• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RİDA derneği bu kurbanda da afrikanın umudu oldu
23 Ekim 2013 Çarşamba 18:23

RİDA derneği bu kurbanda da afrika'nın umudu oldu

Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği bu yılda kurban programını Sudan, Somali, Kenya ve Türkiye'de olmak üzere dört ülkede organize etti.
RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği bu yılda kurban programını “KURBAN YETİMLERLE GÜZEL “ sloganı ile Sudan, Somali, Kenya ve Türkiye'de olmak üzere dört ülkede organize ederek 2236 kurban hissesi ile yetimlerin yanında oldu.   
   
DADAAB KAMPI    

    Somali’deki büyük kuraklık ve açlık neticesinde ölüm yolunu aşarak gelen Müslümanların oluşturduğu ve BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden biri olan ve yaklaşık 700bin mültecinin yaşadığı Dadaab kampında yaklaşık 3 yıldır, 7 medresesi, 1 aşevi, 4 mescidi ile çalışmalarını sürdüren RİDA, yaklaşık 2400 yetim çocuğumuza bu medreselerde eğitim vermekte ve karınlarını doyurmaktadır. RİDA bu bölgede gerçekleştirdiği Kurban organizasyonunun yanında, 9 kişilik gönüllü doktorlarımızdan oluşan bir ekiple yaklaşık 1500 yetim çocuğumuzun sünnetini gerçekleştirmiştir. Sünnet olan çocuklara elbise,balon ve şeker gibi hediyeler verilmiştir. Ayrıca bayramın hemen öncesi Arefe gününde de 800 yetim çocuğumuza bayramlıklarını giydirerek ikinci bir bayram yaşamalarına sebep olunmuştur. RİDA bu gerçekleştirmiş olduğu organizasyonlarla kurban bayramını şenlik havasında geçirmiş, gönüllüleri ve yetimleri ile birlikte gerçek bir bayram yaşatmaya çalışmıştır. Ayrıca 4 derslik, 1 idari bina ve yemekhane ve yatakhanesinden oluşan büyük bir eğitim merkezinin de görüşmeleri yapılarak Rida olarak işletilmesinin temeli atılmıştır.
 
KAKUMA KAMPI
 
    Kenya’nın Uganda sınırına yakın Turkana bölgesine BM tarafından 21 yıl önce kurulan ağırlığını Sudan ve Somalili Müslümanların oluşturduğu ayrıca 15 ayrı Müslüman ülkesinden mültecilerin yaşadığı Kakuma kampına ilk ve tek Müslüman yardım kuruluşu olarak giren RİDA, kampta yaşayan Müslümanlar tarafından “bir gün geleceğinizi biliyorduk” cümleleri ve gözyaşlarıyla karşılanmıştır.  Yaklaşık 110 misyoner kuruluşun olduğu ve Misyonerlerin kıskacında bir yaşam süren Müslümanların bizden ilk istekleri ezan sesini duyacakları bir mescit olmuştur. Bu taleplerine karşılık 2 mescidin yapımını gerçekleştiren RİDA toplamda 2 medrese, 2 mescit ve bir aşevi ile hizmetlerini sürdürüyor. Kakuma kampına kurulduğu günden beri ilk defa bir Müslüman yardım kuruluşu tarafından kurban organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yerinde hizmet anlayışını kakuma kampında da sürdüren RİDA bu medreselerde 500 müslüman yetime ve Kuran kursu öğrencisine hizmet vermektedir. Temelini attığı 2 medrese ile yerel dinlere inanan Turkanalı 750 çocuğa eğitim vermeye başlıyacaktır. Bu yıl kampta 4 ayrı bölgede kurban kesimi gerçekleştiren RİDA ayrıca 450 yetim ve Kuran kursu öğrencisi ailesine de gıda paketi dağıtmıştır. Kampta yeni medrese, aşevi ve mescitler için de görüşmeler yapılmıştır. Bu medreseler sayesinde yeni müslüman olan 39 öğrencimiz bulunmaktadır. Zor şartlar altında gidilen bu bölgede yapılan ve yapılacak hizmetlerle, yerel dinlere inanan Turkana halkının hidayetine vesile olacak çalışmalar yapılmaya başlamıştır. 
 
DARFUR - NYALA KAMPLARI ve HARTUM

    Yıllardır süren kabile savaşları dökülen kardeş kanı ve bunun neticesinde sayıları artan binlerce yetim. Evet burası Darfur. Yani BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden diğeri.Yaklaşık 2,5 milyon müslümanın yaşadığı kamplarda, yaşamla ölüm arasında mücadele edilen bir bölge.
Bölge halkının büyük takdirini alarak üç yıldır faaliyetlerine devam eden Rida çalışmalarını 30 okulda 2450 yetime, 23 kuran kursunda 2811 hafız ve kuran talebesine, kimsesizler yurdunda kalan 200 sokak çocuğuna aşevimizden çıkan yemekle hem karınlarını doyurmakta hem de eğitimlerine katkı sağlayarak, gönüllerine hitap ederek çalışmalarını sürdürmektedir. Hartum'dada bütün ihtiyaçları derneğimiz tarafından karşılanan bir öğrenci evi açmış bulunmaktayız.
    Rida derneği olarak kaderine terk edilen Afrikalı kardeşlerine sadece balık vermeyi değil balık tutmayı da öğretme adına içinde aşevi, misafirhanesi, camisi, yatakhanesi, sınıfları ve ayrıca içinde ekmek fırını olan külliye niteliğindeki Osmanlı Ahilik geleneği üzerine eğitim verecek olan RİDA Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezimiz tamamlandı. Şuanda içinde konfeksiyon, ayakkabı, elektrik ve inşaat bölümleriyle hizmete başladı.
   Bölgenin kanayan yarası konumundaki kamplarda bu yılda kurban faaliyetini gerçekleştiren Rida, bölgenin en büyük sorunlarından bir tanesi olan su sorununa çare olmak amacıyla bölgede 22 adet su kuyusu açılışı yapmıştır. Bu su kuyuları kuran kursu ve okullarımızın yanına açılarak hem yetim çocuklarımızın paslı varillerden içtikleri suya son vermek hem de bölge halkının bu kuyulardan faydalanmaları sağlanmıştır. Kuyuları yaptıran hayır sahiplerine, bu hayırlarının mükafatını Allah (c.c.) katında verecektir.
Bunun yanı sıra yetim çocuklarımıza bayramlıklarını giydirerek onların bayram mutluluğunu beraber yaşadık. Ayrıca dağıttığımız gıda paketleri, balon ve şeker gibi hediyelerle bayramı bayram gibi yaşatmaya çalıştık.
  Yapılan bu hizmetler hakkında bilgi almak için bütün kardeşlerimizi derneğimize bekleriz. Ayrıca +90 332 2341616 ve www.ridader.org adresinden de detaylı bilgi edinebilirler.
   Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği olarak bu hizmetlerin devamına katkıda bulunan kardeşlerimize sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunarız.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA