• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RİDA, Komor Adalarında çocukları sünnet ettirdi
14 Mayıs 2012 Pazartesi 13:09

RİDA, Komor Adaları'nda çocukları sünnet ettirdi

Komor Adalarında gerçekleştirilen sünnet organizasyonunda 5,5 günde bin 270 çocuğu sünnet ettiklerini ifade eden Dr. Fatih Soydemir, Şartlar çok kötü olduğu için ancak bu kadar çocuğu sünnet...

Komor Adalarında gerçekleştirilen sünnet organizasyonunda 5,5 günde bin 270 çocuğu sünnet ettiklerini ifade eden Dr. Fatih Soydemir, “Şartlar çok kötü olduğu için ancak bu kadar çocuğu sünnet yapabildik. Çünkü en büyük sorun çocuklarda darlık ve sterilizasyon” dedi.

Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği ile Kutup Yıldızı Derneği’nin Sağlık Bakanlığı önderliğinde Komor Adalarında gerçekleştirdiği sünnet organizasyonuna katılan Rida heyeti yurda döndü. Heyet başkanı ve Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Dış İlişkiler Komisyon Üyemiz Dr. Fatih Soydemir yaklaşık 5,5 gün süren sünnet organizasyonu, Dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. 1975 yılında bağımsızlığına kavuşmasına rağmen halen topraklarının yüzde 35’inin sömürgeci ülkeler tarafından işletildiği Komor adalarında halkın yüzde 99’unun Müslüman olduğuna dikkat çeken Dr. Fatih Soydemir, sünnet organizasyonu için gittikleri adada okul yaptırmak içinde çalışma yaptıklarını belirtti. Şartların çok kötü olması sebebiyle 5,5 günde bin 270 çocuğu ancak sünnet yapabildiklerini vurgulaşan Soydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tıpkı diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi Komor Adalarında da en büyük sorun HİV yani Hepatit B virüsü, sterilizasyon ve darlık. Öyle ki çocukların yüzde 70’inde darlık söz konusu. Dolayısıyla bizim gerçekleştirdiğimiz organizasyon, dini vecibenin yerine getirilmesinden öte tedavi amaçlı bir sağlık çalışması olmuş oldu.” Yoğun geçen süreçte yerel sağlık çalışanlarına sağlık bilgileri hakkında eğitici bilgi verdiklerini ifade eden Soydemir, yaptığımız çalışmadan son derece memnun kalan yöneticiler kendilerinden özellikle sağlık ve eğitim alanda destek istediklerini kaydetti. Geçmişte bir çok ülkenin Komor halkına bir çok vaatte bulunduğunu ancak yerine getiren tek ülkenin Türkiye’ye olduğunun altını çizen Soydemir, Komor halkı gözünde Türkiye ve Türk Halkının çok değerli olduğu belirtti. Soydemir basın toplantısının son bölümünü ise, bölgeye Ocak 2013 yapacakları ziyarete ayırdı. Karanfil ve Familya ile geçimini sağlayan Komor Halkının çok fakir olduğunu sık sık konuşmasında vurgulayan Dr. Fatih Soydemir, Ocak ayında gerçekleştirecekleri ziyaretin sünnet organizasyonundan çok yerel sağlık personelinin eğitimine yönelik olacağını söyledi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA