• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Türkiyenin ikinci büyük ortağı
04 Aralık 2012 Salı 09:21

Rusya Türkiye'nin ikinci büyük ortağı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin 20 milyar dolarlık sermayesiyle tek kalemde yapılan en büyük yatırım olacağını kaydetti.

Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) projeye ilk etapta 700 milyon dolar aktardığını söyleyen Erdoğan, "800 milyon dolar daha sermaye aktarımı kararı almalarından memnuniyet duyduk." dedi.

Türkiye ve Rusya arasında, Başbakan recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı katılımıyla 3. Üstdüzey İşbirliği Toplantısı gerçekleştirildi. Erdoğan ve Putin daha sonra kameraların karşısına geçti. Toplantıya ve iki ülke arasındaki işbirliğine değinen Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin bir kalemde yapılan en büyük yatırım olduğunu söyledi. Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) şu an 700 milyon dolar sermaye aktardığını , daha sonra 800 milyon dolar daha aktaracağını belirten Erdoğan, "Bu rakamı 2 buçuk milyar dolara çıkarmak istiyoruz." dedi.

Türkiye ile Rusya arasında ekonomi, finans, güvenlik, ticaret ve kültür alanında 11 anlaşma imzalandığını hatırlatan Erdoğan, "Dış ticarette Rusya şu anda Almanya'dan sonra ikinci sırada. İlişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Sberbank'ın Denizbank'ı almasıyla Rus firmalarının Türkiye'deki bankacılık sektörüne girdiğini anlatan Erdoğan, Rus iş adamlarının Türkiye'ye güvendiklerini ve bu sebeple yatırım yaptıklarını vurguladı.

Türk iş adamlarının da bu yıl Rusya'da 10 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, özellikle inşaat firmalarının bugüne kadar 40 milyar dolarlık yatırımla Rusya'nın güvenini kazandıklarını kaydetti.

Erdoğan, Rusya ile kültürel alanda da bir çok anlaşma imzaladıklarını belirtti. "Şehitlikleri karşılıklı olarak ziyarete açtık." diyen Erdoğan, turizmin daha da canlanacağını sözlerine ekledi.

RUSYA, TÜRKİYE'NİN İKİNCİ BÜYÜK ORTAĞI

Konseyin bugünkü toplantısında, enerji alanında birlikte yürüttükleri projelerden, kültürel alandaki ilişkilerin geliştirilmesine kadar pek çok konunun ele alındığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin itici gücünü teşkil eden ekonomi ve ticari ilişkilerimiz, hızlı bir gelişim içindedir. Bu gelişmelerden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana aramızdaki ticari ilişkilerin 7 kat arttığını görüyoruz. Rusya Federasyonu bugün

Türkiye'nin ikinci en büyük ticari ortağı konumundadır. Rusya Federasyonu ile 2011 yılında 30 milyar dolar seviyesinde olan ikili ticaret hacmimiz 2012 yılı Ocak-Eylül döneminde 24.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın sonu itibariyle 35 milyar doları bulmasını bekliyoruz. Buna paralel olarak karşılıklı yatırımlarda da önemli bir ivme yakalandı. Son olarak bildiğiniz gibi Sberbank, 3.6 milyar dolar karşılığında Denizbank'ı satın almak suretiyle ülkemizin bankacılık sektörüne girmiş bulunuyor. Rus yatırımcıların ülkemiz ekonomisine duyduğu güvenin bu çok ama çok açık bir göstergesidir. Bizim girişimcilerimiz de Rusya'da bugüne kadar, 10 milyar doları aşan yatırım gerçekleştirdiler. Yatırımcılarımızın önümüzdeki dönemde bu miktarı daha üst seviyeye çıkartacaklarına eminim.''

Rusya'da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerine de değinen Erdoğan, ''İnşaat şirketlerimiz bugüne dek, hayata geçirdikleri 40 milyar dolar tutarındaki bin 400 civarında projeyle Rusya piyasasının tam güvenini kazanmış durumdalar. İnşaat şirketlerimizin önümüzdeki dönemde 2014 Soçi Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nın altyapı projeleri dahil, her iki ülke için de iftihar vesilesi olacak ilave projelere imza atmayı sürdürmelerini temenni ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA