• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saadet Anayasadan yana dertli
20 Nisan 2010 Salı 15:40

Saadet Anayasa'dan yana dertli

Saadet Partisi (SP) Konya İl Teşkilatı Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Veli Tolu, 82 Anayasası'nın tamamen değişmesi gerektiğini söyledi.
Saadet Partisi (SP) Konya İl Teşkilatı Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Veli Tolu, 82 Anayasası'nın tamamen değişmesi gerektiğini söyledi.
 
Tolu, Saadet Partisi (SP) Konya İl Teşkilatı'nda yaptığı basın açıklamasında, 82 Anayasa'nın yarısından fazla maddesi değiştirilmiş olmasına rağmen hâlâ hiçbir iyileşme ve demokratikleşme sağlanmadığını belirterek, "Çünkü 82 Anayasası'na yeni yamalar yapılmak suretiyle meydana gelecek sonuç egemenliği yeniden millete vermeyecektir. Sadece oligarşinin bürokratik oligarşinin aktörlerini değiştirecektir. Oysa tam demokrasi ve millet egemenliği için anayasa yapıcı bir meclis ve bu meclisin yapacağı ve milletin onaylayacağı bir anayasadan 82 Anayasası'nın tamamen ortadan kalkması gerekiyor." diye konuştu.
 
Yüksek yargının pek çok mesele denetim sınırlarını aşarak TBMM'ye yani millet iradesine sınır getirdiğinin altını çizen Tolu, TBMM'nin Anayasa Mahkemesi'nin vesayeti altında olduğunu öne sürdü.
 
Tolu, örnek olarak, "411 milletvekilinin oyu ile kabul edilen bir anayasa değişikliğinde Anayasa Mahkemesi şekli denetimden ayrılarak esas ilişkin inceleme yapmış ve bu değişikliği iptal edebilmiştir." ifadelerini kullandı.
 
Anayasa değişiklik paketi gündeme geldiği günden bu yana siyasi partiler yüzeysel ve kısır bir tartışmanın içerisinde olduğuna işaret eden Tolu, "Partimiz bu mesele gündeme geldiği ilk andan daha önceden alt yapısını hazırladığı yeni anayasa projesini olgunlaştırmış ve hükümet yetkilisi Bülent Arınç'a iki dosya halinde vermiştir. Dosyalardan biri yeni bir anayasanın nasıl yapılması gerektiğine dair partimizin görüşlerini içeren bir dosyadır. Diğeri ise eğer yeni bir anayasa yapılmayacaksa 'değişiklik paketinde bulunması gereken asgari düzenlemeleri ve millet egemenliği için olmazsa olmazları' ayrıntılı bir şekilde madde madde açıkladık ve talep ettik. Ancak iktidar kanadı bu değişikleri yapma cesaretini gösteremedi." şeklinde konuştu.

Dosyalarının kabul edilmemesine rağmen küsmediklerinin altını çizen Tolu, her şey rağmen yeni anayasa fikrinin gündemde kalmasını istediğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA