• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Revaklar korunacak
04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:17

Revaklar korunacak

Mekkedeki Osmanlı revaklarına zarar verildiği uydurmadır.

Hacettepe Uluslararası Öğrenciler Günü’nde Akit’e konuşan Suudi Arabistan Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Prof. Dr. Halid el-Mutlak, “Herkes Mekke’den 24 saat yayın yapan Quran TV’yi izleyebilir.

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Günü, üniversite tarihinde ilk kez 34 ülkenin büyükelçi ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Bu anlamlı organizasyonun yapılmasında başkanlığını Amir Ghandi ve Evlin Aghayev’in yürüttüğü Hacettepe Uluslararası Gençlik Topluluğu önemli rol oynadı. Beytepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, 34 ülke kendi tanıtım standlarını açtı. Davete rağmen Akit dışında hiçbir basın kuruluşunun programı takip etmemesi misafir öğrencilerin tepkisi çekti.
 
REKTÖR: TÜRKİYE ULUSLARARASI GÜÇ OLDU

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. A. Murat Tuncer, Türkiye’nin uluslararası bir güç haline geldiğini kaydederek, “Bölgesel ülke ve üniversite olmaktan çıkıp uluslararası bir ülke ve uluslararası bir üniversite haline geldik. Ayrım yapmadan bütün öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

 “ANADOLU’YU ÇAĞRIŞTIRIYOR”

 Akit’in konuştuğu yabancı ülke büyükelçi temsilcileri ve öğrenciler de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Prof. Dr. Halid el-Mutlak, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirterek, “Arap ve İslami kültürümüz zaten birlikte olmamızı sağlıyor ve bizi birbirimize yaklaştırıyor. Eğer Suudi Arabistan’ı ziyaret etme fırsatları olursa kıyafetlerimizin, yemeklerimizin Anadolu’yu çağrıştırdığını göreceklerdir” ifadelerini kullandı.

“REVAKLAR 24 SAAT CANLI YAYINDA”

Kabe’deki Osmanlı revaklarının yıkılacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığını dile getiren el-Mutlak, “Böyle bir şey söz konusu değil. Gerçeklikle bir ilgisi yok. Herkes Mekke’deki Quran TV’yi izleyebilir. Burada 24 saat bir kamera var. İnsanlar hiçbir şeyin ortadan kaldırılmadığını kendi gözleriyle görebilir. Revaklar bizim tarafımızdan kontrol ediliyor. Osmanlı eserlerine zarar vermiyoruz. Bunlar tamamen uydurmadır” diye konuştu.

TÜRK ÖĞRENCİLERE TAM BURSLU EĞİTİM İMKANI

Bu yıl Suudi Arabistan’daki üniversitelere tam burslu olarak yerleştirilmek üzere Türkiye’den yüzlerce öğrenci alacaklarını anlatan el-Mutlak, şunları söyledi: “2010’da Suudi Arabistan Yüksek Öğretim Bakanlığı ile YÖK arasında bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayla Suudi Arabistan’dan gelen öğrenci sayısı 7’den bine yükseldi. 60’tan fazla öğrenci de tıpa yerleştirildi. Bu sene Türk öğrencilerden 450 tanesine tam burslu olarak Suudi Arabistan’da okuma fırsatı verilecek. Tıp hariç bütün bölümlerde sağlanacak bu fırsat. Türk öğrencileri Suudi öğrencilerden ayırmıyoruz. İmkanlar aynı. Gerekli şartlara sahip olan öğrenciler, başvurmak istedikleri üniversiteye internet üzerinden başvurabilirler. Öğrenciler bizimle de iletişime geçebilir. Türkiye’den çok sayıda profesör Suudi Arabistan’da hocalık yapıyor. Ayrıca Suudi Arabistan’dan da hocalar Türkiye’ye geliyor. Karşılıklı bir durum söz konusu.”

 “İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ DURUMDA”

 Endonezya Büyükelçiliği Müsteşarı Robertus Irawan ise Türkiye’yle her alanda işbirliği halinde olduklarını dile getirerek, “Tarihi olarak Açe Krallığı’ndan beri birlikteyiz. Osmanlı’yı tanıyoruz. Kültürel olarak Türkiye Müslüman olduğu için sempatiyle bakıyoruz. İlişkilerimiz iyi durumda. Açe’de tsunami olduğu zaman Türkiye’den yardım geliyor. Van depreminde de Endonezya’dan yardım geldi. Ticari ilişkilerimiz de çok iyi. Hidroelektrik üretimi alanında Türkiye’den yatırımcılar çok geliyor. Türkler sıcakkanlı bir millet” şeklinde konuştu.

 “TUNUS’TAKİ YASAK UYDURUKTU”

 Hacettepe’de okuyan misafir öğrenciler de duygularını şu şekilde ifade etti:
Marwa Berriri (Tunuslu öğrenci): Zeynel Abidin Bin Ali’nin gitmesinden sonra sosyal hayatta değişim yaşanıyor. Eskiden başörtüsü takmak yasaktı. Bu yasak yasalara dayanmıyordu, uyduruk bir yasak vardı. Şu an öyle bir yasaklama yok. Kimse niye başörtüsü taktın demiyor. Başörtüsü takanların sayısı arttı.

GÜRCÜ ÖĞRENCİNİN SULTANAHMET HAYRANLIĞI

 Mariam Gaprindashvili (Gürcistanlı öğrenci): Türkiye’ye ilk geldiğimde biraz farklı geldi. Başka bir kültür, başka bir din… Ama Türklerin yardımseverliği yabancılık hissettirmedi. Türkler yabancılara çok yardım ediyor. Tarihi mekanları gezdim. Sultanahmet Camii çok güzeldi.

 “OSMANLI’YA ÖZLEM DUYUYORUZ”

Muhammed İzhar (Afganistanlı öğrenci): Türkiye çok gelişmiş bir ülke. Müslüman ülkeler arasında daha çok işbirliği yapılmasını istiyoruz. Osmanlı gibi bir yapıya özlem duyuyoruz. Türkiye’den çok şey bekliyoruz. Çünkü Türkiye 600 yıl diğer İslam ülkelerini yönetmiş. Sadece biz değil, birçok İslam ülkesi Türkiye’yi bekliyor. Afgan halkı Türkiye’yi çok seviyor. Bize komşularımızdan daha iyi davranıyor.

 “KENDİMİ GURBETTE HİSSETMİYORUM”

Kazem Gharehbeiglov (İranlı öğrenci): Türkiye’yi kültürümüz yakın olduğu için seçtim. İranlılar zaten kendilerini burada gurbette hissetmiyor. Hacettepe’nin Azerbaycanlılardan sonra ikinci kalabalık öğrenci grubu İranlılardır. Çünkü kültürümüz ortak. Zaten din de bizi birleştirmiş. Mevlana’yı hem biz hem de siz seviyorsunuz. İran’a bir eşya geldiğinde Türk malı dendiği zaman insanlar hemen güvenip alıyor.
Aysan Gholizadih (İranlı öğrenci): Türkiye hakkında pek bilgim yoktu. Buraya geldiğimde her şeyi yerinde gördüm. Anladım ki kültürümüz çok yakın. Burayı sevdim. Sadece ilk başta Türkçe bana zor geldi.

Yeni Akit

YORUMLAR
bence
Mehmet ak
o revakları kaldırsınlar, Türkiye'nin tüm vilayetlerine müzelere vb koysunlar..Mesela Konya'da Mevlana Hz yakınlarına bir yere seyirlik olarak anıt şekilinde konulabilir bence.Hem yıkıldı yıkılacak muhabbeti biter hem de biz ecdadın kutsal şehirlere yaptığı eserlere sahip çıkarız hem de yıllarca Kabe'yle bakışmış , manevi değeri yüksek bir hediye gelmiş olur...
212.156.62.126
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA