• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RİDA-DER ve RİBAT ayrıldı
06 Ocak 2012 Cuma 14:36

RİDA-DER ve RİBAT ayrıldı

Yurtiçi ve yurtdışı hizmetleri ile kamuoyunun büyük takdirini kazanan Rida İnsani Yardım Derneği, Rida-Der yönetim kurulunun kararı ile Ribat Eğitim Vakfıyla yollarını ayırdı.
Yurtiçi ve yurtdışı hizmetleri ile kamuoyunun büyük takdirini kazanan Rida İnsani Yardım Derneği, Rida-Der yönetim kurulunun kararı ile Ribat Eğitim Vakfı’yla yollarını ayırdı.
 
Dernek artık çalışmalarını Ribat Eğitim Vakfından bağımsız olarak yürütecek.
Yaklaşık 1,5 yıl önce kurulan Rida İnsani Yardım Derneği kısa sürede büyüyerek tüm dikkatleri üzerine çekti. Yurtiçi ve yurtdışı hizmetleri ile kamuoyunun büyük takdirini kazanan Rida-Der, Derneğin yönetim kurulunun aldığı karar doğrultusunda Ribat Eğitim Vakfı’yla yollarını ayırdı.
 
Bugüne kadar Muhacir Pazarındaki Aşevi binasında hizmet veren Rida-DER’in yeni adresi,  Feritpaşa Mah. Güllüce Sk. No: 13 (Adnan Menderes Sebze hali çıkış kapısı karşısı) oldu. Toplamda 800 metrekare kapalı alana sahip yeni binanın herkese hayırlı olmasını dileyen Rida-Der Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, “Yurtiçi ve Yurtdışına yönelik hizmetler yapmak için kurduğumuz derneğimiz, halkımızın teveccühü ile kısa sürede büyüdü. Sudan Darfur da açtığımız aşevinde halen 30 okulda 2000 yetim çocuğumuza, kuran kurslarında okuyan çoğu yetim 350 adet çocuğa ve sokak çocuklarının kaldığı 220 çocuklu yatılı meslek edindirme kursuna her gün sıcak yemek vermekteyiz. Eğitim öğretim yılı sonunda yetim sayımızı 5000’e çıkarmayı hedeflemekteyiz.  Halen bölgede inşaatı devam eden yetimhane, meslek edindirme kursu, misafir hane, aşevi ve mescitten oluşan kompleksimizi kısa sürede hizmete açmayı planlıyoruz.
 
Somali’de yaklaşık 60.000 mülteciye bir aylık kuru gıda dağıtık. Dadap kampında bir adet aşevi, bir adet mescit, iki adet medrese ve bir adet yetimhanenin bulunduğu kompleksimiz ise hizmete girmiş olup, bu kamptaki yetim çocuklar ve ailelerine aşevimizden düzenli olarak yemek yardımı yapılmaktadır. Ayrıca, Garissa bölgesinde iki adet yetimhane açılışını, 15 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştireceğiz. Daha önce hiçbir Türk yardım kuruluşunun gitmediği Kakuma bölgesinden kurban organizasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Gelen talepler üzerine aynı bölgede yaptırdığımız iki adet mescidimiz halen faal olarak hizmet vermektedir.  Sudan, Somali ve Gazze de 2011 kurban organizasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir” dedi.
 
Yurtdışına yönelik çalışmalar sürerken yurt içindeki ihtiyaç sahibi insanların unutulmadığına dikkat çeken Şahin, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Yeni yerimizde açacağımız aşevinden öğrenci evleri, hasta ve yatalak mağdurlarımız ile ihtiyaç sahibi insanlarımıza Mobil ekiplerimiz tarafından ihtiyaçları karşılanacaktır. Merkez binamızda bulunan hayır marketimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın elbise, ayakkabı, kuru gıda … v.s gibi ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğiz. Yurt dışında hayata geçirdiğimiz ve son derece başarılı olan yetim projemizi Konya’mızda da uyguladık. Bugün itibariyle gönüllü öğretmenlerimiz vasıtasıyla 530’dan fazla yetimimizin giysi, kırtasiye ve kantin giderlerini üstlendik.  Öğretim yılı sonuna kadar yetim sayımızın 2000 e çıkarmayı hedefliyoruz. Bütün bu hizmetleri ve daha fazlasını siz hayırsever vatandaşlarımızın destekleri ile gerçekleştirdik. Hizmette kabuğuna sığmayan RİDA-DER, artık yeni yerinde ve RİBAT Eğitim Vakfından bağımsız olarak çalışmalarını sürdürecektir. Bizim hayırsever vatandaşlarımızdan isteğimiz, geçmişte ve bugün olduğu gibi bundan sonrada bizlere olan desteklerini sürdürmeleridir.” RİDA-DER bundan sonra Feritpaşa Mah. Güllüce Sk. No: 13 (Adnan Menderes Sebze Hali çıkış kapısı karşısı) Selçuklu/Konya adresinde hizmet verecek. Hayır sever vatandaşların bundan sonra RİDA-DER’e 0 332 234 16 16 ve ridader@hotmail.com, rida@ridader.org adresinden ulaşabileceği bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA