• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Başbakanı Medvedevden Türkiye itirafı
10 Aralık 2015 Perşembe 08:18

Rusya Başbakanı Medvedev'den Türkiye itirafı

Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar nedeniyle ülkesindeki birçok üründe fiyat artışı yaşandığını söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların ülkede birçok üründe fiyatların yükselmesine yol açtığını doğrulayarak, hükümetin telafi tedbirleri üzerinde çalıştığını bildirdi.

"Dmitriy Medvedev ile görüş" programı kapsamında Rus televizyon kanalının canlı yayınına katılan Medvedev, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Rusya ekonomisi için 2015 yılının ağır bir yıl olduğunu kaydeden Medvedev, hükümetin krizi önlemek adına aldığı tedbirlerin etkili olduğunu ve durumun istikrara kavuştuğunu savundu.

PETROL FİYATLARI SON 17 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNEBİLİR

Gelecek yıl ülkede ekonominin büyümesini ve enflasyonun yüzde 6,4 düzeyine gerilemesini beklediklerini kaydeden Medvedev, petrol fiyatlarının 2016 yılında son 17 yılın en düşük seviyesine ulaşma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Medvedev, Rus ekonomisinin de büyük oranda petrol fiyatlarına bağlı olduğunu dile getirerek, Rus hükümetinin ekonomiyi petrol fiyatlarından bağımlı durumdan çıkarmaya çalıştığını, ancak bunun birkaç yılda mümkün olmadığını belirtti.

DIŞ PAZARLARIN RUSYA'YA KAPANMASI RUBLE'Yİ VURDU

Belli oranda petrol fiyatlarına bağlı olan Rus rublesinin değerinin, aynı zamanda dış pazarların Rusya'ya kapanmasından da etkilendiğini kaydeden Medvedev, "Rublede artık serbest dalgalı kura geçildi. Bu çok iyi, çünkü hiç kimse rublenin nasıl olması gerektiğini dikte etmiyor. Ruble 'şişirilmiş kurda' olsaydı her zaman çökme tehlikesi vardı" şeklinde konuştu.

SAVUNMA BÜTÇESİNDE KESİNTİ YAPILMAMALI

Rusya'nın savunma bütçesine ilişkin değerlenmesinde, savunma bütçesinde kesinti yapılmaması gerektiğini kaydeden Medvedev, "Dünyanın en uzun kara sınırı olan en büyük ülkesine sahibiz. Eğer ordumuz güçlü olmazsa ülkemiz de olmayacak" diye konuştu.

Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle devlet bütçesinin optimizasyonu kapsamında devlet çalışanlarının yüzde 10 oranında azaltılacağını belirten Medvedev, hükümetin ayrıca kademeli gelir vergisi uygulamayı planladığını kaydetti.

TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ

Medvedev, Türkiye-Suriye sınırını geçerek ikazlara rağmen Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasındaki gelişmelere de değindi.

TÜRKİYE'YE UYGULADIĞIMIZ YAPTIRIMLAR FİYATLARIN YÜKSELMESİNE YOL AÇTI

Rus yönetiminin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların ülkesinde birçok üründe fiyatların yükselmesine yol açtığını doğrulayan Medvedev, hükümetin telafi tedbirleri üzerinde çalıştığını bildirdi.

"YAPTIRIM" OLARAK BAKMAYIN, BUNLAR "SAVUNMA REAKSİYONU"

Medvedev, gelecekte Türkiye ve Mısır ile turizm ilişkilerinin yeniden kurulacağı ihtimalinin bulunduğuna da dikkati çekerek, "Yaşam ve dinlenme, bir biriyle kıyaslanmayacak değerlerdir. Türkiye'ye karşı alınan kararlar bir yaptırım değil, devletin savunma reaksiyonudur " ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA