• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Restorasyon çalışmaları öğrencilere ilham oldu
06 Mart 2013 Çarşamba 16:51

Restorasyon çalışmaları öğrencilere ilham oldu

Konyanın merkez Selçuklu Belediyesi tarafından Sillede yürütülen restorasyon çalışmaları üniversite öğrencilerine ilham kaynağı oldu.
Konya’nın merkez Selçuklu Belediyesi tarafından Sille’de yürütülen restorasyon çalışmaları üniversite öğrencilerine ilham kaynağı oldu.
Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen programa Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. İlkay Özdemir ve Öğretim Görevlisi Dr. Şebnem Ertaş, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erdoğan ve Araştırma Görevlisi Abdullah Erdoğan İle Selçuklu Belediyesi yetkilileri katıldı.
Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla geçekleşen “İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencileri Proje Çalışmaları-Sille Yenileme Projesi” programında öğrenciler, Sille’nin tarihi doku içerisinde yeniden işlevlendirilmesi ve halkın istihdamına açılması amacıyla farklı ve dikkat çekici çalışmalar sundu. Sille’de tarihi mekanların gün yüzüne çıkması, turizme kazandırılması amacıyla yapılan proje çalışmalarında, Sille Hacı Ali Ağa Sokak’ta bulunan 9 konut, Aya Elenia Kilisesi, Şapel, Ak ve Subaşı Hamamları mekan olarak işlendi. Selçuk Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden 32 öğrenci ve Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden 28 öğrenci, ön çalışmaları yapılan mekanlar hakkında farklı öneri ve projelerini sundular. Subaşı Hamamı’nın SPA Merkezine dönüştürülmesi, Hacı Ali Ağa Sokağı’nda bulunan evlerin butik otel, restoran ve bitkisel şifa merkezlerine dönüştürülmesi gibi farklı projeler dikkat çekti. Eğitim- öğretim döneminin sonunda yeniden bir araya gelecek olan öğrenciler yaptıkları çalışmaları iç mekan tasarımları yapılmış maketler haline getirecekler. Sille’nin Türkiye ve Konya’daki önemini vurgulamak ve Selçuklu Belediyesi’ne ait Sille’de bulunan evler ile tarihi yapıların fonksiyonel hale dönüştürülmesi için yapılan proje çalışmaları kapsamında üniversite öğrencileri beyin fırtınası gerçekleştirdi.
Proje çalışmaları için Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden gelen öğrencilere, Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen “Şehrimi Tanıyorum” projesi kapsamında şehir gezisi yaptırıldı. Profesyonel gezi rehberi nezaretinde öğrencilere Mevlana Müzesi, Alaaddin Tepesi, Karatay Medresesi, İnceminare Müzesi ve son olarak Sille tanıtıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA