• Konya-20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya maçına ilk 11 hazır
09 Aralık 2015 Çarşamba 07:43

Rusya maçına ilk 11 hazır

Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki günlerde Rusya’nın tavrı her ne olursa olsun, buna hazırlıklı halde olacaklarını vurgulayarak, “Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız. Her türlü duruma hazırlıklıyız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Rusya ile yaşanan gerilimin sonlandırılması konusunda Rus yönetimini uyarırken, “Rusya’nın yaptırımlarına karşı gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız” dedi.

Rusya’nın birtakım ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatan Davutoğlu, “Açık söylüyorum. Biz bunları yadırgıyoruz ve çelişkili buluyoruz. Kendisine uygulanan ambargolara karşı çıkan Rusya’nın bugün kendisinin ambargo uygulaması çok açık bir çelişkidir. Türkiye, bu tür şeylerle zora düşürülecek bir ülke değil. Biz de kendi tedbirlerimizi alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Alternatif planlarımızı yapıyoruz. Her şeyin bir çaresi var, çözümü var. Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız. Her türlü duruma hazırlıklıyız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in başkanlığında bütün bakanların katıldığı bir koordinasyon çalışması yapıldığını, dün de bakanların bu konudaki düşüncelerini ve alınabilecek tedbirleri Bakanlar Kuruluna sunduklarını ve bunların detaylı olarak değerlendirildiğini aktaran Davutoğlu, “Her şeyden önce gerekli her türlü telafi edici tedbirlerimiz hazırdır. Bu tedbirleri uygulamaya gerek kalmadan, bu gerilimin aşılacağına inanıyoruz” dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi: “Ancak milletimiz ve Rusya ile ekonomik, ticari ilişki içinde olan sektör temsilcilerimiz müsterih olsun. Telafi edici tedbirlerimiz, olası endişeleri bertaraf edecek niteliktedir. Herhangi bir şekilde doğabilecek enerji ihtiyacının karşılanması için alternatifler konusunda şimdiden tedbirlerimizi alıyoruz. Yaş sebze, meyve ihracatçılarımızın, Rusya Federasyonu’nun haksız uygulamaları nedeniyle maruz kaldıkları zararı telafi etmek üzere çalışmalarımızı yaptık. Bununla ilgili gerekli düzenlemeler ve talimatlar verildi. Bilsinler ki biz zor günlerde hiçbir ihracatçımızı, hiçbir insanımızı aç ve açıkta bırakmayız.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Dertleri neyse çözülecek. Ama bu gerilim dolayısıyla kimse mağdur olmayacak. Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerimizi de dikkate alarak hem bu zararları telafi ediyor, hem de ihracatçılarımızın alternatif pazarlara girişini ve bu pazarlarda rekabet avantajı elde etmelerini kolaylaştıracak tedbirler alıyoruz. Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine uçuş başı yakıt desteği uygulanmasının Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi olmak üzere, turizm sektörüne gereken her türlü desteği vereceğiz.”

Reform paketi perşembe günü açıklanacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim beyannameleri ve hükümet programında yer alan  bütün reformları, vaatleri tek tek hayata geçireceklerini belirtti. Davutoğlu, “Çok kapsamlı, çok yönlü reform paketlerimiz var. Bunları adım adım takvimlendirdik. İnşallah perşembe günü milletimizle bu eylem planımızı paylaşacağız” dedi.

RUSYA MAÇINA İLK 11 HAZIR

1- Yaş sebze ve meyve üreticisine kamu desteği verilecek.

2- 3 yeni LNG terminali ile gaz bağımlılığını azaltılacak.

3- Kuzey Irak Gazı’nın gelişine ilişkin trafik hız kazanıyor.

4- Rusya’dan yapılan 3 milyar dolarlık tarım ürünü farklı pazarlardan temin edilecek.

5- Müteahhitlik sektörü Afrika, Orta Asya ve Irak pazarına yönelecek.

6- Rus gazına alternatif olacak TANAP Projesi’ne hız veriliyor.

7- Azerbaycan ve Türkmenistan ile yeni enerji anlaşmaları gündemde.

8- Turizm sektörünün zararını hafifletici tedbirler alınacak.

9- Lojistikte Rusya’nın çıkardığı problem Azerbaycan ve diğer ülkelerle aşılacak.

10- Turizm sektöründe İran, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerine ağırlık verilecek.

11- Ticarette Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkeleri ile yeni bağlantılar kurulacak.

Star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Zemin Temizleme Makinesi
  • Antalya-Konya karayolu 21 saat sonra trafiğe açıldı
  • Kombinlere Eşlik Eden Altın Bileklik Modelleri
  • Konya’da apartmanın çatı katında yangın
  • Konya’da kuraklıkla mücadele sürecek
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA