• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Resmi istatistiklerde veri gizliliği başlıyor
27 Ekim 2010 Çarşamba 12:05

Resmi istatistiklerde veri gizliliği başlıyor

Resmi İstatistiklerde Veri Gizliliği ve Gizli Veri Güvenliğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı.
Resmi İstatistiklerde Veri Gizliliği ve Gizli Veri Güvenliğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı.
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ''Resmi İstatistiklerde Veri Gizliliği ve Gizli Veri Güvenliğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, söz konusu yönetmelikte ''İş Kayıtları Sistemi''nin tanımında yer alan ''Gayrisafi milli hasıla'' kavramı, ''Gayrisafi yurtiçi hasıla'' olarak değiştirildi. Böylece İş Kayıtları Sistemi, ''Gayrisafi yurtiçi hasılaya katkısı bulunan, ülke sınırları içerisinde tüm ekonomik faaliyetleri gösteren ve idari kayıtlarda yer alan tüm işletmeleri ve onlara ilişkin kimlik, tabakalama ve demografik ilişki gibi değişkenleri içeren sistem'' olarak yeniden tanımlandı.
     Yönetmeliğin gizli verilerin istisnalarını düzenleyen ilgili maddesinde de değişikliğe gidildi. Buna göre, idari kayıtların resmi istatistik üretim sürecine dahil olması halinde, bu yönetmelikte belirtilen gizlilik hükümleri, sadece bu kayıtları tutan kurum ve kuruluşlardan yalnızca istatistik üretmek amacıyla idari kayıtları alarak kullanan kurum/kuruluşlar için uygulanacak. İdari kayıtların paylaşımında ise bu kayıtları tutan kurum/kuruluşlar kendi mevzuatındaki hükümlere tabi olacak. Dış ticaret istatistiklerinde dolaylı tanınma ile gizlilik kapsamına giren veriler için gizlilik hükümleri, istatistiki birimin kendisine ait verinin gizlenmesini talep eden yazılı başvurusu halinde uygulanacak.
     Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından derlenen ve saklanan bireysel veriler, verinin niteliğine göre, ancak istatistiki birimlerin doğrudan tanınmasına yol açacak bölümleri gizlendikten sonra, veri güvenliğine ilişkin önlemlerin alındığı çalışma ortamında veya doğrudan ve/veya dolaylı tanınmasına yol açacak bölümleri gizlendikten sonra elektronik ortamda, münferit birimlere atıfta bulunmayan bilimsel amaçlı araştırmalarda kullanılması kaydı ve Başkanlığın yazılı izni ile araştırmacıların kullanımına açılabilecek. Kullanıcıların çalışma ortamında yaptıkları analizlerin sonuçları, istatistiki birimin dolaylı olarak tanınmasına yol açacak bölümleri gizlendikten sonra verilecek.
     Birden fazla kurum/kuruluş tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmalarda taraflar arasında imzalanan protokolde aksi belirtilmediği sürece, derlenen bireysel verilerin belirtilen esaslara uygun olarak kullanımı ve dağıtımı Başkanlık tarafından gerçekleştirilecek. İdari kayıtların kullanımında ise idari kaydı tutan kurum/kuruluşların yazılı izni alınacak.
     Bireysel verileri kullanma hakkını elde edenler, bu hakkı üçüncü şahıslara devredemeyecekler ve elde ettikleri verileri hiçbir kişi veya kuruluşa veremeyecekler. Bu hükümlere uymayanlar hakkında 5429 sayılı Kanunun 53. maddesinde belirtilen ceza hükümleri uygulanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA