• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RİBAT ev sohbetlerine devam ediyor
25 Aralık 2015 Cuma 10:26

RİBAT ev sohbetlerine devam ediyor

Ribat Eğitim Vakfı 1970'li yılların sonlarında başladığı ev sohbetlerine devam ediyor. Yaklaşık 20 farklı grup halinde devam eden ev sohbetlerinde sistemli sohbet programları takip ediliyor.

Ribat Eğitim Vakfı eğitim programlarını sadece öğrencilerle sınırlı tutmuyor ve ev sohbetleri ile kitlesel eğitim programlarına da devam ediyor.

Şu anda Konya'da 20 farklı sohbet grubu her hafta bir kez olmak üzere toplanıyorlar ve sistemli bir şekilde programlarına devam ediyorlar.

Grup Hocaları ve yardımcıları öncülüğünde devam eden programlarda Ayet, Hadis, İlmihal, Siyer başta olmak üzere birçok farklı konu işleniyor.

Ribat Eğitim Vakfı Aşevinde Ribat Eğitim Vakfı Onursal Başkanı Abdullah Büyük Hocaefendi başkanlığında Sohbet Grup Hocaları ve Yardımcılarına yönelik bir eğitim programı düzenlendi.

Bir tam gün süren programda Abdullah Büyük Hocaefendi katılımcılara ev sohbetlerinde işlenecek konularla, takip edilecek metotlar hakkında bilgi verdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Abdullah Büyük Hocaefendi, "Ev sohbetleri insanlarımızın kaynaşması, dini birçok konuyu öğrenmesi gibi çok önemli fonksiyonlar üstlenmektedir. Ribat olarak biz grup sohbet toplantılarımıza devam edeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Her yıl mutlaka ev sohbetlerimizle ilgili bir kitap hazırlanmaktadır. Bu kitapta işlenecek konular ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Bu kitapları bütün Grup Hocalarımıza dağıtıyoruz.

Bu sohbet gruplarımızın çekirdek eğitim yuvası olduğunu düşünüyoruz ve bundan sonra da bu programlarımız, halkalarımız genişleyerek devam edecektir. Ribat Eğitim Vakfı olarak bu programları çok önemli bir irşat şekli olarak görüyoruz.

Bu programda da kardeşlerimize takip edilecek metotlar ve işlenecek konular hakkında bilgiler verdik. Toplumun fertleri Allah'ın hükümleri, Peygamberin Sünnetleri ile hayatını şekillendirmeden millet olarak bir noktaya varamayız.

İnsanlığın içinde yaşadığı sıkıntı hepimizin derdi olmalıdır ve bu sıkıntıların bitirilmesi için de imanlı nesillere ihtiyaç var. Bunun için hepimize görevler düşüyor ve çalışmalar yapmak mecburiyetimiz vardır." dedi.

Diğer taraftan, Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük ve diğer yetkililer ile Yönetim Kurulu Üyeleri geçtiğimiz günlerde sohbet gruplarına misafir oldular ve işleyişi takip ettiler.

Ribat Eğitim Vakfı Grup Hocası Zekai Sarı'nın sohbet programına katılan Ribat Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük, bu tür programların kitlesel eğitimde çok önemli fonksiyonları olduğunu ifade etti.

Beraberindeki ekiple Zekai Sarı Hocaefendinin sohbetini de dinleyen Muzaffer Büyük, Ribat Eğitim Vakfının ev sohbetleri geleneğinin 1970'li yılların sonlarında başladığını ve önümüzdeki süreçte de devam edeceğini ifade etti.

Ribat Eğitim Vakfının Konya'da 20 sohbet gurubu bulunurken, Kütahya, İzmir, Sakarya, Kayseri, Malatya, İzmir gibi illerde de çok sayıda sohbet grupları bulunuyor.

Genelde ilahiyat mezunu hocalar nezaretinde yapılan sohbetlerde Ribat Eğitim Vakfının hazırlamış olduğu eğitim programları takip ediliyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA