• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ribat Eğitim Vakfı Hicri yılbaşını kutladı
14 Ekim 2015 Çarşamba 15:13

Ribat Eğitim Vakfı Hicri yılbaşını kutladı

Ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Ribat Eğitim Vakfı Hicri Yılbaşını yaptığı bir açıklama ile kutladı.

Ribat Eğitim Vakfının açıklaması şöyle:

"1 Muharrem 1437. Yılı 14 Ekim 2015 Çarşamba tarihi ile başlamıştır. Şüphesiz 1 Muharrem Müslümanlar için yılbaşıdır.

İslam Medeniyetinde kutlama mantığı batı dünyasından farklıdır. İslam Medeniyetinin mensupları olan biz Müslümanlar, yılbaşlarını ibadet ederek, tefekkür ederek ve insanlığa, milletimize daha çok nasıl hizmet edebiliriz, daha önce yaptığımız hatları nasıl terk edebiliriz, diye tefekkür ederek ihya ederiz.

Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Ashabı ile birlikte Mekke’den Medine’ye Hicreti esas alınarak Hz. Ömer (r.a.) döneminde Hicri Takvim uygulaması başlamış ve Muharrem ayının özelliklerinden dolayı Muharrem ayı Hicri birinci ay olarak kabul edilmiştir.

Müslümanlar olarak şunu çok iyi biliyoruz, güneşi de, ayı da Allah yaratmıştır ve güneş ya da ay yıllarının iki si de kabul edilebilir ve bu konuda bir sıkıntı yoktur.

Ama şunu da çok iyi bilmekteyiz, biz Müslümanlar güneş ya da ay takvimlerini Batının inançlarına göre değil, kendi değerlerimize ve önemli gördüğümüz ay ya da günlere göre belirlemeliyiz.

Umarız önümüzdeki süreçte Müslümanlar İslam Medeniyetinin esasları çerçevesinde kendi gün, ay ve yılarını da oluştururlar.

Müslümanlar 1437 yılına ne yazık ki büyük sıkıntılarla girmektedir. Bugün Müslümanların yaşadığı en büyük sıkıntı kendi aralarında kah mezhep, kah ırk kandırmacalarıyla savaşmasıdır.

Bu tablo dünyanın en medeni çağlarının sahibi İslam Mensupları için acı bir tablodur.

Müslümanların vatanları, toprakları adeta bir çok ülkenin insan öldürme alanı haline gelmiştir.

Amerika, Rusya, Almanya, İsrail, İngiltere, Fransa gibi ülkeler rahatça Müslüman kanı dökebilmekte ve bu katliamlardan dolayı da kimseye hesap vermemektedirler.

Irak, Suriye, Afganistan, Filistin, Libya, Mısır, Moro, Doğu Türkistan, Yemen gibi Müslüman Coğrafyalar çok rahat bir şekilde Müslümanların kanlarının dökülebildiği, Müslümanların klikleştirilerek, terörize edilerek yine Müslümanların kanlarını döker hale getirildiği coğrafyalar haline gelmiştir.

Rabbimizden başka bu dünyanın da, evreninde, kainatında sahibi yoktur ve eminiz ki zulümlerde bitecek, Müslümanlar birer medeniyet mensubu olarak tekrar dünyayı imar eder hale gelecektir.

Ülkemizde son günlerde artan terör olayları da ülkemiz üzerinde dış odakların ve onların ülkemizdeki işbirlikçilerinin uyumadan düşmanlıklarına devam ettiğini göstermektedir.

Asrın getirdiği sıkıntı ve problemlerle kararan kalplerimizi, Hicret'le başlayan ve yeşeren insani ve İslami değerlerle yeniden ihya edebilmeyi diliyoruz.

Bu sorunlarla başa çıkacak ve yeniden İslam medeniyetini kuracak Müslümanlar haline gelebilmemiz için çok çalışmamız gerektiğini de biliyor, yeni nesillerin yetiştirilmesi için Ribat Eğitim Vakfı olarak çalışmalarımızı yürüteceğimizi ifade ediyoruz.

Peygamberimiz (s.a.v.)’in “Hakiki hicret kötülükleri terk etmektir” hadisini hatırlayarak gerçek Hicret'in; tüm haramlardan uzaklaşarak sevgi ve ibadetle bütünleşen samimi ve şuurlu bir kullukta olduğunu unutmayalım.

Bu vesileyle Hicri Yılbaşının mübarek olmasını diliyor, bize ve bütün İslam âlemine huzur ve barış getirmesi duamızla kamuoyumuza saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA