• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RTÜK Başkanını endişelendiren tablo
16 Mayıs 2010 Pazar 10:35

RTÜK Başkanı'nı endişelendiren tablo

RTÜK Başkanı Davut Dursun, gençlerin medyaya güven duymadığını belirterek, ''Medyanın, bu güven unsurunu dikkate alarak çalışmasında fayda var'' dedi...
MilliTürk Talebe Birliğince (MTTB), Eminönü HalkEğitimMerkezinde düzenlenen ''Gençlik asker ilişkisi vegençliğin medyaya bakışı'' konulu panele katılan Dursun, resmi kimliğiylekonuşmayacağını, MTTB'ninüniversitelerde yaptırdığı anket çerçevesinde, medya algısına değineceğini söyledi.

MTTB'nin anketindegençlerin medya algısıyla ilgili verdiğicevapların kendisini şaşırtmadığını, daha önceki araştırmalarla benzerlik taşıdığını kaydeden Dursun, bu araştırmaların sadece toplumun bir kesiminin röntgeni olduğunu ifade etti.

Dursun, 2008'deyapılan bir araştırmada ''Medyaya ne kadargüveniyorsunuz?'' sorusunagençlerin yüzde 26'sının ''güvenmiyorum'', yüzde 54.8'inin ise ''hiçgüvenmiyorum'' yanıtını verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Demek kigençlerimizin 4'te 3'ü medyayagüvenmiyor. Medya algısı konusundagençlerimizin medyanın içeriğine, biçiminegüvenmediğini görüyoruz.Gençlikle medya arasında ciddi bir sorun var. Toplumun da medyayagüven duymadığını görüyoruz.Gençler medyaya karşı birgüven duygusuna sahip değiller. Medyanın, bugüven unsurunu dikkate alarakçalışmasındayarar var. Yine başka bir araştırmada,gençlerimize siyasetle ilgilisoru sorulduğunda, yüzde 17'si hiç ilgilenmediğini, yüzde 47'si aktif olarak ilgilenmediğini, ama takip ettiğini belirtiyor. Bu şunu gösteriyor; 18-25 yaş arasıgenç kitlenin siyasetle ilgisi son derece marjinaldır. Bugenç kesimin okuduğu kitap, dergi,gazeteler de göz önüne alındığındagençlerin siyasetle ilgisinin son derece zayıf olduğunu görüyoruz.''

Dursun, gençlerin sosyal konulardaki algılarının da toplumun diğer kesimlerine göre çok değişkenlik gösterdiğini ifade ederek, yapılan araştırmalarda toplumdaki en önemli sorunun işsizlik oranı olarak açıklandığını, oysa gençlerin terörü birinci, ekonomik sorunları ikinci, işsizliği üçüncü, laikliği ise dördüncü sıraya koyduğunu kaydetti.

Veriler değerlendirildiğinde gençlerin internetle çok haşır neşir olduğunun görüldüğünü söyleyen Dursun, bunun da gençlerin teknolojiyi ve teknolojik araçları çok sık kullandığını gösterdiğini aktardı.

Dursun, okunan gazetelere bakıldığında, gençliğin fikri gazetelerden çok magazinel ve spor gazetelerine önem verdiğinin görüldüğünü dile getirerek, köşe yazarlarının da gençleri anlamada önemli bir veri olduğunu kaydetti. Davut Dursun, ''Gençlerimizin siyasal ve düşünsel yazılardan çok, meseleleri magazinsel bir üslupla sunan yazarları okuması, gençliği anlama bakımından önemli bir husustur'' dedi.

Diziler konusunda toplumun daha eğlenceli, eğlendirici dizileri seçtiğinin görüldüğüne dikkati çeken Dursun, pop müziğin önde olmasının toplum yapısı hakkında bilgi verdiğini, gençlerin spor programlarıyla ilgili tercihlerinin de futbola olan ilgiyi ortaya koyduğunu kaydetti.

Dursun, ''Gençlerin medya algısıyla ilgili farklı tercihleri bulunduğunu ve tercihlerinde daha soft, daha light, daha eğlendirici unsurları seçtiklerini görüyoruz. Bu da düşünceye, felsefeye, tartışma ağırlıklı programlara fazla önem vermediklerini gösteriyor'' diye konuştu.

Gazeteci-yazar Mehmet Altan, gazeteci-yazar Mümtaz'er Türköne ve MTTB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Emrah Karayel'in de katıldığı paneli, MTTB Genel Başkanı Taha Enes Şener'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA