• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusyaya gaz resti
30 Eylül 2011 Cuma 08:50

Rusya'ya gaz resti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz konusunda Rusya'dan indirim talep ettiklerini belirterek, "Rusya yeterli bir şekilde cevap veremezse kontratın sonlandırılması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz konusunda Rusya'dan indirim talep ettiklerini belirterek, "Rusya yeterli bir şekilde cevap veremezse kontratın sonlandırılması iradesini ortaya koyacağız" dedi.

Ankara Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen Fosil Enerji ve Mineral Rezervleri ile Kaynakları İçin Birleşmiş Milletler Çerçeve Sınıflama Çalıştayı'na katılan Bakan Yıldız, çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, Rusya ile batı hattı anlaşmasının bu yılın sonunda biteceğinin hatırlatılması üzerine, doğalgaz ve petrolün önemli bir kısmının ithal edilerek vatandaşların kullanımına sunulduğunu kaydetti.

KONTRATLARA İNCELEME

Bu çerçevede batı hattından alınan doğalgaz konusunda Rusya'dan bir indirim talep ettiklerini belirten Yıldız, Rusya'nın bu indirime yeterli oranda cevap vermemesi durumunda, kontratın sonlandırılmasını irade olarak ortaya koyacaklarını bildirdi. Son 29 ayda doğalgaz hammadde fiyatlarının yüzde 39 civarında arttığına dikkat çeken Yıldız, "Bu fiyat artışının kaldırabileceğimiz bir kısmının olması lazım. O yüzden hammadde girişlerimizin hepsini tek tek elden geçireceğiz. Daha doğrusu kontratı biten her anlaşmayı tek tek elden geçireceğiz. Bunların içinde batı hattı da var. Yeterli indirimi göremezsek anlaşmayı sonlandırırız" şeklinde konuştu. Elektrik dağıtım ihalelerinde en yüksek ikinci teklifi veren firmalara tanınan sürenin bugün sona ereceğinin hatırlatılması üzerine de Yıldız, konuyla ilgili bir toplantı yaptıklarını söyledi.

İHALE TAKVİMİ SAPMASIN

Finansmanı tedarik edenler olduğu gibi edemeyenlerin de olduğunu ifade eden Yıldız, özellikle piyasanın serbestleşmesiyle alakalı, dağıtım ve üretim şirketleriyle alakalı bir takvim bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bu takvimin çok fazla etkilenmemesi lazım ki biz kanunla ortaya koyduğumuz tarihlere uyabilelim. 1 ay geç olabilir, 3 ay geç olabilir ama sonunda 2036'ya kadar hizmet verecek bir yapıyı sıhhatli bir şekilde kurmalıyız."

 

Elektrik dağıtım ihalesinde ek süre

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Boğaziçi ve Trakya Elektrik Dağıtım AŞ ihalesi için teklif sahiplerinden gelen ek süre talebine istinaden hisse satış sözleşmesinin imzalanması için 30 Aralık 2011 tarihine kadar ek süre verildiğini bildirdi.ÖİB'den yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi, Gediz, Trakya, Toroslar ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ ihalelerinde; ilgili Teklif Sahiplerine Hisse Satış Sözleşmesi imzalanması için 29 Eylül'e kadar süre verildiği hatırlatıldı.

ÜÇ BÖLGE İÇİN TEMİNATLAR YATMADI

Boğaziçi ve Trakya Elektrik Dağıtım AŞ ihalesi için teklif sahiplerinden gelen ek süre talebine istinaden, İdarece teklif sahiplerine, hisse satış sözleşmesinin imzalanması için ek geçici teminatın 31 Ekim'e kadar ÖİB'ye teslim edilmesi kaydıyla, 30 Aralık tarihine kadar ek süre verildiği bildirildi.

Açıklamada, Gediz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ ihalelerinde hisse satış sözleşmesi imzalanması için davette bulunulan teklif sahipleri tarafından 29 Eylül saat 18.00 itibariyle ek geçici teminat teslim edilmediği ve hisse satış sözleşmesi imzalanması için ek süre talebinde de bulunulmadığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu çerçevede, söz konusu teklif sahiplerinin geçici teminatları irat kaydedilerek Özelleştirme Yüksek Kurulu kararında yer alması halinde bir sonraki teklif sahiplerine hisse satış sözleşmesi imzalamak için çağrıda bulunulacaktır."

 

Suriye ile çalışmalarımız etkilenebilir

Bir gazetecinin, 'TPO'nun Suriye'de petrol arama çalışmalarına yönelik çalışmaları vardı, bu çalışmalar iptal olacak mı?' şeklindeki sorusuna Bakan Yıldız, "Suriye'ye insani bir pozisyon olan elektrik ihtiyacıyla alakalı şu anda bir değişiklik söz konusu değil. Fakat petrol ve doğalgaz ile ilgili çalışmalar ve işbirlikleri süreçten etkilenebilir. Bu çalışma da gelişmelerden etkilenebilir" karşılığını verdi. Piri Reis gemisinin petrol arama çalışmalarıyla ilgili de Yıldız, "Bölgeden elde edilecek gelirlerin tüm Kıbrıs halkı ile paylaşılması halinde tavrımızın ılımlı olacağını söylemiştik. Piri Reis, sismik faaliyetlerine devam edecek" dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA