendi elini kullanacağı için mutlu olduklarını sözlerine ekledi.   AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA