• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabit hatta Alo ucuzlayacak
06 Eylül 2009 Pazar 11:10

Sabit hatta 'Alo' ucuzlayacak

Sabit hatta, uzun mesafe görüşmelerden sonra 10 Eylülden itibaren şehiriçinde de alternatif operatörler devreye girecek

Mobil telefondan sonra artık ev ve işyerlerindeki sabit telefonlar için de alternatif operatör seçme imkanı başlıyor. 10 Eylül tarihinden itibaren aboneler evlerinde ya da işyerlerinde kullandıkları telefonları numaraları değişmeden farklı operatörlere taşıyabilecek.

5 ŞİRKET NUMARA ALDI

 Uzun mesafe telefon hizmeti (UMTH) yetkilendirmesi alan şirketler, 10 Mayıs’tan itibaren şehiriçinin de rekabete açılması ile birlikte artık sabit telefonda resmen hizmet vermeye başladı. Şimdi numara taşınabilirliği ile rekabet bir kat daha artacak. Vatandaş bu rekabetten kârlı çıkıp sabit telefonda da artık büyük indirimlerle konuşacak. Sabit telefonlarda numara taşınabilirliği için işletmelerin numara blokları almaları gerekiyordu. 32 UMTH şirketinden ilk etapta 5 tanesi numara almak için başvuruda bulundu. UMTH lisansı olan Tellcom-Superonline, Millenicom, Doğan, Koçnet, Borusan, TurkNet şehiriçi hizmeti için altyapı yatırımlarına devam ediyor. Bu şirketler halen Türk Telekom abonesi olan müşterileri numaraları değişmeden kendi aboneleri yapabilecekler. Ancak yeni abonelik alırken de müşterilerine yeni numara blokları verecekler.

ARAMALAR 10 HANELİ

Bu numara bloklarına göre her ilin telefon kodunun bir rakam fazlası alternatif operatörler tarafından kullanılacak. Örneğin Türk Telekom Ankara’da 312 nolu alan kodunu kullanırken, alternatif operatörler 313 kullanacak. Aboneler bu uygulama nedeniyle şehiriçinde dahi arama yaparken 10 hane tuşlamak zorunda kalacak.

HESAPLI HAT AÇILSIN

Sabit telefon pazarındaki alternatif operatörler rekabetin önündeki en önemli engelin tarife kısıtlaması olduğunu belirtiyor. Türkiye’de yaklaşık 17,5 milyon olan sabit telefon abonesinin yarısının ‘HesaplıHatt’ ve ‘YazlıkHatt’ abonesi olduğunu belirten şirket yetkilileri, bu abonelere yeni işletmecilerin hizmet vermelerinin mümkün olmadığını ifade ediyor. Bu durum dikkate alındığında şehiriçi görüşmelerinin aslında rekabete açılmadığı vurgulanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA